15 كارگروه در دانشگاه شیراز برای ارتباط با جامعه و صنعت تشكیل شد

شیراز-ایرنا- مدیر دفتر امور فناوری و طرح های كاربردی دانشگاه شیراز گفت: 15 كارگروه تخصصی اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز برای ارتباط با جامعه و صنعت در حوزه های مختلف تشكیل شد.

سید فخرالدین افضلی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این كارگروه های تخصصی در زمینه های انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی، فناوری های نوین، فناوری اطلاعات، آب، خشكسالی و بلایای طبیعی، ملاحظات امنیتی و دفاعی، هوا فضا، محیط زیست و منابع طبیعی، گرد و غبار، فرسایش خاك و رسوب، سلامت، گیاهان و فرآورده های دارویی و تجهیزات پزشكی و كشاورزی و امور دام و صنایع تبدیلی (زراعت، اصلاح نبات، باغبانی، تغذیه، خاك، آب، ترویج) است.
وی ادامه داد: این كارگروه ها همچنین در حوزه های هنر و معماری، گردشگری و صنایع دستی، آسیب های اجتماعی، مطالعات زنان، تبلیغات، رسانه، آموزش و ترویج، خدمات حقوقی، قضایی، بازرگانی، اقتصادی، مدیریتی، حمل و نقل، عمران و توسعه روستایی و ... تشكیل شده است.
مدیر دفتر امورفناوری و طرح های كاربردی دانشگاه شیراز گفت: این كارگروه های تخصصی با هدف تسهیل ارتباط موضوعی دانشگاه با بخش های مختلف جامعه و افزایش اثربخشی دانشگاه در حل معضلات و مشكلات صنعت تشكیل شده است.
افضلی افزود: از دیگر اهداف ایجاد این كارگروه های تخصصی، می توان به توسعه مشاركت اعضای هیات علمی و سوق دادن بیش از پیش فعالیت های پژوهشی دانشگاه در جهت رفع مشكلات صنعت و جامعه اشاره كرد.
وی ادامه داد: گردآوری، ثبت، اطلاع رسانی و ترویج تجارب و دستاوردهای موفق صنعت، دانشگاه و پژوهشگاه های كشور در ارتباط با صنعت و جامعه و شناسایی و تبدیل مسایل و مشكلات صنعتی به مسایل علمی در جهت درك مشترك دانشگاه و جامعه (صنعت) از مسایل یكدیگر در جهت توسعه این ارتباط از دیگر اهداف تشكیل این كارگروه های تخصصی است.
مدیر دفتر امورفناوری و طرح های كاربردی دانشگاه شیراز بررسی پروژه های درخواست شده از صنعت و انتخاب پژوهشگران مرتبط برای انجام آنها، برگزاری نشست های منظم برای تعامل صنعتگران و دانشگاهیان، تعریف پایان نامه های بین رشته ای در راستای حل مشكلات جامعه با جلب حمایت و تعامل با جامعه ؛ ارائه سخنرانی های عملیاتی و نشست های تخصصی بین رشته ای و شناسایی، بحث و بررسی مشكلات جامعه و صنعت در كارگروه ها و پیشنهاد پروژه را از دیگر مزایای ایجاد كارگروه های تخصصی برشمرد.
وی ادامه داد: این كارگروه ها در ارتباطات بین المللی و دیپلماسی علمی موثر است و تبادل دانش علمی و تجربیات فنی با متخصصان صنایع از طریق اقامت در كارخانجات یا صنایع ، برگزاری جلسات هم اندیشی و تحلیل پروژه ها، امكان ایجاد نشست ها، همایش ها، كارگاه های آموزشی و همچنین برگزاری بازدیدها و تورهای صنعتی را در پی دارد.
مدیر دفتر امورفناوری و طرح های كاربردی دانشگاه شیراز با اشاره به این كه فعالیت كارگروه های تخصصی می تواند در به كارگیری توان اعضای هیات علمی در محورهای علمی اولویت دار استانی كمك شایانی كند، از برنامه ریزی مسئولان دانشگاه شیراز برای اختصاص امتیازات تشویقی برای مشاركت و فعالیت بیشتر اساتید در این كارگروه ها خبر داد و ابراز امیدواری كرد: این اقدام بتواند در شناسایی و رفع مشكلات جامعه توسط جامعه علمی دانشگاه شیراز موثر باشد.
9254/ 2027

سرخط اخبار استان‌ها