علی اف: باكو در مسائل بین المللی در كنار ایران است

باكو - ایرنا - الهام علی اف ،با تاكید بر اینكه در مسائل بین المللی در كنار ایران هستیم ، گفت:دو كشور ایران و آذربایجان در سطح بین المللی همواره از یكدیگر حمایت می كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،رئیس جمهوری آذربایجان ، عصر چهارشنبه در نشست خبری مشترك با دكتر حسن روحانی در باكو ، اظهار داشت : امروز هشت سند همكاری بین دو كشور به امضا رسید .
وی افزود: امضای این اسناد همكاری علاوه بر گسترش روابط دو كشور، به همكاری های منطقه ای نیز كمك می كند.
وی ، سفر رئیس جمهوری كشورمان به باكو و اسناد امضا شده در این سفر را برای منافع دو كشور و منطقه حائز اهمیت خواند و افزود: از میان این هشت سند ، دو سند مربوط به فعالیت مشترك دو كشور در بخش انرژی در خزر و احداث خط آهن رشت - آستارا دارای اهمیت تاریخی هستند.
الهام علی اف ،همكاری ایران و آذربایجان در قالب تعاملات منطقه ای را بسیار موثر عنوان كرد و دو دیدار سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، ایران و روسیه در باكو و تهران و نیز دیدار سه جانبه وزیران خارجه ایران ، آذربایجان و تركیه و دیدار چهار جانبه وزیران خارجه ایران،گرجستان، آذربایجان و تركیه را نشانگر نقش منطقه ای دو كشور دانست .
رئیس جمهوری آذربایجان ، اظهارداشت :ایران و آذربایجان در حوزه نظامی و امنیتی همكاری خوب دارند و دو كشور رایزنی های امنیتی را ادامه می هند.
علی اف سطح روابط و همكاری ایران و آذربایجان را الگوی همسایگی در جهان عنوان كرد.
وی افزود ، تعاملات چهار سال اخیر نشان داد تصمیمات اتخاذ شده و كارهای انجام گرفته نتایج خوبی برای دو ملت داشته است .
وی ضمن تبریك عید نوروز، این عید را عید مشترك مردم دو كشور عنوان كرد.
علی اف با اشاره به گسترش بیش از پیش روابط دو كشور گفت: این یازدهمین دیدار من و رئیس جمهوری محترم ایران در چهار سال اخیر است ، در این مدت چهار بار به ایران سفر كرده ام و این سومین سفر دكتر روحانی به آذربایجان است.
رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به اینكه سران دو كشور در سطح بین المللی دیدارهای متعددی داشته اند ، گفت : همه این دیدار ها برای كشور ما مهم بوده و توافقات حاصله اجرا و نتایج خوبی هم داشته است.
وی در رابطه با موضع ایران در حل مناقشه قره باغ گفت ،آذربایجان نیز در مسائل بین المللی در كنار ایران است.
الهام علی اف با اشاره به توسعه روابط اقتصادی دو كشور و سرمایه‌گذاری متقابل ، آن را به نفع دو كشور خواند.
رئیس جمهوری آذربایجان گفت: در دیدار امروز ،در مورد راهكارهای افزایش حجم گردش تجاری تبادل نظر كردیم و به نهادهای مربوطه دو كشور دستور لازم برای اجرای این موارد داده شد.
آساق**337*1579