روستای تیس با جاذبه های تاریخی پذیرای گردشگران نوروزی است

چابهار- ایرنا - روستای تاریخی تیس واقع در محدوده منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان با 33 جاذبه طبیعی، تاریخی و دیدنی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی در ایام نوروز است.

به گزارش ایرنا روستای تیس یا (تیز) با قدمت تاریخی بالا در دهانه خلیج چابهار واقع شده كه در یك سوی این دهانه بندر چابهار و در سوی دیگر بندر كنارك قرار دارد.
تیس میان 2 كوه فیل بند و شهباز بند قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا فیل بند محل اطراق تاجران هندی و پاكستانی برای داد و ستد در سالهای دور بوده است.
معاون فرهنگی، هنری و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تیس به عنوان یكی از روستاهای هدف گردشگری با داشتن آثار تاریخی و طبیعی فراوان سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.
دادكریم بلوچ افزود: بندر صیادی تیس، قلعه پرتغالی ها، گورستان و مقبره های تاریخی قبرستان اجنه، خانه های سنتی، مناظر سرسبز با چشم انداز زیبا، غارهای صدفی، پلاژ ساحلی، بركه تمساح پوزه كوتاه، غارهای طبیعی، كوه های باستانی، باغ ملی طیس، سواحل مرجانی، صخره ای و مسجد جامع از مهمترین مناطق دیدنی این روستا هستند.
وی وجود نیایشگاه كنده شده در دل ارتفاعات شهبازبند در محلی به نام بان مسیتی، استحكامات نظامی و تدافعی را از دیگر نقاط قابل بازدید گردشگران عنوان كرد.
وی ادامه داد: غارهای طبیعی و مصنوعی این روستا به صورت مقبره یا نیایشگاه از دوران اسلامی در همان محل بان مسیتی باقی مانده و چهار نوع مختلف قبر از نظر ظاهر و شیوه تدفین در آن دلایلی مستحكم بر قدمت بالای این روستاست.
به گزارش ایرنا، سواحل زیبای صخره ای، مرجانی، ماسه ای دریای عمان (مَكُّران) در محدوده چابهار و كنارك به عنوان تنها بنادر اقیانوسی ایران و به عنوان یكی از 10 نقطه مهم راهبردی جهان از جاذبه های دیدنی برای گردشگران در طول سال به ویژه ایام نوروز است.
در مجموع بیش از 420 منطقه تفریحی، طبیعی، تاریخی و گردشگری سواحل مَكُّران آماده استقبال و پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی است.
روستای تیس در پنج كیلومتری شمال غرب بندر چابهار و در محدوده منطقه آزاد چابهار واقع شده است.
چابهار در 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مكران) قرار دارد.
3043**3213

سرخط اخبار استان‌ها