۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۳
کد خبر: 82872856
۰ نفر
امسال 1200 تن كلزا در خرم آباد تولید می شود

خرم آباد - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی خرم آباد گفت: با توجه به كشت دانه روغنی كلزا در بیش از 650 هكتار از زمین های كشاورزی خرم آباد در سال زراعی جاری، پیش بینی می شود یكهزارو 200 تن محصول تولید و تحویل كارخانجات روغن كشی در لرستان شود.

به گزارش ایرنا مراد بیرانوند روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران توسعه كشت دانه های روغنی را از سیاست های راهبردی وزارت جهاد كشاورزی دانست و گفت: این كشت در تناوب با كشت گندم آبی در راستای افزایش تولید گندم و كاهش آفات، بیماری ها و علف های هرز در برنامه كاری سازمان جهاد كشاورزی است.
وی افزود: مدیریت سازمان جهاد كشاورزی خرم آباد و مراكز 12 گانه حوزه عمل در طول سه سال گذشته، در ترویج و توسعه كشت پائیزه محصول كلزا تلاش های قابل توجهی داشته اند و در راستای وظیفه ذاتی خود بیش از یك چهارم از سطح زیر كشت دانه روغنی كلزا استان لرستان را عملیاتی كرده اند.
مدیر جهاد كشاورزی خرم آباد گفت: این شهرستان در سال زراعی 95-96 بیش از یك سوم سطح كشت دانه روغنی كلزا در استان لرستان را بخ خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینكه در سال زراعی جاری بیش از 650 هكتار كشت دانه روغنی كلزا صورت گرفته است، افزود: در حال حاضر با توجه به وضعیت جوی خاص سال جاری 540 هكتار از مزارع كشت شده به مرحله زایشی و گل دهی رسیده اند.
وی اضافه كرد: با نظارت های ویژه و مستمر كارشناسان ستادی و مراكز بر مراحل كاشت و داشت اعم از كشت به موقع، آبیاری، تغذیه مناسب و مبارزه به موقع با آفات و امراض احتمالی و برداشت به موقع پیش بینی می شود حدود یكهزارو 200 تن دانه روغنی كلزا تولید و تحویل كارخانجات روغن كشی شود.
وی بیان كرد: براساس قیمت ابلاغی بیش از 30 هزار ریال برای هر كیلوگرم دانه كلزا پیش بینی می شود كه كشاورزان منطقه براساس قیمت خرید تضمینی محصول خود را به كمیسیون های خرید دانه های روغنی تحویل دهند و وجه محصول تولیدی خود را همانند سال قبل به موقع دریافت كنند.
783 هزار هكتار زمین كشاورزی در استان لرستان وجود دارد كه از این میزان 185 هزار هكتار آبی و 598هزار هكتار دیم است.
3210/3022