ایران منتظر تقاضای چین و مغولستان برای ثبت جهانی نوروز است

تهران - ایرنا - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ایران منتظر تقاضای رسمی كشورهای چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است كه اكنون 12 كشور عضو آن هستند.

محمد حسن طالبیان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره پیوستن متقاضیان جدید به پرونده جهانی نوروز اظهار كرد: با هر تقاضایی باید این پرونده را از نو بنویسیم كه این كار دشوار و زمان بر است.
وی تاكید كرد: منتظر هستیم كه اگر كشورهای بیشتری هم متقاضی و خواستار پیوستن به این پرونده هستند اعلام آمادگی كنند تا به یكباره پرونده را با تعداد كشورهای بیشتر برای ثبت مجدد ارائه دهیم.
به گزارش ایرنا، چندین سال است كه برای ثبت جهانی پرونده نوروز تلاش می شود. پیشتر در سال 2009 میلادی این پرونده در یونسكو به مدیریت ایران و با مشاركت 6 كشور دیگر ثبت شده بود.
در سال 2014، سه كشور افغانستان، تاجیكستان و قزاقستان كه قبلا عضو پرونده نوروز نبودند نیز متقاضی الحاق به آن شدند.
قاعده این است كه اگر عضو جدیدی بخواهد به پرونده اضافه شود باید همه اعضا دور هم جمع شوند و پرونده را از نو بنویسند و عكس ها، اسناد و رضایت نامه ها دوباره جمع آوری شوند.
در سال 2015 هم كشورهای عراق و تركمنستان متقاضی مشاركت در پرونده شدند و ایران به عنوان متولی پرونده نوروز، جلسات مستمر و كارشناسی را با حضور نمایندگان تام الاختیار و كارشناسان پنج عضو جدید و هفت عضو قدیم این پرونده، در تهران برگزار كرد سپس پرونده نهایی نوشته و برای بررسی به یونسكو فرستاده شد.
یونسكو پس از 18 ماه بررسی، در اجلاس دهم آذرماه 95 نوروز را با عضویت 12 كشور در فهرست میراث ناملموس جهانی به ثبت رساند.
مجمع عمومی سازمان ملل 23 فوریه 2010 با تصویب قطعنامه‌ای، روز 21 مارس را در چارچوب ماده ۴۹ منشور سازمان ملل متحد و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان «روز جهانی نوروز» نام‌گذاری كرد.
نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یكم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یكی از كهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند.
تاكنون ایران به همراه 11 كشور عراق، افغانستان، هند، قزاقستان، پاكستان، تاجیكستان، قزاقستان تركمنستان، ازبكستان، آذربایجان و تركیه نوروز را در پرونده مشتركی در یونسكو به ثبت جهانی رسانده اند.
فراهنگ ** 3079 **1823