۵ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۱
کد خبر: 82870669
۰ نفر
هوای سقز در وضعیت خطرناك قرار گرفت

سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست كردستان گفت: هوای شهر مرزی سقز بخاطر ورود ریزگردها و آلودگی هوا در وضعیت خطرناك قرار گرفت.

محمد حقمرادی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: شاخص وضعیت هوا در بسیاری از مناطق كردستان تحت تاثیر پدیده ریزگردها در شرایط ناسالم قرار دارد ولی در سقز میزان ریزگردهای با قطر 10 میكروگرم (pm 10) به هفت برابر حد مجاز رسیده و هوای این شهر را در وضعیت خطرناك قرار داده است.
وی اضافه كرد: این موج گرد و خاك سایر مناطق و شهرستان های استان كردستان را نیز تحت تاثیر قرار داده اما شدت آن در سقز بیشتر از سایر مناطق است.
حقمرادی در خصوص شاخص كیفیت هوای سنندج نیز گفت: براساس پایش ایستگاه سنجش آلودگی اكنون هوای این شهر از نظر ذرات معلق با قطر كوچكتر از 2.5 میكروگرم (pm 2.5) سه برابر حد مجاز است و برای دومین روز متوالی در شرایط ناسالم قرار دارد.
وی تاكید كرد: در چنین شرایطی عموم مردم تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می گیرند و بهتر است در صورتی كه كار ضروری ندارند از منزل خارج نشوند و از انجام كارهای همچون ورزش و پیاده روی در فضای باز خودداری كنند.
رئیس اداره پیش بین هواشناسی كردستان نیز گفت: از روز گذشته موجی از گرد و خاك كه در بیابان های شمال عراق و سوریه تشكیل شده بود وارد مناطق غرب كشور شده است.
بهرام چاره خواه اظهار كرد: این موج گرد و غبار تا پایان هفته جاری كردستان را تحت تاثیر خود قرار می دهد و موجب ناسالم شدن كیفیت هوا و كاهش دید افقی می شود.
اداره كل حفاظت محیط زیست استان كردستان در شهرستان های سقز، قروه و سنندج دستگاه سنجش آلودگی و كنترل كیفیت شاخص هوا نصب كرده است.
3020/9102