سرزمین نخل و آفتاب چشم انتظار گردشگران نوروزی است

زاهدان - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان به عنوان سرزمین نخل و آفتاب آمادگی لازم برای پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی را دارد.

حمزه ندرتزهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حضور مسافران از نقاط مختلف كشور در تعطیلات نوروزی، فرصت خوبی را برای معرفی جاذبه های گردشگری، توانمندی ها و صنایع دستی شهرستان سراوان فراهم كرده است.
وی بیان كرد: مقبره بابا حاجی در روستای زیارت، مقبره خواجه محمد مرشد در شهر محمدی، قبرستان تاریخی شهر گشت، ساختمان قدیمی بهداشت محیط، سنگ نگاره های دره نگاران در ناهوك و قلعه شیشه ریز در شهر جالق از مهمترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان سراوان است.
وی گفت: مساجد و قلعه های فراوانی از جمله مسجد زنگیان، كهنه قلعه و قلعه سینوكان در سراوان وجود دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان اظهار داشت: «ناهوك» با وجود آثار تاریخی فراوان، نخلستان ها و قنات پرآب و همچنین آبشار چوتین گون، «دزك» با دارا بودن مسجد جامع قدیمی و قلعه و همچنین موزه شخصی عبدالله سپاهی، «كوهك» زادگاه خورشید ایران و نخلستان های زیبا، «كلپورگان» با وجود كارگاه زنده سفال دستی با قدمتی هفت هزار ساله و «كله گان» با لقب ماسوله بلوچستان و داشتن شالیزارهای زیبا به عنوان روستاهای هدف گردشگری این شهرستان معرفی شدند.
ندرتزهی افزود: علاوه بر روستاهای هدف گردشگری، 2 شهر «جالق» با وجود مقابر تاریخی و قلعه ها و نخلستان ها و «گشت» با دارا بودن چشمه آب گوگردی و تپه نمكی به عنوان مناطق نمونه گردشگری معرفی شدند كه آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران هستند.
وی تصریح كرد: 420 اثر تاریخی در سراوان وجود دارد كه 130 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی همچنین سه موزه مردم شناسی، موزه شخصی عبدالله سپاهی و موزه سفال كلپورگان را از دیگر مكان های گردشگری این شهرستان برشمرد.
به گزارش ایرنا شهرستان سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان با دارا بودن سه بخش مركزی، جالق و بم پشت به زادگاه خورشید ایران شهرت دارد و در 347 كیلومتری زاهدان مركز استان واقع شده است.
7336**3213