روشنایی ساختمان‌های شهرداری و شركت برق مشهد یك ساعت خاموش می‌شود

مشهد- ایرنا- گفت: مدیران شهرداری و شركت توزیع نیروی برق مشهد اعلام كردند: برق روشنایی ساختمان‌های شهرداری و شركت برق مشهد همزمان با برگزاری برنامه جهانی ساعت زمین به مدت یك ساعت خاموش می شود.

مدیر محیط زیست شهری شهرداری مشهد شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساعت زمین یك رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت است و در این برنامه كه هر سال در آخرین شنبه ماه مارس و در ایران امسال 4 فروردین ماه اجرایی می‌شود، افراد مشاركت كننده برای كمك به طبیعت، روشنایی ساختمان‌های خود را یك ساعت خاموش می‌كنند.
محمد پذیرا بیان كرد: شهرداری مشهد نیز امروز در این رویداد جهانی مشاركت دارد و ساختمان شهرداری مركز و تالار شورای اسلامی شهر به مدت یك ساعت روشنایی نخواهند داشت.
پذیرا ادامه داد: همچنین 50 درصد از روشنایی بازارهای شهرداری و ساختمان‌های مناطق نیز به مدت یك ساعت خاموش خواهد شد.
وی با بیان اینكه اطلاع‌رسانی برنامه ساعت زمین از طریق تابلوهای تبلیغاتی شهری انجام شده است، افزود: هماهنگی‌ های لازم در این خصوص با شركت توزیع برق و سازمان حفاظت محیط زیست برای كاهش روشنایی نیروگاه‌های برق انجام شده است.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شركت توزیع نیروی برق مشهد نیز گفت: به مناسبت رویداد جهانی 'ساعت زمین' برق نمای ساختمان های اداری این شركت در مشهد به مدت یك ساعت خاموش می شود.
سیده معصومه مرادی به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: هدف از این اقدام افزایش آگاهی مردم نسبت به آسیبهای ناشی از تولید برق است كه باعث آلوده شدن جو و افزایش گرمایش زمین می شود لذا با خاموش كردن نمادین دستگاه های الكتریكی غیرضرور، كم مصرف كردن را به مردم یادآوری می كند.
وی بیان كرد: امشب از ساعت 20 و 30 دقیقه تا 21 و 30 دقیقه همه تابلوهای سردر ساختمانی های اداری امور برق مشهد، برق نمای ساختمان های اداری امور اجرایی دهگانه مشهد، نمای ساختمان شهرداری و نمای ساختمان نیروگاه مشهد به مدت یك ساعت خاموش می شود.
مرادی نسبت به خاموشی نمادین برخی از قسمت های حرم مطهر رضوی به مناسب رویداد جهانی اظهار بی اطلاعی كرد و گفت: به نظر می رسد به دلیل موقعیت راهبردی حرم مطهر و وجود زائران بی شمار در آن این خاموشی در محدوده حرم انجام نگیرد.
شركت توزیع برق مشهد دارای 14هزار كیلومتر شبكه و 10 هزار دستگاه ترانسفورماتور برای تامین برق مشتركین است و با 6 هزار كیلومتر شبكه و 253 هزار لامپ روشنایی معابر با بار مصرفی 1300 مگاوات در مساحت 10 هزار كیلومتر مشغول فعالیت می باشد.
ساعت زمین ˈ Earth Hourˈ از سال 2007 میلادی برای نخستین بار در كشور استرالیا و توسط صندوق جهانی حیات وحش (World Wildlife Fund) اجرا شد.
در این طرح، چراغ نقاط شاخص شهری (مانند برج ایفل در پاریس و خانه اپرای سیدنی) و ساختمان های اداری شهر و خانه ها به نشانه صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوایی به مدت یك ساعت خاموش می شود.
مراسم ساعت زمین در ایران در ساعت 20:30 تا 21:30 چهارم فروردین ماه سال 1397 همزمان با سراسر دنیا در ساختمان های تاریخی شهرهای بزرگ برگزار می شود.
7505/7489/5132

سرخط اخبار استان‌ها