۲ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۳۲
کد خبر: 82868930
۰ نفر
هشدار چین به آمریكا: جنگ تجاری برنده ندارد

پكن- ایرنا - با تقویت احتمال افزایش تعرفه های گمركی آمریكا بر كالاهای چین، پكن به واشنگتن هشدار داده است كه جنگ تجاری میان دو طرف برنده ای نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا ، وزارت امورخارجه چین روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام كرد، بالا بردن این تعرفه ها می تواند موجب بروز نبردهای بزرگ تجاری میان دو طرف شود كه در نتیجه هر دو زیان زیادی متحمل خواهند شد.
همزمان اتاق بازرگانی آمریكا در چین و بسیاری از اتحادیه های تجاری آن كشور به دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا هشدار داده اند كه شروع یك نبرد تجاری با چین می تواند برای مصرف كنندگان آمریكایی و اقتصاد این كشور مضرات فراوانی داشته باشد.
«هوا چون اینگ» و «لو كانگ» سخنگویان وزارت امورخارجه چین هم در مصاحبه با خبرنگاران به آمریكا هشدار دادند كه هیچ قدرت تجاری هر چقدر هم قوی باشد در جنگ تجاری برنده نخواهد شد و اقدامات یكجانبه تجارت حمایتی، همه جهان را به مخاطره می اندازد.
چین تاكید كرده است كه دو كشور در 40 سال گذشته با همكاری های گسترده توانسته اند شغل های زیادی برای دو طرف ایجاد كنند و نباید اجازه داد این مناسبات لطمه بخورد.
وزارت امور خارجه چین تاكید كرده است كه اگر آمریكا برای بالا بردن تعرفه كالاهای چینی اقدام كند و منافع این كشور به خطر بیفتد، پكن برای مقابله با واشنگتن هر تدبیری را كه لازم باشد، اتخاذ خواهد كرد.
گزارش ها نشان می دهد كه ترامپ به دنبال افزایش تعرفه بر كالاهای وارداتی از چین به ارزش 30 تا 60 میلیارد دلار است.
برآوردهایی كه چین منتشر كرده نشان می دهد خسارت تعرفه های آمریكا بر اقتصاد جهان تا سال 2020 میلادی نزدیك به 470 میلیارد دلار خواهد بود.
بنا به اعلام تارنمای یی سی چین، آمریكا تعرفه 25 درصدی بر فولاد و 10 درصدی بر روی تولیدات آلومینیوم اعمال كرده است.
در همین حال یك مقام كنگره ملی خلق چین خطاب به آمریكا گفت، این كشور خواستار جنگ تجاری دو طرف نیست اما هشدار داد واشنگتن باید روش خود را تغییر دهد.
'جانگ یه سویی' سخنگوی اجلاس سالانه كنگره چین در حالی بیان كرد كه ترامپ گفته است از جنگ تجاری استقبال می كند.
ترامپ در یكی از توییت های خود بدون اشاره به نام چین خاطر نشان كرده بود كشوری در برابر آمریكا 100 میلیارد دلار مازاد تجاری دارد اگر آنها نخواهند تجارت كنند این برای آمریكا بد نیست. در یك جنگ تجاری پیروزی برای آمریكا آسان است.
سخنگوی كنگره چین گفت: منافع مشترك ما با آمریكا به مراتب بیش از اختلافات دو كشور است و در این شرایط بهتر است دو كشور برای پیشبرد روابط در مسیری سالم، راه همكاری را دنبال كنند.
بسیاری از ناظران بر این باورند كه چین دارای بیشترین اختلافات با آمریكا در میان سایر كشورها است و از مساله تایوان گرفته تا ارزش یوان پول واحد این كشور، مسئله كره شمالی، حضور نظامی آمریكا در دریاهای جنوبی و شرقی و مسائل تجاری با این كشور از جمله این مناقشه ها است.
وی كه سفیر پیشین چین در آمریكا بوده است با اشاره به افزایش تعرفه آمریكا بر فولاد و آلومینیوم گفت: ما نمی خواهیم وارد یك جنگ تجاری با آمریكا شویم اما اگر این كشور به منافع پكن لطمه بزند چین سكوت نخواهد كرد.
وی تصریح كرد، طبیعی است به دلیل بزرگی و وسیع بودن ارتباطات تجاری دو كشور، اختلافات نیز زیاد باشد اما نباید اجازه داد مناقشات دو طرف را به سمت رویارویی پیش ببرد.
آساق**231*1613*