كشت بهاره در چهارمحال وبختياري 25 درصد كاهش يافت

شهركرد- ايرنا- معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي چهارمحال و بختياري از كاهش 25 درصدي كشت بهاره محصولات كشاورزي اين استان نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد.

حميدرضا دانش شهركي روز سه شنبه در گفت وگو با ايرنا، محصولات بهاره را شامل؛ ذرت، چغندرقند، حبوبات، سيب زميني و پياز در 165 هزار هكتار از اراضي زراعي اين استان اعلام كرد.
وي كاهش محسوس بارندگي در سال زراعي جاري را از دلايل كاهش كشت بهاره عنوان كرد و گفت: حفظ وضعيت موجود براي كشت پاييزه محصولات گندم، جو و كلزا در دستور كار قرار دارد.
وي از تجهيز 45 درصد از اراضي زراعي و باغي اين استان به سيستم آبياري نوين خبر داد و تصريح كرد: امسال براي اجراي اين طرح، مديريت در مصرف آب بخش كشاورزي در اولويت است.
وي همچنين از كاهش چشمگير كشت برنج در شهرستان هاي اردل و لردگان بدليل كمبود آب در سال زراعي گذشته نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن خبر داد و تاكيد كرد: آبياري شاليزارها از سفره هاي زيرزميني در استان ممنوع است.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهادكشاورزي چهارمحال وبختياري گفت: با توجه به افت شديد سفره هاي زيرزميني و كاهش بارندگي ها، بذر اصلاح شده زودرس و ميان رس به حد كافي بين كشاورزان با قيمت دولتي توزيع مي شود.
وي از توزيع بذر اصلاح شده ذرت زودرس علوفه اي يارانه دار و توصيه به كشت محصول پياز و چغندر نشاء در مزارع استان خبر داد و اظهار كرد: با كشت گياهان زراعي زودرس كاهش 15 درصدي در مصرف آب كشاورزي ممكن خواهد شد.
وي افزود: سالانه 140 هزار هكتار از مزارع استان به كشت بهاره و پاييزه اختصاص مي يابد.
6199/6021