۵ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۰
کد خبر: 82871035
۰ نفر
فارن پالیسی: بولتون تهدیدی برای امنیت جهان است

تهران- ایرنا- 'فارن پالیسی' از 'جان بولتون' به عنوان تهدید امنیت ملی یاد كرد و نوشت: انتخاب او به عنوان مشاور امنیت ملی، تازه ترین نشانه دال بر ابتلای 'دونالد ترامپ' به بیماری كنترل شدن از سوی افراد بزرگسال منزل است و احتمالا موجب رخت بربستن امنیت از آمریكا و جهان خواهد شد.

این نشریه آمریكایی در مقاله ای تحت عنوان 'جان بولتون، تهدید امنیت ملی' نوشت: ترامپ كسی را مشاور امنیت ملی آمریكا و جانشین 'مك مستر' كرد كه به قدرت رسیدنش خطر جنگ، آن هم دو جنگ، با كره شمالی و ایران را افزایش می دهد.
بولتون، پیشگام جنگ عراق بود و با گذشت 15 سال از حمله به این كشور همچنان از فاجعه بارترین تصمیم در حوزه سیاست خارجی آمریكا به عنوان ایده ای خوب یاد می كند. موضع گیری او در قبال عراق، عجیب و غیرمعمول نبود. گفته می شود كمی پس از حمله 2003 به عراق، او به مقامات رژیم صهیونیسیتی گفت: صدام حسین خلع شد و حالا لازم است با سوریه، ایران و كره شمالی برخورد شود.
انتخاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ همزمان به ورود بحران كره شمالی به مرحله ای حساس، چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز این بحران را تیره و تار كرد. بولتون كل حیات حرفه ای اش را صرف كارشكنی در روند دیپلماسی با پیونگ یانگ كرده است و به نظر می رسد امكان تقابل نظامی وجود دارد.
بولتون در سپتامبر 2017 در گفت وگو با فاكس نیوز گفت كه تنها گزینه باقی مانده برای حل چالش هسته ای كره شمالی، پایان دادن به حیات حكومت كره شمالی و حمله نخست و بازدارنده است.
اظهارات بولتون درباره توان هسته ای كره شمالی و وجود موشك هایی در این كشور كه قادر به هدف قرار دادن خاك آمریكا هستند، یادآور داستان سرایی غیرعقلانی آمریكا برای براندازی صدام است. وی ماه گذشته در مقاله ای در وال استریت ژورنال از قریب الوقوع بودن خطر كره شمالی برای آمریكا و حق این كشور برای آغاز جنگی بازدارنده علیه پیونگ نوشته بود.
با توجه به تصمیم ترامپ برای گفت وگوی مستقیم با رهبر كره شمالی در ماه مه، انتخاب 'مایك پمپئو' به جای 'ركس تیلرسون' به عنوان وزیر خارجه و بولتون به جای 'مك مستر'، تلاشی برای انتخاب افرادی همسو و هم نظر برای شركت در نشست دیدار او و رهبر كره شمالی است. اما، اگر بولتون موضع ترامپ در قبال كره شمالی را تحت تاثیر قرار دهد، همه رشته ها پنبه خواهد شد.
بولتون مذاكرات ترامپ و رهبر كره شمالی را بی حاصل می داند. دیدگاه های جنگ طلبانه بولتون محدود به كره شمالی نیست، او احتمالا ترامپ را نیز به انتخاب مسیر تقابل نظامی با ایران ترغیب خواهد كرد. مك مستر طرفدار ایران نبود اما، از آنجا كه می دانست لغو توافقنامه هسته ای با ایران، واشنگتن – نه تهران- را منزوی می كند، خواستار لغو توافقنامه هسته ای ایران نبود. فرق او با بولتون در این مساله است.
بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در طول دو سال گذشته، با انتشار 9 گزارش، پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام را تایید كردند. با این حال، بولتون مدعی است 'فكر نمی كنم نشانه ای وجود داشته باشد كه حاكی از كند شدن فعالیت های ایران به واسطه برجام باشد.
بولتون، بارها و بدون ارایه هیچ مدركی از همكاری هسته ای ایران و كره شمالی سخن به میان آورد. وی سال پیش در وال استریت ژورنال نوشته بود كه ایران نیز مانند كره شمالی خطری قریب الوقوع است.
انتخاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریكا نیزهمزمان با ورود توافقنامه هسته ای ایران به مرحله ای حساس انجام شد. مهلت ترامپ برای اصلاح برجام در 12 مه(22 اردیبهشت) پایان می یابد، زمانی كه قرار است رهبران آمریكا و كره شمالی دیدار كنند.
مك مستر، تیلرسون و 'جیمز متیس'، وزیر دفاع آمریكا بارها از ترامپ خواستند تا از برجام خارج نشود. بولتون طرفدار خروج كامل از این توافقنامه است.
دیدگاه های بولتون در قبال عراق، ایران، كره شمالی و سایر مسایل نشان دهنده الگوی كلی تفكر او، تمایل به اندیشیدن به بدترین سناریوی ممكن، تحریف و سوءاستفاده از اطلاعات برای ایجاد پرونده ای به منطور جنگ افروزی، تحقیر متحدان و سازمان های بین المللی ، اعتقاد كور به قدرت نظامی آمریكا و فواید تغییر حكومت هاست. او همچنین ید طولایی در مجازات زیردستان مخالف نظراتش دارد.
بركناری مك مستر و انتخاب بولتون تازه ترین نشانه دال بر ابتلای ترامپ به بیماری كنترل شدن از سوی افراد بزرگسال منزل است. با انتخاب فردی مانند بولتون احتمالا امنیت از آمریكا و جهان رخ خواهد بست.
آساق**1088**1577