۴ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۵۱
کد خبر: 82870427
۰ نفر
تظاهرات سراسری  ضد سلاح گرم در آمریكا برگزار شد

تهران – ایرنا –شبكه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: از ساعاتی پیش تظاهرات سراسری در آمریكا بر علیه قانون حمل سلاح و خشونت ناشی از آن در آمریكا آغاز شد كه نخستین آن در واشنگتن و اكنون در فلادفیا و پاركلند فلوریدا شاهد آن هستیم.

سی ان ان دقایقی پیش با پخش مستقیم بخش هایی ازاین راهپمایی سراسری اعتراض آمیز گزارش داد: قرار است این اعتراض های در 800 شهر در داخل و خارج از آمریكا برپا شود.
این رسانه تصویری آمریكایی افزود: معترضان دراین راهپیمایی سراسری خواستار اهمیت دادن به زندگی شان شده و اقدام جامع كنگره در باره قانون حمل سلاح در این كشور هستند.
به گزارش سی ان ان قرار است تظاهراتی در همبستگی با این راهپیمایی اعتراض آمیز در دیگر شهرهای جهان از جمله لندن، مادرید، پاریس، توكیو سئول و سیدنی برگزار شود.
بنابراین گزارش اكثر معترضان دراین راهپیمایی را دانشجویان و دانش آموزان مراكز آموزشی و تحصیلی آمریكا كه همواره مورد حملات مرگبار حمل با سلاح گرم قرار گرفته اند را در بر می گیرند.
سی ان ان در ادامه گزارش داد شعار این تظاهرات اعتراض آمیز سراسری تحت عنوان ' تجمع برای جانمان' است.
این رسانه تصویری آمریكایی همچنین افزود تازه ترین نظرسنجی به عمل امده دراین باره كه 'آیا فرهنگ آمریكایی اسلحه تغییر خواهد كرد' حاكی است كه بیش از نیمی از آمریكایی ها به آن نظر مثبت داشته اند.
بنابراین گزارش این نظرسنجی كه از 19 تا 24 مارس برابر با 28 اسفند 96 تا چهارم فروردین ماه 1397 از 21 هزار و 239 نفر به عمل آمده نشان می دهد كه تاكنون 52درصد به آن رای مثبت و 48 درصد نیز نظری مخالف داشته اند.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز پیشتر دراین باره گزارش داده بود: پیش بینی می شود صدها هزار آمریكایی روز شنبه در تظاهرات سراسری آمریكا برای اعمال قوانین سخت تر در خصوص سلاح در این كشور شركت كنند.
دانش آموزان دبیرستان پاركلند در فلوریدا كه 17 نفر از دانش آموزان و كاركنان آن روز 14 فوریه (25 بهمن 96) در حادثه تیراندازی به قتل رسیدند در میان 500 هزار تظاهركننده در خیابان پنسیلوانیا نزدیك به كاخ كنگره آمریكا در واشنگتن حضور دارند.
رویترز دراین مورد همچنین افزود:این تظاهرات كه هماهنگی اش بر عهده نجات یافتگان حادثه «دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس» شهر پاركلند است، هدفش تغییر در مصوبه ای است كه مانع از اقدامات جدی نسبت به كنترل سلاح در آمریكا شده است. كشتار در مدارس و دانشگاه های آمریكا تبدیل به یك رخداد معمول شده است.
برگزاركنندگان تظاهرات از نمایندگان كنگره می خواهند تا فروش سلاح هایی نظیر اسلحه ای كه در حادثه فلوریدا از آن استفاده شد را ممنوع و بررسی سابقه خریدار سلاح را جدی تر كنند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا لایحه بودجه 1.3 تریلیون دلاری را كه شامل اصلاحات جزئی در بررسی سابقه فروش سلاح می شد، را امضا كرد.
یكی از دانش آموزان دبیرستان پاركلند اعلام كرد كه اعتراضات راهی برای جوانان آمریكایی است تا مخالفت خود را با 'انجمن ملی سلاح' یك لابی قدرتمند اسلحه، نشان دهند.
'نیكولاس كروز' 19 ساله روز 25بهمن ماه به دبیرستان استونمن داگلاس واقع در «پاركلند» ایالت فلوریدا حمله كرد و 17 نفر را كشت و 14 تن دیگر را مجروح كرد وی سال گذشته میلادی «به دلایل انضباطی» از مدرسه اخراج شده بود.
این درحالی بود كه پلیس فدرال آمریكا (FBI) متهم به سهل انگاری در نادیده گرفتن هشدارهای داده شده درباره كروز و متهم به نقض پروتكل های مربوطه به چنین هشدار هایی شده است.
اروپام **1302**3404

سرخط اخبار جهان