نخست وزیر چین:بستن درهای تجارت به دنیا ضربه می زند

پكن - ایرنا - نخست وزیر چین در واكنش به تصمیم آمریكا مبنی بر افزایش تعرفه كالاهای خارجی به این كشور گفت كه بستن درهای تجارت به سراسر دنیا ضربه می زند.

ایرنا روز سه شنبه به نقل از تلویزیون مركزی چین گزارش داد كه «لی كه چیانگ» در دیداری با دهها نفر از مسوولان و صاحبان شركت های بزرگ و چند ملیتی دنیا در حاشیه همایش توسعه چین سال 2018 در پكن افزود: یكجانبه گرایی و حمایت های تك جانبه تجاری زیانی برای كشورهای دنیاست.
وی تاكید كرد كه هیچ كشوری از توقف معاملات با كشورهای دیگر و بستن درهای تجارت به روی دیگران سود نبرده و به جهان نیز منافعی نرسانده است.
وی با اشاره تلویحی به اینكه آمریكا در حال شروع یك نبرد تجاری با چین است ؛ گفت : در سال جاری میلادی كشورها بجای اقدامات یكجانبه گرایانه باید به دنبال تعمیق مناسبات و همكاری ها و پیشبرد فرایند جهانی شدن باشند و چین این هدف را دنبال می كند.
آمار نشان می دهد كه ارزش تبادلات تجاری چین با آمریكا در سال 2017 میلادی با بیش از 15 درصد افزایش به 629 میلیارد دلار رسیده است.
با این وصف دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا خواستار تهیه فهرستی از كالاهای وارداتی چین برای اعمال تعرفه بر روی آنها به ارزش 60 میلیارد دلار شده است.
چین این اقدام را راه اندازی جنگ تجاری علیه خود تلقی كرده و گفته است كه چنین هدفی ندارد اما در برابر واشنگتن سكوت نخواهد كرد.
گزارش روزنامه گلوبال تایمز ارگان حزب حاكم چین نیز حاكی است كه این كشور در حال بررسی اعمال تعرفه های تلافی جویانه بر روی شركت بویینگ است.
وزارت بازرگانی چین با هشدار به آمریكا در باره شروع جنگ تجاری اعلام كرده است كه مازاد 370 میلیارد دلاری چین در برابر آمریكا محصول یك شبانه روز نیست و برای برطرف كردن آن زمان لازم است.
چین از آمریكا خواسته است برای كاستن از این مازاد تجاری با صدور فناوری های پیشرفته به پكن موافقت كند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا دوم فروردین 97سندی را امضا كرد كه تعرفه های جدیدی برای كالاهای چینی به ارزش 60 میلیارد دلار و همچنین محدودیت های تجاری جدید علیه این كشور اعمال می كند.
ترامپ پیشتر تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را افزایش داده بود كه با مخالفت اتحادیه اروپا و برخی دیگر از شركای تجاری واشنگتن و همچنین چین به عنوان رقیب تجاری روبرو شد.
نماینده تجاری ترامپ روز پنجشنبه (به وقت واشنگتن) اعلام كرد كه فعلا اتحادیه اروپا و 6 كشور دیگر از این تعرفه ها معاف خواهند بود؛ اما چین همچنان مشمول این تعرفه ها است.
واردات آمریكا از چین 375 میلیارد دلار بیش از صادرات آن به این كشور است و ترامپ تلاش دارد تراز تجاری كشورش با چین را به تعادل برساند.
ترامپ چین را به اعمال سیاست های تجاری تبعیض آمیز و اجبار شركت های آمریكایی به ارائه اطلاعات سری فناوری خود به پكن متهم می كند.
رئیس جمهوری آمریكا تصمیم خود مبنی بر اعمال تعرفه بر كالاهای وارداتی از چین را واكنشی به این اقدامات پكن عنوان كرده است
شكایت از چین و درخواست برای رایزنی در سازمان تجارت جهانی اولین گام از یك منازعه تجاری میان دو كشور محسوب می شود و اگر طرفین در ارتباطات و رایزنی های خود به نتیجه نرسند ، یك كمیته ویژه حل منازعات باید به این مساله رسیدگی كند.
آساق**231**1577