۴ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۶:۰۴
کد خبر: 82869947
۰ نفر
مرگ گروهی 130 نهنگ در سواحل استرالیا

كوالالامپور- ایرنا- منابع خبری گزارش دادند: دستكم 130 نهنگ پایلوت بال كوتاه پس از آنكه بطور جمعی در غرب استرالیا به ساحل نشسته بودند ، تلف شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از رادیو نیوزیلند، دهها قطعه نهنگ پایلوت بال كوتاه روز گذشته در سواحل خلیج هاملین در135 كیلومتری جنوب ایالت پرچ درغرب استرالیا به دلایل ناشناخته گیر افتادند و تلاش گروههای دواطلب و محلی برای نجات جان آنها ثمری نداشت.
طبق این گزارش هنوز شمار دیگری از این نهنگ ها در خط ساحلی این منطقه زنده هستند كه گروههای امدادگر سعی دربازگرداندن آنها به آبهای اقیانوس آرام دارند.
هاملین استرالیا بخشی از مناطق ماهیگیری صنعتی این كشور محسوب می شود.
طبق این گزارش امدادگران بدون توجه به خطر حمله كوسه ها ، تلاش دارند تا تعدادی از این نهنگ ها را نجات داده و به اقیانوس بازگردانند.
طبق گزارش مركز حیات وحش غرب استرالیا، این تلاش ها تاكنون سبب نجات جان 15 قطعه از این نهنگ ها شده است.
براین اساس اكثر این نهنگ ها درنیمه های شب خود را به خشكی رساندند و همین اقدام باعث شده تا تعداد زیادی تلف شوند.
درعین حال وزن چند تنی این آبزیان غول پیكر، وزش باد، نبود تجهیزات مورد نیاز و نامساعد بودن شرایط آب و هوا از جمله علل كندی عملیات نجات نهنگ ها اعلام شده است.
این سواحل كه از سال 1801 به نام كاشف فرانسوی آن هاملین نامگذاری شده است به دلیل خطر حملات گسترده كوسه ها برای استفاده عموم بسته است.
نهنگ های پایلوت باله كوتاه در آبهای گرمسیری و نیمه گرمسیری به طور گروهی زندگی می كنند.
نظریه های بسیاری برای به ساحل نشستن نهنگ ها به طور گروهی ارائه شده است كه شكل خط ساحلی ازجمله عوامل آن اعلام شده است.
دانشمندان زیست شناس براین باورند كه نهنگ ها به پیام های اضطراب آمیزی كه از دیگر نهنگ ها و یا رهبر گروه به آنها می رسد پاسخ مشابهی برای به خشكی نشستن می دهند و همین امر سبب مرگ جمعی آنها می شود .
پیشتر در سال 1996 هم سواحل 'دانسبوروگ ' درغرب استرالیا شاهد مرگ جمعی300 قطعه نهنگ پایلوت باله كوتاه بود كه به عنوان بزرگترین حادثه زیست محیطی دراین زمینه ثبت شد.
ساحل نشستن نهنگ ها پدیده‌ای ناشناخته است كه دلایل مختلفی برای آن ذكر شده، اما در این اقدام نهنگ‌ها و دلفین‌ها خود را به ساحل می رسانند و پس از آن به علت كم آبی بدن، فشار وزن یا خفگی پس از جزر و مد جان خود را از دست می دهند.
دو سال قبل نیز 400 قطعه نهنگ به شكل گروهی در سواحل نیوزیلند به گل نشستند كه نیروهای امدادی با كمك مردم محلی فقط موفق به نجات 100 قطعه از آنها شدند، اما 300 نهنگ دیگر جان خودرا ازدست دادند.
آساق **241**1599