۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۵۷
کد خبر: 82872005
۰ نفر
نخستین گذرفرهنگ وهنربا حضور وزیرارشاد دریزد افتتاح شد

یزد - ایرنا - نخستین گذر فرهنگ و هنر كشور، شامگاه دوشنبه، طی مراسمی با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در كوچه تاریخی مازاری های شهر یزد افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این گذر با ارائه طرحی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همكاری شهرداری یزد و با هدف احیای شهرسازی فرهنگ مدار بهره برداری شد.
خارج شدن از فضای بسته فرهنگی و هنری و رفتن به سمت اجتماعی شدن فرهنگ و هنر از دیگر اهداف مهم ایجاد گذرهای فرهنگی است.
همزمان با افتتاح نخستین گذر فرهنگ و هنر كشور در یزد، تئاتر خیابانی، نمایشگاه هنرهای تجسمی، كتابفروشی، نقد كتاب، طرح یك داستان تازه و یك استكان چای تازه
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
گذرهای فرهنگی در گذشته، علاوه بر معماری اصیل و زیبای خود، محلی برای اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری بوده اند و سعی شده با احیای گذر مازاری ها، فعالیت های فرهنگی و هنری یزد رونق گیرد.
فضای بیرون گذر فرهنگی مازاری برای تمركز فعالیت های فرهنگی و هنری اختصاص داده شده است.
استان یزد با یك میلیون و 138 هزار نفر جمعیت در مركز جغرافیایی ایران قرار دارد.
یزد نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است و با عناوینی همچون شهر بادگیرها، دارالعباده، حسینیه ایران، دوچرخه ها، شیرینی، قنات، قنوت و قناعت و آفتاب شناخته می شود.
با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاكنون پنج اثر استان شامل بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.
7532 / 6197
irnayazdd@