۷ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۴
کد خبر: 82872448
۰ نفر
تولید شكر در كارخانه هفت تپه خوزستان متوقف شد

دزفول - ایرنا - كارگران كشت و صنعت نیشكر هفت تپه خوزستان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات خود روز سه شنبه كار تولید شكر در این شركت را متوقف كردند.

برخی از این كارگران به خبرنگار ایرنا گفتند از آنجا كه حقوق ماه های بهمن ، اسفند و نیز عیدی و پاداش سال 1396 را دریافت نكرده اند ، از ادامه فعالیت در این شركت در روز جاری امتناع كردند.
این چندمین بار در یك ماه گذشته است كه كوره بخار و آسیاب كارخانه نیشكر هفت تپه از سوی كارگران این شركت خاموش شده و روند تولید شكر در این شركت متوقف می شود.
خاموش كردن كوره بخار بدون برنامه علاوه بر توقف تولید به بخش های مختلف این كارخانه نیز خسارت وارد می كند ضمن اینكه خاموش كردن آسیاب نیشكر نیز موجب می شود تا محصول نیشكر در مزارع كه در مرحله برداشت است، دچار خسارت شود.
این كارگران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كردند: عمل نكردن به وعده ها توسط مدیریت شركت در خصوص پرداخت حقوق و مطالبات معوقه كارگران باعث شد تا كارگران تصمیم به توقف فعالیت های این شركت بگیرند.
آنان افزودند: از زمان واگذاری كشت و صنعت نیشكر هفت تپه به بخش خصوصی مشكلات این شركت كه زمانی به عنوان بزرگترین كارخانه تولید شكر خاورمیانه زبانزد بود، دوچندان شده و این شركت عملا به سمت ورشكستگی پیش می رود.
به گفته آنان علاوه بر پرداخت نشدن حقوق و مطالبات پنج هزار نفر كارگران شاغل در این شركت از دو سال گذشته تاكنون ، اخیرا مدیریت این شركت تصمیم گرفته حدود 2 هزار و 700 نفر كارگران بخش كشاورزی و كارخانه را به پیمانكار واگذار كند.
یكی از كارگران معترض نیز گفت: مدیریت شركت كشت و صنعت نیشكر هفت تپه با واگذاری زمین های این شركت به صورت اجاره به كشت های غیر نیشكری عملا زمینه نابودی این كارخانه بزرگ تولید شكر را كلید زده است.
كارگران معترض با حمل پلاكارد، به صورت راهپیمایی از محل شركت هفت تپه راهی بازار این شركت شده و خواستار بازگشت شركت كشت و صنعت نیشكر هفت تپه به دولت شدند.
كشت و صنعت هفت تپه در 15 كیلومتری شهر شوش ، قدیمی ترین كارخانه تولید شكر از نیشكر در كشور است كه نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل 44 قانون اساسی اواخر سال 1394 از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.
تعداد نیروهای شاغل در شركت كشت و صنعت نیشكر هفت تپه خوزستان شامل كاركنان رسمی ، پیمانی ، قراردادی و پیمانكاری تا پنج هزار نفر نیز اعلام شده است.
6068/6002