۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۵
کد خبر: 82872502
۰ نفر
فرودگاه ساری به سامانه فرود دقیق هواپیما مجهز می شود

ساری – ایرنا – مدیر كل فرودگاههای مازندران از خرید تجهیزات سامانه فرود دقیق هواپیما (آی ال اس ILS) برای فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری خبر داد و گفت كه با نصب این سامانه مشكل لغو پروازها در شرایط نامساعد آب و هوایی رفع می شود.

سعدالله وطن خواه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : نصب این دستگاه با توجه به افزایش پروازهای فرودگاه ساری ضروری بود و زمینه خرید آن هم با رفع تحریم ها میسر شد.
وی با اعلام این كه دستگاه آی ال اس در آینده نزدیك نصب می شود ، گفت كه برای خرید زمین مورد نیاز نصب دستگاه ، ایجاد زیرساخت های لازم و نیز خرید دستگاه 240 میلیارد ریال هزینه شده است .
وطن خواه افزود : شركت فرودگاههای كشور تنها برای خرید زمین 10 هكتاری خارج از فرودگاه كه زیرساخت های مورد نیاز این سامانه كمك ناوبری باید در آن ساخته و دستگاه نصب شود ، یكصد میلیارد ریال هزینه كرده است .
مدیركل فرودگاههای مازندران گفت : با انجام اقدامات بعدی و لازم برای ایجاد زیر ساخت های نصب این دستگاه ، سایت سامانه در آینده نزدیك به بهره برداری می رسد .
وی افزود : وجود سامانه آی ال اس كه از تجهیزات كمك ناوبری مورد نیاز فرودگاهها برای هدایت هواپیماهاست ، باعث می شود تا فرود امن در شرایط بد آب و هوایی و كاهش دید خلبانان فراهم شود.
فرودگاه دشت ناز ساری یكی از سه فرودگاه مازندران و تنها فرودگاه بین المللی این استان است كه از سال 1372 فعالیتش را آغاز كرد.
شرایط آب و هوائی ویژه مازندران از جمله مه گرفتگی تاكنون مهم ترین دلیل لغو پروازهای خروجی این فرودگاه و یا برگشت خوردن پروازهای ورودی به آن بوده است .
اواخر ماه اسفند امسال سفر وزیر ارتباطات برای شركت در جلسه شورای اداری مازندران به خاطر شرایط بد آب و هوایی و امكان پذیر نبودن فرود هواپیما در فرودگاه دشت ناز ساری لغو شده بود.
هفته نخست فروردین ماه جاری هم 2 پرواز مسیر مشهد به ساری و تهران به ساری نیز به همین دلیل مجبور به فرود در فرودگاه مهرآباد تهران شدند.
مازندران سه فرودگاه در شهرستان های ساری ، رامسر و نوشهر دارد و ماهانه 680 پرواز در مسیرهای تهران ، مشهد ، شیراز ، بندرعباس ، عسلویه ، كیش ،اهواز ، عتبات عالیات و عربستان در این فرودگاهها نشست و برخاست دارند .
2096/1654