۶ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۳
کد خبر: 82871546
۰ نفر
باغ وحش خرم آباد نیازمند توجه

خرم آباد - ایرنا - باغ وحش كاسیت خرم آباد كه می تواند علاوه بر جذب گردشگر درآمدزایی خوبی برای این شهر داشته باشد متاسفانه وضعیت مناسبی ندارد و نیازمند توجه مسئولان است.

به گزارش ایرنا باغ وحش كاسیت خرم آباد در سال 1388 در بام خرم ‌آباد احداث شد و در ابتدا دانشگاه ارستان متولی آن بود و بعدها به دلیل ناتوانی دانشگاه در مدیریت آن به دامپزشكی لرستان واگذار شد.
این باغ وحش در سال های گذشته به دلیل نامناسب بودن شرایط نگهداری دچار مشكلاتی بود و تعدادی از حیوانات آن شامل 2 راس گوزن زرد ایرانی و سه قلاده توله شیر تلف شدند؛ اكنون نیز حیوانات آن وضعیت مناسبی ندارند.
در ابتدای فعالیت باغ وحش خرم آباد 157 حیوان از 27 گونه جانوری در آن نگهداری می شد كه عمده این حیوانات از نوع گوشتخوار و نشخواركنندگان بودند.

** متولی باغ وحش چه ارگانی است؟
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در نشستی كه اسفندماه 1396 به منظور بررسی مشكلات باغ وحش خرم آباد برگزار شد، عنوان كرد: باغ وحش خرم آباد در مجتمع گردشگری این شهر در نظر گرفته شده و در هر مقطعی یك دستگاه اجرایی متولی نگهداری آن شده است.
رضا آریایی افزود: چندگانگی بین دستگاه‌ های اجرایی باعث نبود متولی مشخص و ثابت رسیدگی به حیوانات باغ وحش شده است.
وی با تاكید بر لزوم توجه و رسیدگی جدی به این باغ وحش افزود: باید با تعریف یك متولی مشخص برای این باغ وحش، درآمد زایی و نگهداری و رسیدگی به حیوانات آن پیگیری شود.
وی گفت: در راستای اجرای این طرح هزینه‌ هایی شده و با وجود امكان درآمد زایی و ظرفیت گردشگری باید این مجموعه تحت مدیریت قرار گیرد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان افزود: شهرداری خرم آباد مسئولیت نگهداری این باغ وحش را از 20 اسفند 1396 متقبل شده است.
وی با بیان اینكه تمام بحث ‌های پزشكی و درمان وحوش این باغ وحش برعهده دامپزشكی لرستان است، گفت: در سال 97 نیز از محل منابع داخلی استان ردیفی برای این باغ وحش تعریف می‌ شود.

** مخالفت شورای شهر با واگذاری باغ وحش به شهرداری
شهردار خرم آباد نیز در این باره گفت: اعضای شورای اسلامی شهر خرم آباد با واگذاری باغ وحش به شهرداری مخالفت كردند و این واگذاری را به هیچ وجه قبول ندارند.
وحید رشیدی افزود: این یك كار تخصصی است و در حوزه شهرداری نیست.

** تعطیلی باغ وحش خرم آباد به دلیل نبود استانداردها
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان نیز با تاكید بر لزوم رعایت اصول نگهداری از حیات وحش طبق استانداردها گفت: باغ وحش خرم آباد به دلیل رعایت نشدن استانداردهای زیست محیطی و بهداشتی از پنجم فروردین ماه 97 تعطیل شده است.
مهرداد فتحی بیرانوند افزود: امیدواریم به زودی نگهداری از حیات وحش در این باغ وحش طبق ضوابط زیست محیطی و به طور كامل اجرا شود.
وی با اشاره به واگذاری مدیریت باغ وحش از دانشگاه به دامپزشكی لرستان در گذشته گفت: اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان در سال ٩٣ موارد مغایرت شرایط نگهداری این مركز با شرایط استاندارد را به دامپزشكی و مدیران ارشد استانی اعلام و با تقاضاهای مبنی بر ورود گونه جدید مخالفت كرد.
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: در سال های گذشته درخصوص واگذاری این مركز به بخش خصوصی و شهرداری جلسات متعددی برگزار و در آخرین جلسه در اسفند ماه سال ١٣٩٦ مقرر شد شهرداری مدیریت مركز را عهده ‌دار شود.
به گزارش ایرنا متاسفانه در بین این پاس كاری ها باغ وحش خرم آباد وضعیت مناسبی ندارند.
باغ وحشی كه می توانست با جذب گردشگر درآمدزایی خوبی داشته باشد، متاسفانه در تعطیلات نوروزی تعطیل شد.
9872/3022