۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۳۰
کد خبر: 82871516
T T
۰ نفر

بزرگترین غار آبی جهان، دروازه گردشگری همدان

۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۳۰
کد خبر: 82871516
بزرگترین غار آبی جهان، دروازه گردشگری همدان

همدان- ایرنا- غار شگفت انگیز علیصدر با دالان های پیچ در پیچ، دهلیز های متعدد و قندیل های كوچك و بزرگ به عنوان بزرگترین غار آبی جهان همچون نگینی در میان جاذبه های گردشگری ایران زمین می درخشد و بازدیدكنندگان را مجذوب زیبایی منحصر به فرد خود می كند.

به گزارش ایرنا، از پنجم مهرماه 1342 شمسی كه تیمی 14 نفره از اعضای هیات كوه نوردی همدان، غار علیصدر را مورد بازدید و كاوش قراردادند و توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیكی، پرده از دل طبیعت نهان در دل زاگرس بردارند تا به امروز سیل محققان، كوه نوردان، گردشگران و علاقه مندان به آثار طبیعی به این غار سرازیر شده و این جاذبه طبیعی را به دروازه گردشگری استان همدان تبدیل كرده است.
زمین شناسان قدمت سنگ های این غار را به دوره ژوراسیك از دوران دوم زمین شناسی حدود 150 میلیون سال نسبت می دهند كه از مجموعه رشته آب ها، دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و از این رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است.
در سالیان اخیر این امكان فراهم شده تا گردشگران با ورود به این غار كم نظیر از 2 مسیر گردشگری ساخته‌های شگفت‌انگیز طبیعت كه در طول چندین هزار سال تشكیل شده‌اند را از نظر بگذرانند و از هیجان دیدن این مناظر زیبا گذر زمان را برای لحظاتی از یاد ببرند و به گفته متولیان غار، بزودی مسیرهای جدیدی نیز گشوده خواهد شد.
سنگ‌ها و قندیل‌ های زیبا و تماشایی این غار كه گاهی به شكل مجسمه ‌هایی همانند پنجه عقاب، شیر دوسر و كبوتر در نظر بیننده تداعی می شوند و عبور از تالارهای بكر و شگرفی همچون تالار 'هزار قندیل' با داشتن انبوهی از قندیل های زیبا و پل های شناور، تجربه ای بدیع را به بازدیدكنندگان از غار علیصدر هدیه می دهد.
گردشگران با حضور در غار علیصدر علاوه بر تجربه طولانی ترین قایق سواری در اعماق زمین و دل كوه می توانند مهیج ترین خاطره طبیعت گردی بر روی رودی زلال و شفاف را در ذهن خود ثبت كنند.
سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران هدف مهمی برای متولیان این غار است كه موجب شده اقدامات بسیاری در درون این غار انجام دهند و علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشكی برای بازدید گردشگران مهیا كنند تا مناظر جدید و بدیعی را در مقابل دیدگان مشتاق گردشگران قرار دهند.
غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و بزرگترین غار آبی جهان است كه در ارتفاعات 'ساری قیه' در حوالی روستای علیصدر شهرستان كبودرآهنگ در 65 كیلومتری شمال غرب همدان واقع شده است و وجود این غار یكی از مهمترین دلایل انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 بوده است و می تواند از مهمترین دیدنی های جهانگردی استان همدان در این سال باشد.
در نوروز 95 غار علیصدر همدان با بیش از 64 هزار بازدیدكننده رتبه نخست در بین اماكن گردشگری طبیعی و تاریخی استان همدان را به خود اختصاص داد و طبق آمار ارائه شده در تعطیلات نوروز 96 نیز بیش از 75 هزار نفر از این غار بازدید كردند و پیش بینی می شود با تبلیغات انجام شده نوروز 97 تعداد بازدید كنندگان از این غار از مرز 100هزار بازدید كننده نیز فراتر رود.

***علیصدر در صدر پربازدیدترین جاذبه های همدان
معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان به خبرنگار ایرنا گفت: از 28 اسفند 96 تا چهارم فروردین ماه جاری بیش از 31 هزار نفر از غار علیصدر همدان بازدید كردند كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 40 درصد رشد داشته است.
علی خاكسار ادامه داد: در نوروز امسال تاكنون غار علیصدر در صدر پربازدیدترین جاذبه های استان قرار داشته است و بعد از آن آرامگاه بوعلی سینا و آرامگاه باباطاهر قرار دارند.
وی ادامه داد: بیش از 290 هزار مسافر نوروزی از 28 اسفندماه سال گذشته تا چهارم فروردین ماه جاری از مكان ها و جاذبه های تاریخی، طبیعی و انسان ساخت این استان بازدید كردند.
وی افزود: همچنین در این مدت بیش از 67 هزار مسافر در هتل ها، هتل آپارتمان ها، مهمان پذیرها، مدارس، آموزشگاه ها و اقامتگاه های رسمی این استان اقامت داشتند.

***امكان اسكان یكهزار مسافر در اقامتگاه های منطقه علیصدر
مدیرعامل شركت سیاحتی علیصدر همدان نیز به ایرنا گفت: هم اینك امكان اسكان یك هزار مسافر در سوئیت ها و اقامتگاه های منطقه فراهم است.
حمیدرضا یاری ادامه داد: علاوه بر افزایش ظرفیت اسكان و پذیرایی از مسافران، پاركینگی با ظرفیت 2 هزار خودرو به بهره برداری رسیده است تا زمینه آسایش مسافران و گردشگران بیش از پیش فراهم شود.
وی با بیان اینكه برای افزایش رضایتمندی گردشگران نوروزی، برنامه های فرهنگی در محوطه علیصدر اجرا می شود، گفت: در این چارچوب ویژه برنامه های نوروزخوانی تدارك دیده شده كه با استقبال خوب مسافران روبرو است.
یاری با بیان اینكه در ایام نوروز افزایش قیمت بلیط نخواهیم داشت، گفت: این رویكرد با هدف افزایش رضایتمندی مسافران و شمار گردشگران اجرا می شود.
وی ثبت جهانی غار علیصدر را از جمله رویكردهای اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان برشمرد و افزود: در دولت تدبیر و امید هزاران گردشگر خارجی از این غار بازدید كردند و این روند رو به افزایش است.
استان همدان هم‌ اكنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری كشور شناخته می‌ شود و دارای بیش از یكهزار و 800 اثر تاریخی و توریستی شناسایی شده است كه یك هزار اثر آن ثبت ملی شده اند.
1181/2090

سرخط اخبار استان‌ها