۳ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۲
کد خبر: 82869332
۰ نفر
پژوهشگاه رویان، نماد تفكر دانش بنیان

تهران - ایرنا - درمان ناباروی، استفاده از سلول های بنیادی برای درمان برخی بیماری ها و همانندسازی حیوانات اهلی از مهمترین دستاوردهای پژوهشگاه رویان طی بیش از دو دهه فعالیت است و نشان می دهد این مجموعه علمی توانسته خود را به عنوان نمادی از تفكر دانش بنیان در كشور معرفی كند.

پژوهشگاه رویان با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج های نابارور، پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری با تلاش مرحوم دكتر سعید كاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران در سال 1370 تأسیس شد.
محققان رویان در قالب سه پژوهشكده پزشكی تولیدمثل، زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی و زیست فناوری در حال تحقیق و پژوهش كاربردی هستند تا مردم از نتایج حاصله آن بهره ببرند و نیازهای درمانی كشور رفع شود.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ایجاد بانك خون بند ناف، راه اندازی مجتمع تولید صنعتی سلول های بنیادی، توسعه همكاری های بین المللی، تربیت نیروهای مجرب، تولید مقالات كاربردی و ارائه خدمات درمانی مناسب از دیگر دستاوردهای رویان است.

** رویان همپای مراكز ناباروری معتبر بین المللی
رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا به دستاوردهای متعدد رویان اشاره كرد و گفت: رویان، همپای مراكز ناباروری معتبر بین المللی به ارائه خدمات به زوج های نابارور مشغول است.
دكتر عبدالحسین شاهوردی بیان كرد: مركز ناباروری رویان از بهترین مراكز منطقه خاورمیانه است و علاوه بر ارائه خدمات تخصصی، در زمینه توسعه دانش، افزایش فعالیت های پژوهشی كاربردی و ارائه آموزش، گام های خوبی برداشته است.
وی به انجام سالانه بیش از هفت هزار جراحی در زمینه ناباروری در این مجموعه اشاره كرد و گفت: رویان از نظر تعداد بیمار و هم از لحاظ خدمات قابل ارائه جزو مراكز درمان ناباروری معتبر دنیا است.
شاهوردی به تعداد مراكز درمان ناباروری در كشور اشاره كرد و افزود: اكنون بیش از 70 مركز ناباروری در كشور فعالیت دارند كه رویان نقش موثری در توسعه این مراكز داشته است.
وی با بیان اینكه در سال های گذشته بسیاری از زوج های نابارور برای درمان به خارج از كشور می رفتند، گفت: بعد از حدود 26 سال از عمر این مجموعه، امروزه بیماران نه تنها به خارج از كشور نمی روند بلكه سالانه تعداد قابل توجهی بیماران خارجی برای مداوا به این مجموعه مراجعه می كنند.
رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، تعداد بیماران خارجی را كه برای درمان ناباروری به این مركز مراجعه می كنند، سالانه بین 400 تا 500 زوج اعلام كرد و افزود: هرچند بیشتر این افراد از كشورهای همسایه هستند اما از كشورهای اروپایی هم برای درمان ناباروری به این مركز مراجعه می كنند.
وی بر لزوم توسعه گردشگری درمانی در حوزه ناباروری تاكید كرد و گفت: هرچند گام هایی در این زمینه برداشته شده و شاهد حضور تعدادی از بیماران به مراكز درمانی مانند مركز ناباروری رویان هستیم اما این روند باید شتاب بیشتر بگیرد.

** بهره گیری از سلول های بنیادی برای درمان برخی بیماری ها
شاهوردی به بهره گیری از سلول های بنیادی برای درمان برخی از بیماری ها اشاره كرد و گفت: اندوخته های علمی، جسارت لازم را به محققان ما داده كه در عرصه سلول های بنیادی ورود پیدا كرده و به موفقیت های خوبی دست یابند.
وی با بیان اینكه سلول های بنیادی در علم پزشكی بعد از بیوتكنولوژی، به عنوان انقلاب دوم مطرح شده، افزود: شاخص های علمی مانند مقالات، وجود استادان باتجربه نشان می دهد كه ما هم می توانیم همپای بهترین مراكز تحقیقاتی در این مسیر حركت كنیم.
رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی ادامه داد: محققان ما در حوزه سلول درمانی هم در حال تحقیق و پژوهش هستند و در این حوزه، كارآزمایی بالینی بر روی برخی بیماری ها انجام شده است.
وی تولید صنعتی سلول های بنیادی را یكی دیگر از دستاوردهای این مجموعه اعلام كرد و گفت: یك شركت دانش بنیان، توانست از دستاوردهای علمی این مجموعه به نحو مطلوب بهره برده و مجتمع تولید صنعتی سلول های بنیادی را راه اندازی كند.

** تولید بیش از 22 پروتئین نوتركیب در گِرِید تحقیقاتی
شاهوردی اظهار كرد: بیش از 22 پروتین نوتركیب در گرید تحقیقاتی در قالب یك شركت دانش بنیان تولید شده و این خدمات را در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد.
وی اظهار امیدواری كرد كه تلاش محققان ما به ساخت رده های سلولی بیانجامد تا علاوه بر جلوگیری از واردات آن به داخل كشور، زمینه ارائه خدمات بهتر فراهم شود.
شاهوردی با بیان اینكه در زمینه بیوتكنولوژی یك نگاه جدی به تولید پروتئین نوتركیب داریم، بیان كرد: اكنون رده های سلولی را از خارج كشور وارد می كنند اما محققان ما در حال فعالیت برای تولید رده های سلولی هستند.
وی افزود: در مورد تولید دارو از طریق رده های سلولی قدم های خوبی برداشتیم و كارهای اولیه آن انجام شده و امیدواریم با تلاش محققان بتوانیم به نتیجه برسیم.

** همانندسازی حیوانات اهلی در پژوهشگاه رویان
وی همانند سازی حیوانات اهلی مانند بز، گوسفند و گاو در پژوهشگاه رویان را از دیگر دستاوردهای مهم این مجموعه دانست و گفت: در زمینه همانند سازی حیوانات تراریخته توانستیم به توانایی های خوبی دست پیدا كنیم و این موضوع افتخاری بزرگ برای كشور است.
به گفته شاهوردی، تولید و تكثیر «شنگول» و «منگول» اولین بزغاله‌ های تراریخته در ایران با هدف ترشح فاكتور انعقادی در شیر برای درمان برخی بیماری ها و تكثیر و تولید «حبه انگور» سومین بزغاله تراریخته در ایران با هدف ترشح پروتئین TPA در شیر به منظور حذف سریع لخته خون در افرادی كه دچار سكته قلبی شدند عنوان كرد.
شاهوردی ادامه داد: محققان رویان همچنین توانستند در سال 85 با تولد «رویانا» نخستین حیوان شبیه‌سازی خاورمیانه را به دنیا آورند كه تا سال 88 به حیات خود ادامه داد.
رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینكه در زمینه تكثیر یوز پلنگ ایرانی كارهایی را شروع كرده ایم، گفت: محققان ما توانستند جنین همانند سازی یوز را در محیط آزمایشگاهی تولید كنند.
شاهوردی با بیان اینكه دنبال این هستیم كه این كار را به سرانجام برسانیم، افزود: تعاملات خوبی در این زمینه با سازمان محیط زیست داشتیم و این روند ادامه خواهد یافت تا به سرانجام مطلوب برسیم.
علمی ** 1201 ** 2017 ** 1071