۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۷
کد خبر: 82873360
۰ نفر
غلظت آلاينده هاي هوا در اراك افزايش يافت

اراك - ايرنا - سرپرست اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي گفت: غلظت آلاينده هاي هواي اراك عصر روز چهارشنبه از حد مجاز فراتر رفت و در شرايط هشدار قرار گرفت.

رضا ميرزايي در گفت و گو با ايرنا افزود: بر اساس گزارش مركز پايش آلاينده هاي هواي اراك ميزان ذرات معلق كمتر از 2 و نيم ميكرون موجود در هواي اين كلانشهر در حال حاضر 38 ميكروگرم بر متر مكعب است.
وي توضيح داد: شاخص سنجش استاندارد آلايندگي هوا 35ميكروگرم بر متر مكعب است.
سرپرست اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي اظهار كرد: افزايش غلظت آلاينده هاي هوا به ويژه ذرات معلق كمتر از 2 و نيم ميكرون براي گروه هاي سني حساس و افراد با نقص ايمني نظير بيماران مزمن، سالمندان، زنان باردار و كودكان زيانبار است و اين افراد بهتر است در فضاهاي شلوغ و باز شهر تردد نداشته باشند.
اراك يكي از هشت كلانشهر آلاينده كشور است كه تاكنون براي آن 2 طرح جامع كاهش آلايندگي در دولت تصويب شده است.
كلانشهر اراك با 520 هزار نفر جمعيت مركز استان مركزي است كه به لحاظ اقليمي از سه سمت با كوه محصور شده و از يك سمت نيز با تالاب كويري ميقان همجوار است.
وجود كانون ها و چشمه هاي غبار نمكي در تالاب كويري ميقان اراك يكي از عوامل بالقوه براي آلايندگي اين كلانشهر است و با كمترين وزش باد ريزگردها با منشاء محلي قابليت انتقال در هواي اراك را دارند.
تالاب ميقان مهمترين كانون بحراني فرسايش بادي داراي مطالعات فني در استان مركزي است كه مساحت اين كانون 12 هزار هكتار است و ميزان فرسايش بادي آن در هر هكتار 100 تن در سال است.
6013/