۸ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱:۵۷
کد خبر: 82872804
۰ نفر
نمایش ایرانی 'پاشا' در آنكارا به روی صحنه رفت

آنكارا- ایرنا- نمایش ایرانی پاشا اثر هنرمندان تبریزی در دوازدهمین فستیوال بین المللی تئاتر اتوس آنكارا امشب به روی صحنه رفت.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، این نمایش تاریخی ـ تراژدی ـ كمدی با حضور هنرمندان و دوستداران هنر نمایش در سالن تئاتر آكن شهر آنكارا پایتخت تركیه اجرا شد.
نمایش 'پاشا' اثر 'اكبر شریعت' به كارگردانی 'نازیلا ایران زاد بنام' و آهنگسازی 'شاهرخ پناهی فرد' در فستیوال بین المللی تئاتر آنكارا به عنوان نماینده تبریز ٢٠١٨ اجرا می شود.
این نمایش در بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی ضمن كسب بهترین اثر، جوایز بخش های مختلف پوستر، آهنگسازی، بازیگری، نویسندگی و كارگردانی را نیز از آن خود كرده بود.
این نمایش كه با روایتی نو از دوران قحطی و مبارزات مشروطه در تبریز به زبان تركی آذربایجانی اجرا می شود، داستان زینب پاشا مربوط به چند سال قبل از مشروطیت را روایت می كند و شرایطی را برای تبیین اقدامات این زن و بستر مبارزه انقلاب مشروطه را در تبریز فراهم كرده است.
حدود 130 سال پیش، زنانی كه در برابر چپاول گران در شهر تبریز مقاومت می كردند، به رهبری زنی به نام زینب پاشا به مبارزه با غارتگران پرداختند و با حمله به محل احتكار ارزاق عمومی، مایحتاج مورد نیاز مردم را در میان آنها توزیع كردند و این نمایش در واقع بیانگر این واقعه تاریخی است.
پیش از این، نمایش پاشا به عنوان تنها اثر برگزیده استانی به بخش رقابتی سی و ششمین جشنواره تئاتر ایران راه یافته بود.
وحید شیرزاد بازیگر نمایش پاشا به عنوان یكی از سه بازیگر برگزیده، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگری سی و ششمین جشنواره‌ بین المللی تئاتر فجر شد.
همچنین پوستر نمایش پاشا از تبریز به عنوان یكی از 63 پوستر تئاتر از 33 طراح گرافیك، منتخب سی و ششمین جشنواره‌ تئاتر فجر برای حضور در نمایشگاه اسپند شد.
نمایش 'پاشا' با پرداختن به نقش و سهم چشمگیر زنان در شكل گیری مبارزات مشروطه روایتی جدید از مشكلات و زندگی مردم عامی تبریز در این دوران را بیان می كند.
فستیوال بین المللی تئاتر آنكارا از امروز تا 15 فروردین ماه در شهر آنكارا در حال برگزاری است.
خاورم/1905