تظاهرات سراسری ضد سلاح در 50 ایالت آمریكا برگزار شد

تهران – ایرنا – شبكه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد : تظاهرات اعتراضی كه اكثر آنها را دانش آموزان، معلمان و شهروندان نگران تشكیل می دادند، در 50 ایالت آمریكا علیه قانون حمل سلاح و خشونت ناشی از آن برگزار شد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، این شبكه تلویزیونی افزود: این تظاهرات دیروز(شنبه) به وقت محلی و به ابتكار نجات یافته گان حادثه تیراندازی دبیرستان 'استونمن داگلاس' واقع در پاركلند ایالت فلوریدا راه اندازی شد.
این رسانه تصویری آمریكایی افزود:در 800شهر در داخل و خارج از آمریكا درهمبستگی بااین اعتراض سراسری تظاهرات برگزار شد.لس آنجلس،نیویورك،واشنگتن دی.سی ، هوستون،فلادلفیا و شیكاگو در داخل آمریكا و پاریس، لندن، سیدنی و توكیو در خارج از آمریكا از جمله این شهرهای بزرگ بودند.
در این اعتراضات سراسری كه با شعار 'تجمع برای جان مان' برگزار شد، معترضان خواستار اقدام كنگره برای اصلاح قانون حمل سلاح شدند.

**اعتراض سراسری یك اعتراض ضد جمهوریخواه بود
درهمین حال تارنمای خبری واشنگتن اگزمینر به نقل از یكی از دانش آموزان نجات یافته از حادثه تیراندازی استونمن داگلاس كه در جریان آن یك نوجوان 19 ساله 17 نفر از دانش آموزان این دبیرستان را با سلاح گرم به قتل رساند، این اعتراض را یك اعتراض ضد جمهوریخواه دانست.
بنابراین گزارش 'كیلی كاشوف' (Kyle Kashuv)، دانش آموز جان به در برده حادثه تیراندازی دبیرستان استونمن داگلاس در این باره گفت: راهپیمایی سراسری روز شنبه (روز گذشته) با شعار 'تجمع برای جان مان' در واشنگتن دی.سی (پایتخت آمریكا) به معنای ' ضدیت با حزب جمهوریخواه' بود.
به گزارش واشنگتن اگزمینر وی كه با شبكه فاكس نیوز مصاحبه می كرد، افزود: من پس از حضور دراین واقعه، این راهپیمایی را به غایت ضد (حزب) جمهوریخواه یافتم.

***بیانیه كاخ سفید درباره راهپیمایی ضدسلاح در آمریكا
شبكه خبری سی ان ان روز یكشنبه همچنین گزارش داد : كاخ سفید به سبب برگزاری راهپیمایی سراسری ضد سلاح گرم بیانیه ای صادر كرد.
در این بیانیه آمده است كه حفظ جان كودكان جزو نخستین اولویت های رئیس جمهوری آمریكا است.
این بیانیه ضمن ستایش از جوانان آمریكایی حاضر دراین اعتراضات سراسری كه نخستین حق متمم اول قانون اساسی خود را تجربه كردند، می افزاید: حفظ جان كودكان از بالاترین اولویت های رئیس جمهوری است و به همین خاطر است كه او از كنگره خواسته است تا مصوبه 'توقف خشونت مدارس' و 'كنترل سوابق جنایی' (NICS) را به تصویب رسانده وبا امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شود.
در بیانیه كاخ سفید همچنین به اقدام وزارت دادگستری آمریكا اشاره دارد كه بنابر تعهد رئیس جمهوری آمریكا، تبدیل یك سلاح قانونی به سلاح غیرقانونی را منع می كند.

***سكوت توئیتری ترامپ
در حالی كه رسانه های بین المللی ، چهره های سرشناس در طیف های مختلف سیاسی و اجتماعی آمریكا و همچنین خود كاخ سفید به این اعتراضات واكنش نشان داده اند، اما شخص رئیس جمهوری آمریكا، به این حركت سراسری پاسخی نداده و تاكنون در سكوت توئیتری به سر برده است.
به گزارش ایرنا، سی ان ان شب گذشته(شنبه)ودرآستانه برگزاری این تجمع سراسری اعتراضی گزارش داده بود كه بنابرنظرسنجی های صورت گرفته توسط تارنمای 'اسمركانیش دات كام'تغییر در نگرش به حمل سلاح در آمریكا ایجاد شده است.
بنابراین گزارش، این نظرسنجی كه از 19 تا 24 مارس برابر با 28 اسفند 96 تا چهارم فروردین ماه 1397 از 21 هزار و 239 نفر با این پرسش كه 'آیا فرهنگ حمل سلاح در آمریكا تغییر خواهد كرد'؛ به عمل آمده نشان می دهد كه تاكنون 52درصد به آن رای مثبت و 48 درصد نیز نظری مخالف داشته اند.
'نیكولاس كروز' 19ساله روز 25بهمن ماه به دبیرستان استونمن داگلاس واقع در «پاركلند» ایالت فلوریدا حمله كرد و 17 نفر را كشت و 14 تن دیگر را مجروح كرد وی سال گذشته میلادی «به دلایل انضباطی» از مدرسه اخراج شده بود.
این درحالی بود كه پلیس فدرال آمریكا (FBI) متهم به سهل انگاری در نادیده گرفتن هشدارهای داده شده درباره كروز و متهم به نقض پروتكل های مربوطه به چنین هشدار هایی شده است.
اروپام **1302***1590

سرخط اخبار جهان