۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۲۵
کد خبر: 82872602
۰ نفر
ایران كوچك را در باغ موزه هنر تهران ببینیم

تهران - ایرنا - باغ موزه هنر ایرانی واقع در شمال شهر تهران با ماكت بناهای تاریخی كشور، برنامه های متنوع فرهنگی و هنری برای گردشگران ایجاد كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، باغ موزه هنر ایرانی با متراژی كمتر از یك هكتار در شمیران، منطقه الهیه واقع شده و از لحاظ معماری مربوط به دوره پهلوی اول است، این بنا متعلق به توران مهاجر اسلامی (همسر سپهبد احمد امیراحمدی) است كه سال 1310 هجری شمسی ساخته شده است.
این باغ ‌در گذشته در اختیار خانه سینما و فعالیت‌های جانبی آن بوده و در تعمیراتی كه از سال 1384 در آن آغاز شد، فضای سبزی ایجاد و پنجم خردادماه 1386 با تغییر كاربری تبدیل به باغ موزه هنر ایرانی شد.
در دوران پهلوی (دهه 40) ساخت ماكت از بناهای تاریخی ایران به مناسبت جشن های 2500 ساله به كشور ایتالیا سفارش داده شد كه این ماكت ها هیچ گاه مورد استفاده قرار نگرفت و تا سالها در انباری نگهداری می شد.
سال 1386 با آماده سازی باغ موزه هنر ایرانی، تعدادی از این آثار شامل عمارت های چهل ستون، هشت بهشت، سی و سه پل و كاروانسرای مهیار اصفهان، عمارت شمس ‌العماره و برج‌ آزادی تهران، برج گنبد ‌قابوس در گنبد كاووس استان گلستان، باغ‌ فین كاشان، نقش رستم مرودشت استان فارس، مقبره دانیال ‌نبی شهر شوش استان خوزستان، قره كلیسای آذربایجان غریی، گنبد سلطانیه شهر زنجان به همراه ماكت برج میلاد كه تناسبی از نظر جنس و ظرافت با سایر آثار ندارد، در این باغ به نمایش گذاشته شد.
این ماكت‌ها دارای ارزش هنری و تاریخی بسزایی هستند و سیر تحول تاریخی معماری ایران را از قبل از اسلام تا دهه اخیر به طور كامل نشان می دهند و به‌ عنوان نماد یادآور ایرانی كوچك است.
جنس ماكت ها از بتن و تزیینات پنجره ها با رزین و پلی استر بوده و نقاشی ماكت های هشت بهشت، چهل ستون و شمس العماره نیز با رنگ روغن است.
علاوه بر این ماكت ها، آثار برگزیده نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران كه سال 1385 در بوستان چیتگر برگزار شد، نیز در باغ موزه هنر ایرانی به نمایش گذاشته شده است.
نگارخانه، بخش فیلم، كارگاه های هنری، فروشگاه محصولات فرهنگی و ارائه آثار حجمی مجسمه سازان ایرانی از جمله قسمت های این باغ موزه است.
باغ موزه هنر ایرانی اكنون به عنوان یكی از مراكز معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با معماری تاریخی، فضای سبز و درختان كهنسال همچون چنار، كاج و گردو در كنار آب راه ها و آب نمای زیبا همچون نمادی منحصر به فرد از باغ ایرانی در تعطیلات نوروز پذیرای شهروندان تهرانی و گردشگران نوروزی است.
گالری پردیس باغ موزه هنرایرانی نمایشگاهی از آثار هنرمندان مطرح در حوزه هنرهای تجسمی همچون زنده یاد صادق تبریزی، ناصر اویسی، كوروش شیشه گران، رضا بانگیز، مصطفی دشتی، رضا هدایت، جلال مشمولی و جمعی از هنرمندان معاصر در رشته های نقاشی، نقاشیخط و حجم برپا كرده است.
در این نمایشگاه حدود 60 اثر تجسمی با تكنیك های مختلف به نمایش گذاشته شده و تا 12 فروردین ماه همه روزه از ساعت 11 تا 21 میزبان علاقه مندان است.
همچنین باغ موزه هنر ایرانی در تعطیلات نوروز با هدف غنی سازی اوقات فراغت شهروندان تهرانی و گردشگران نوروزی با مشاركت آموزشگاه شیدنگار كارگاه آموزشی عكاسی خانواده را در 2 بخش «عكاسی با موبایل» با محوریت زیبایی شناسی و «عكاسی با دوربین حرفه ای» شامل تمام سرفصل های عكاسی مقدماتی به صورت تئوری و عملی برگزار می كند.
این كارگاه ها از روز یكشنبه(پنجم فروردین) آغاز شده و به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت.
پس از اتمام كارگاه ها، از میان تصاویر هنرجویان به بهترین خانواده عكاس جایزه اهدا خواهد شد و نمایشگاهی از آثار منتخب در محوطه فضای باز باغ موزه به مدت یك ماه برپا می شود.
ایستگاه های كاریكاتور، سفالگری، اجرای نمایش میدانی، پرفورمنس (هنر اجرا؛ اجرای تركیبی از عناصر تئاتر، موسیقی و تجسمی)، موسیقی سنتی و محلی از دیگر برنامه های این باغ موزه در تعطیلات نوروز است.
گردشگران می توانند تا 15 فروردین ماه با تهیه بلیت ورودی نیم بهاء از ساعت 8 تا 22 ضمن بازدید از باغ موزه هنر ایرانی از امكانات و برنامه های هنری این مجموعه بهره مند شوند.
مسیر دسترسی از طریق حمل و نقل عمومی(مترو): ایستگاه مترو تجریش، خیابان مقصود بیگ، خیابان دكتر حسابی، باغ موزه هنرایرانی.
مسیر دسترسی از طریق(اتومبیل شخصی):خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از پارك وی، خیابان فیاضی، خیابان بوسنی هرزگوین، سه راه دكتر حسابی، باغ موزه هنرایرانی.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تهرام/7245//1348