دعواي تجاري چين و آمريكا به سازمان تجارت جهاني كشيده شد

پكن - ايرنا - تارنماي يي سي چين روز يكشنبه گزارش داد كه آمريكا رسما عليه چين به سازمان تجارت جهاني شكايت كرده و اين كشور را در اين نهاد بين المللي اقتصادي به چالش كشيده است.

به گزارش ايرنا ، وزارت بازرگاني چين نيز در بيانيه اي كه رسانه چيني منتشر كردند، از اين بابت ابراز تاسف كرده و افزود: پكن همواره مقررات اين سازمان را از زمان پيوستن به آن در سال 2001 ميلادي مراعات كرده است.
آمريكا به اين سازمان اعلام كرده كه چين براي شركت هاي تجاري و موسسات خارجي و بابت صدور مجوزهاي فني تبعيض قايل مي شود و بايد با اين كشور در اين باره رايزني شود.
وزارت بازرگاني چين اين اقدام آمريكا را تاسف بار توصيف و تاكيد كرده كه اين كشور همواره با رعايت مقررات ذي ربط از حقوق شركت هاي داخلي و خارجي و حق مالكيت معنوي حراست كرده است.
آمريكا مي گويد كه چين عليه شركت هاي خارجي و بخصوص آمريكايي تبعيض قايل مي شود و از آنها مي خواهد تا در جريان تاسيس شركت در چين سهمي را به طرف چيني اختصاص دهند .
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا دوم فروردين 97سندي را امضا كرد كه تعرفه هاي جديدي براي كالاهاي چيني به ارزش 60 ميليارد دلار و همچنين محدوديت هاي تجاري جديد عليه اين كشور اعمال مي كند.
ترامپ پيشتر تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم را افزايش داده بود كه با مخالفت اتحاديه اروپا و برخي ديگر از شركاي تجاري واشنگتن و همچنين چين به عنوان رقيب تجاري روبرو شد.
نماينده تجاري ترامپ روز پنجشنبه (به وقت واشنگتن) اعلام كرد كه فعلا اتحاديه اروپا و 6 كشور ديگر از اين تعرفه ها معاف خواهند بود؛ اما چين همچنان مشمول اين تعرفه ها است.
واردات آمريكا از چين 375 ميليارد دلار بيش از صادرات آن به اين كشور است و ترامپ تلاش دارد تراز تجاري كشورش با چين را به تعادل برساند.
ترامپ چين را به اعمال سياست هاي تجاري تبعيض آميز و اجبار شركت هاي آمريكايي به ارائه اطلاعات سري فناوري خود به پكن متهم مي كند.
رئيس جمهوري آمريكا تصميم خود مبني بر اعمال تعرفه بر كالاهاي وارداتي از چين را واكنشي به اين اقدامات پكن عنوان كرده است
شكايت از چين و درخواست براي رايزني در سازمان تجارت جهاني اولين گام از يك منازعه تجاري ميان دو كشور محسوب مي شود و اگر طرفين در ارتباطات و رايزني هاي خود به نتيجه نرسند ، يك كميته ويژه حل منازعات بايد به اين مساله رسيدگي كند.
وزارت بازرگاني چين به آمريكا هشدار داده است كه در برابر اين جنگ تجاري ساكت نمي ماند و با اتخاذ تدابير مقابله جويانه تحركات ضد تجاري واشنگتن را تلافي خواهد كرد.
برخي گزارش هاي تاييد نشده حكايت از آن دارد كه برخي از نمايندگي ها و فروشگاه هاي بزرگ آمريكايي از جمله فروشگاه هاي بزرگ وال مارت با شروع نبرد تجاري دو كشور در شهرهاي مختلف چين تعطيل شده اند.
ليو خه مشاور ارشد امور اقتصادي و معاون نخست وزير چين در گفت و گوي تلفني اين هفته خود با استيون منوچين وزير خزانه داري آمريكا هشدار داد كه ناديده گرفتن منافع تجاري چين روابط اقتصادي و تجاري دو كشور را به خطر خواهد انداخت و چين در اين شرايط سكوت نخواهد كرد.
آساق**231**1577