امهال وام‌های زلزله ‌زدگان تا آخر بهار نهایی می‌شود

كرمانشاه- ایرنا- رئیس سازمان برنامه و بودجه كرمانشاه از اجرایی شدن مصوبه امهال وام‌های بانكی آسیب دیدگان زلزله استان از 21 آبان 96 خبر داد اما گفت: وضعیت كسانی هم كه دچار خسارت غیرمستقیم شده‌اند تا آخر بهار 97 مشخص می‌شود.

'مردم خانه ای برایشان نمانده است اما بانك‌ها می گویند بیا قسط بده'؛ این انتقاد هوشنگ بازوند، استاندار كرمانشاه از بانك هایی بود كه در روزهای نخست پس از زلزله، با ارسال پیامك به زلزله زدگان دنبال نقد كردن وام‌هایشان بودند.
بعد از این بود كه زمزمه مهلت دادن به زلزله زدگان برای پرداخت اقساط بانكی مطرح شد و با سفر ولی الله سیف، رئیس كل بانك مركزی و سپس اظهارات نمایندگان استان كرمانشاه در مجلس شورای اسلامی جدی شد.
سرانجام اواسط آذر ماه هیات دولت با استمهال 2 ساله وام های بانكی زلزله زدگان كرمانشاه موافقت كرد و موجی از شادی را به استان آورد؛ مصوبه ای كه البته پر از ابهام و سوال بود.

**اصل مصوبه چه بود؟
در جلسه 26 آذر بین استاندار كرمانشاه و مدیران عامل بانك های استان برخی ابهامات رفع و مقرر شد كه همه بانك ها و موسسات دولتی و غیردولتی و پست بانك تا آخر همین ماه لیست افرادی را كه در شهرستان‌های گیلانغرب، قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام‌آبادغرب، ثلاث و باباجانی، جوانرود، روانسر و پاوه و 2 بخش ماهیدشت و كوزران (از توابع شهرستان كرمانشاه) تا قبل 21 آبان (زمان وقوع زلزله) تسهیلات بانكی دریافت كرده اند، تهیه و به اداره كل مدیریت بحران استانداری ارسال كنند تا اسامی افراد مورد تایید برای امهال 2 ساله تسهیلات اعطایی به بانك های استان معرفی شوند.
اما هنوز اینكه 'آیا همه ساكنان شهرهای مورد اشاره و همه وام ها شامل این مصوبه می شوند؟' مهمترین سوال مردم بود.
رضا محمودیان، مدیركل مدیریت بحران استانداری كرمانشاه 30 آذر پاسخ این سوال را داد و به ایرنا گفت: تمام ساكنان این شهرستان ها و همه وام های دریافتی آنان تا زمان وقوع زلزله 21 آبان شامل این مصوبه می شود.

**تلاش برای استانی كردن امهال
از سوی دیگر استاندار و نمایندگان استان در مجلس به دنبال توسعه مصوبه امهال به همه استان كرمانشاه بودند؛ تلاشی كه یك امیدواری مضاعفی را در كرمانشاه ایجاد و انتظارها از دولت را دو چندان كرد.
استدلال آنان این بود كه فضای كسب و كار در كل استان كرمانشاه با وقوع زلزله به هم ریخته است و امهال 2 ساله بانك ها می تواند مرهم موثری بر زخم های بیكارترین استان كشور باشد.
این مصوبه امیدبخش نه تنها به نتیجه نرسید كه حتی اجرای مصوبه امهال در باره مناطق زلزله زده هم با شرط و شروطی همراه شده است.
البته همچنان بحث و رایزنی در باره جزئیات این طرح بین استانداری كرمانشاه و بانك مركزی ادامه دارد و تصمیم نهایی گرفته نشده اما به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه كرمانشاه 'كل مانده تسهیلات اعطایی بانك ها به مردم استان حدود 120 هزار میلیارد ریال است و اگر دولت بخواهد مصوبه امهال وام های بانكی را در كل استان اجرا كند، باید اعتباری بیش از 40 هزار میلیارد ریال پرداخت كند كه هزینه گزافی است.'
طهمورث الیاسی بختیاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فقط افراد و واحدهای خسارت دیده در زلزله با تایید مدیریت بحران استانداری كرمانشاه شامل مصوبه استمهال وام های بانكی می شوند.

**تقسیم وام‌ها به زیر و بالای 500 میلیون ریال
مدیركل مدیریت بحران استانداری كرمانشاه نیز با تایید سخنان الیاسی به ایرنا گفت: گرچه طبق قانون فقط افراد آسیب‌ دیده مشمول مصوبه امهال می‌شوند اما نظر استاندار كرمانشاه این است كه به دلیل آسیب های روحی، روانی و اقتصادی وارد شده، تمام وام های زیر 500 میلیون ریال در مناطق زلزله زده استمهال شود.
به گفته رضا محمودیان، در باره وام های بالای 500 میلیون ریال هم بررسی و جمع بندی جداگانه‌ای صورت می گیرد و براساس خسارت های وارده به افراد تصمیم گیری می شود.

**آسیب دیده‌ها قسط ندهند
در عین حال رئیس سازمان برنامه و بودجه استان كرمانشاه تاكید كرد كه امهال وام های بانكی برای كسانی كه به صورت مستقیم از زلزله 21 آبان 96 متضرر و دچار آسیب شده اند، از همان تاریخ، آغاز شده و همه آسیب دیدگان مورد تایید مدیریت بحران استانداری تا 21 آبان 1398 از پرداخت قسط وام معاف هستند.
او در باره موضوع فشار برخی بانك ها به زلزله زدگان برای پرداخت اقساط نیز گفت: هیچ فشاری به آسیب دیدگان برای پرداخت اقساط وجود ندارد و اگر بانكی از زلزله زدگان قسط دریافت كند، مردم مشخصات آن را اعلام كنند تا پیگیری كنیم.

**تا آخر بهار موضوع امهال نهایی می شود
الیاسی همچنین گفت: به برخی افراد هم خسارت های غیرمستقیم وارد شده كه تایید آن بر عهده كمیته ای متشكل از مدیریت بحران استانداری كرمانشاه، فرمانداری شهرستان مربوطه و بانك های عامل است.
او از تلاش برای تهیه مصوبه تامین مالی امهال وام های بانكی زلزله زدگان خبر داد و گفت كه پیش‌ نویس این مصوبه در دست تهیه است و در فروردین ماه به هیات دولت پیشنهاد می شود و تا پایان بهار 97 به تصویب دولت خواهد رسید تا تكلیف همه زلزله زدگان مشخص شود.
حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری روز 29 اسفند 96 در جلسه شورای اداری استان كرمانشاه در این باره گفت: موضوع امهال وام به زلزله زدگان در دولت مطرح می شود.

**بستگی به بودجه تخصیصی دارد
حسن سلیمانی، عضو مجمع نمایندگان استان كرمانشاه هم اسفند 96 در باره نحوه اجرایی شدن مصوبه امهال وام های بانكی گفت: در قانون مربوط به امهال وام های بانكی قید شده است كه محدوده اجرای آن به میزان بودجه سنواتی باشد و وعده های فراتر از این موضوع قابلیت اجرا شدن ندارد زیرا قابلیت اجرایی وعده‌ها صرفاً بر مبنای بودجه سنواتی و وجود ردیف بودجه خواهد بود در غیر این صورت در حد یك وعده باقی می ماند.
به گفته این نماینده مجلس، امهال 2 ساله وام ها در بودجه 97 تصویب شده اما سقف آن بستگی به میزان تخصیص این بودجه از طرف دولت دارد و هنوز جزئیات آن مشخص نیست.
براساس اعلام استانداری كرمانشاه، میزان وام پرداختی در مناطق زلزله زده كه مشمول امهال می شود، 45 هزار میلیارد ریال است كه در این 2 سال 10 هزار و 500 میلیارد ریال سود به آن تعلق می گیرد.
اكنون بخشی از آسیب دیدگان زلزله كرمانشاه و كسانی كه وام های بالای 500 میلیون ریال گرفته اند، چشم انتظار مصوبه نهایی دولت هستند و امیدوارند كه اسم شان در لیست نهایی باشد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله و 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و براساس ارزیابی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی آسیب كلی و جزئی دیده اند.
گزارش از عبدالله الماسی
7044/8066