جراحی مغز گربه برای خارج كردن گلوله های ساچمه ای از جمجمه

كیش – ایرنا- یك دامپزشك مقیم كیش در اقدامی نادر، با جراحی مغز یك گربه، 2 گلوله ساچمه ای را با موفقیت از جمجمه این حیوان خارج كرد.

دكتر محمد بازآیی كه این عمل را انجام داد، عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا در این باره گفت: این گربه یك ساله كه در اصطلاح عمومی به آنها گربه خیابانی و بدون صاحب گفته می شود، توسط یكی از كیشوندان به كلینیك دامپزشكی منتقل و در معاینه های ابتدایی، عارضه ای در سر این حیوان تشخیص داده شد.
وی افزود: رادیوگرافی ها نشان داد، گلوله های ساچمه ای در عمق جمجمه و مغز گربه قرار دارد كه تنها راه خارج كردن آنها جراحی مغز بود.
دكتر بازآیی ادامه داد: به این منظور یك برش كرانیوتومی روی جمجمه گربه ایجاد شد و یك گروه سه نفری شامل دكتر دامپزشك، دستیار بیهوشی و دستیار استریل، جراحی مغز این حیوان را انجام داده و پس از دوساعت، موفق شدند گلوله های ساچمه ای را خارج كنند.
به گفته این دامپزشك حال عمومی این حیوان هم اكنون خوب است و حركت های فیزیكی را به راحتی انجام می دهد كه پس از پایان دوره درمان با داروهای آنتی بیوتیك، آزاد خواهد شد.
دكتر بازآیی 31ساله، درباره سابقه انجام این گونه عمل های جراحی روی حیوانات اظهار داشت: در مواردی نادر، عمل جراحی برای خارج كردن تومور از بدن حیوانات انجام شده اما جراحی مغز گربه برای خارج كردن گلوله، از نادرترین موارد ثبت شده دامپزشكی جهان است.
وی درباره انگیزه خود و همكارانش برای انجام این عمل خاص اظهار داشت:حق حیات یك بار توسط خداوند به هر موجودی داده می شود و اگر فردی حق حیات هر موجودی را با عملی مانند شلیك گلوله به سر یك گربه به خطر بیندازد، سایرین موظفند تمام تلاش خود را برای برگرداندن این حق خدادادی به كار گیرند و تنها با محترم نگاه داشتن حق حیات تمام موجودات می توانیم امیدوار باشیم دیگران نیز این حق را برای ما قائل شوند.
6993