۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۸
کد خبر: 82871908
۰ نفر
وضعیت قرمز برای هزاران هكتار شالیزار در مازندران

ساری - ایرنا - كاهش بارندگی، كم شدن روان آبها و آب شدن بخش زیادی از ذخایر برف ارتفاعات در مازندران ، منابع آب كشاورزی این استان را تحت تاثیر شدید قرار داده و سبب شده تا در نخستین روزهای ماه فروردین كشت برنج در سه هزار هكتار از شالیزارهای استان در خط قرمز قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بیشترین اثرگذاری خشكسالی از طریق كاهش ذخایر آبی سدهای استان خودنمائی كرد و در این میان وضعیت سد شهید رجائی ساری به عنوان یكی از 2 سد بزرگ مازندران از بقیه سدها و آبگیرها وخیم تر است .
سد شهید رجائی ساری بر اساس اعلام مسئولان شركت آب منطقه ای مازندران با 60 درصد كاهش ذخایر آبی نسبت به سال آبی گذشته ، بیشترین لطمه را از خشكسالی و كاهش بارندگی تحمل كرده است.
این سد كه 162 میلیون متر مكعب ظرفیت ذخیره سازی دارد ، هم اكنون تنها حدود 55 میلیون متر مكعب ذخیره دارد و از این میزان هم 22 میلیون مترمكعب برای پایداری سد قابل برداشت نیست.
سد شهید رجائی تامین كننده آب هزاران هكتار از شالیزارهای شهرستان های ساری و میاندرود در مركز مازندران است ، ولی اكنون رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران می گوید كه به كشاورزانی كه در انتهای شبكه آبیاری این سد شالیزاری دارند اعلام شده است كه زمین هایشان را زیر كشت نبرند.
** رونمائی از بنرهای ' كشت برنج ممنوع '
دلاور حیدر پور روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : دستكم سه هزار هكتار از هشت هزار و 600 هكتار زمین های شالیزاری حوزه شهرستان میاندرود در بخش انتهایی شبكه آبیاری سد شهید رجایی قرار دارد كه در صورت كشت شدن با مشكل جدی كمبود آب مواجه خواهند شد.
وی افزود : با هماهنگی مدیریت جهاد كشاورزی میاندرود ، بویژه مركز خدمات كشاورزی بخش گوهر باران ، اعضای شورای اسلامی و دهیاران ، هشدارهای لازم مبنی بر زیر كشت نرفتن زمین های این منطقه به برنجكاری داده شده است.
او ادامه داد : حتی با هماهنگی شوراهای روستاهای بخش گوهر باران ، بنرهای خودداری از كشت برنج نیز چاپ و نصب شده است.
** كشت جایگزین برای برنج
رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران با بیان اینكه شرائط برای كشت جایگزین مانند سویا ، پنبه و آفتابگردان در زمین های این منطقه فراهم شده است ، گفت : مدیریت جهاد كشاورزی میاندرورد علاوه بر تامین نهاده های كشاورزی مورد نیاز برای كشت این نوع محصولات از جمله بذر و كودهای شیمیایی ، اطلاعات خرید تضمینی این محصولات را نیز اطلاع رسانی كرده است.
وی افزود : آمار كاهش بارندگی و روان آب های رودخانه ها و خالی ماندن قابل توجه ظرفیت سدها و آب بندان های مازندران به معنای در پیش بودن سالی سخت برای كشاورزی بویژه برنجكاری در كل این استان است و كشاورزان باید این هشدارها را جدی بگیرند .
حیدرپور گفت : متاسفانه فرهنگ بیمه كشاورزی بویژه برای كشت برنج در مازندران نهادینه نشده است و اگر شالیكاران به هشدارها توجه نكنند و زمین هایشان را زیر كشت برنج ببرند ، دچار ضرر و زیان می شوند در حالی كه با كشت جایگزین می توانند از بروز این وضعیت جلوگیری كنند.
** برف هائی كه آب شدند
بر اساس آمار آب منطقه ای مازندران ، وسعت ذخیره برف ارتفاعات این استان از 13 هزار كیلومتر مربع در سال 95 به سه هزار كیلومتر مربع در سال 96 كاهش یافته است.
بنابر این گزارش ، طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه ها تا 20 درصد كاهش داشته كه در مجموع باعث روند نزولی منابع آب و كاهش 40 میلیون متر مكعبی ذخیره آب های زیرزمینی ‌و كاهش آبگیری آب بندان ها و سد ها شده است.
در حال حاضر 2 میلیارد مترمكعب از منابع آبی استان مازندران از آب های سطحی تامین می شود و تقریبا تمامی مناطق استان متاثر از كم آبی است.
كارشناسان كشاورزی و مسئولان این بخش طی سال های اخیر همزمان با كاهش بارندگی و آغاز روند خشكسالی در استان كشاورزان را به جایگزین كردن كشت های كم آب بر ، نوبت بندی آب ، انتخاب ارقام كم آب طلب برنج و بویژه خودداری از كشت دوباره این محصول فرا خوانده اند ولی هیچ یك از این پیشنهادات تاكنون جدی گرفته نشد.
كشت دوم برنج در مازندران كه عمدتا آب مورد نیازش از ذخایر زیرزمینی تامین می شود در سال های اخیر نه تنها گسترش یافته بلكه در بعضی مناطق پای كشت سوم برنج هم به میان آمده است .
** روشن شدن زودهنگام موتورهای آب در شالیزارها
در همین حال بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد كه به دلیل كم آبی و كاهش محسوس روان آب های رودخانه ها ، برخی از كشاورزان برنجكار مازندران از هم اكنون موتور پمپ چاه های كشاورزی را روشن كرده اند.
مقدمات كشت برنج در مازندران با خزانه گیری از اواخر اسفند ماه هر سال آغاز می شود و با نشاء در ماه های فروردین و اردیبهشت در مناطق مختلف استان ادامه می یابد.
دوره كاشت ، داشت و برداشت شالی در مازندران از زمان نشاء بسته به شرایط جوی 75 تا 90 روز است و شالیزارها نیز پس از مرحله نشاء تا به بار نشستن محصول به بیشترین میزان آب نیاز دارند.
مازندران با تولید سالانه حدود یك میلیون و 100هزار تن برنج سفید ، 42درصد برنج مورد نیاز كشور را تامین می كند.
این استان بیش از 230 هزار هكتار شالیزاری دارد .
گزارش از : سیدرضا هاشمی كروئی
6990/1654