۵ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۷
کد خبر: 82870785
۰ نفر
كوچ بهاری پرندگان زمستان گذران از مازندران آغاز شد

ساری - ایرنا - كوچ بهاری پرندگان زمستان گذران مازندران از تالاب ها ، آبگیرها و شالیزارهای این استان با گرم شدن نسبی هوا به مناطق آسیای مركزی ، روسیه و سیبری به عنوان زیستگاه اصلی آغاز شد.

به گزارش ایرنا ،این پرندگان كه صدها گونه را شامل می شوند و تعدادشان به میلیون ها قطعه می رسد ، همه ساله از اواخر شهریور ماه به تدریج با سرد شدن هوا در نیم كره شمالی میهمان طبیعت مازندران می شوند و در تالاب ها ، آبگیرها ، آب بندان ها ، مزارع شالیزاری و حاشیه جنگل ها لانه می كنند.
كوچ پرندگان زمستان گذران به تدریج از اسفند ماه هر سال با بیرون راندن از بخشی از مزارع شالیزاری به صورت جا به جائی مكان در محدوده داخلی استان مازندران آغاز می شود ولی از اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه شدت می گیرد.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران روز یكشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت كه همه ساله با سرد شدن هوا ، تالاب ها و آببندان های این خطه شمال كشور میزبان افزون بر یكصد گونه از پرندگان زمستان گذران می شود.
كوروس ربیعی افزود : در زمستان سال گذشته نیز طبیعت مازندران پذیرای بیش از 1.5 میلیون بال از پرندگان زمستان گذران بود كه با رو به گرمی نهادن هوا از اواخر اسفند ماه تا پایان فروردین ، ذخیره گاه های مازندران را به سمت زیستگاه اصلی خود ترك می كنند.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران گفت : مرغابی ، اردك وحشی ( 17 گونه) ، غاز وحشی ، قوهای آوازخوان ، آبچلیك ها ، حواصیل و چنگرها نخستین گونه از پرندگان زمستان گذرانی هستند كه تاكنون این خطه شمال كشور را ترك كردند.
ربیعی اظهار داشت : تعداد اندكی از جمعیت این پرندگان زمستان گذران كه دارای حس جوجه آوری هستند و یا به علت ناتوانی جسمی آمادگی مهاجرت را نداشتند، همچنان در ذخیره گاه های مازندران حضور دارند و این جمعیت اندك به تدریج این منطقه را ترك می كنند.
براساس آمارهای رسمی ، 150 گونه از پرندگان زمستان گذران با جمعیت حدود 1.5 میلیونی در فصول سرد سال به 800 تالاب و آبگیر به خصوص تالاب بین المللی میانكاله به عنوان یكی از 600 ذخیرگاه مهم زیست كره جهان كوچ می كنند.

** مازندران آماده پذیرایی از بهارگذران
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران همچنین گفت كه با كوچ پرندگان زمستان گذران ازطبیعت این استان ، پرندگان بهار و تابستان گذران جای این گونه ها را می گیرند.
ربیعی اظهار داشت : بزودی گونه های از پرندگان بهار و تابستان گذران كه شامل بلبل ، چلچله ( پرستو ) ، زنبورخواران و سایر گونه ها هستند ازمناطق شمال آفریقا به مازندران كوچ می كنند.
وی افزود : طبیعت مازندران به دلیل داشتن ذخایر مهم غذائی ، در تمام فصول سال میزبان گونه های مختلفی از پرندگان بومی و مهاجر است.
براساس آمارهای رسمی ، تاكنون بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان ، پستانداران ، خزندگان ، دوزیستان و ماهیان در زیست بوم مازندران شناسایی شد.
پرندگان با 317 گونه از 58 خانواده ، پستانداران با 63 گونه و 19 خانواده ، دوزیستان با 9 گونه از شش جنس و شش خانواده ، خزندگان با 26 گونه از 21 جنس و 11 خانواده و ماهی ها با 75 گونه بخشی از تنوع زیستی حیات وحش مازندران را تشكیل می دهند.
6982/1654