باغ پهلوانپور نخستين مقصد گردشگران به مهريز است

يزد - ايرنا - رئيس اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مهريز مي گويد: باغ پهلوانپور اين شهرستان از جمله باغ هاي ايراني است كه به همراه باغ دولت آباد يزد در فهرست آثار جهاني ثبت شد، كه همزمان با آغاز تعطيلات نوروزي مقصد بسياري گردشگران و مسافران به اين شهر تاريخي است.

علي اصغر صمدياني روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از 25 اسفند ماه 1396 تا پايان روز چهارشنبه اول فروردين ماه 1397، پنج هزار و 700 نفر از مكان هاي تاريخي و فرهنگي اين شهرستان بازديد كرده اند.
وي ادامه داد: از اين تعداد حدود 70 درصد مربوط با بازديد از باغ پهلوانپور است كه از بخش هاي مختلف آن بازديد و از طبيعت زيبا و آثار تاريخي منحصر به فرد آن ديدن كردند.
اين مسوول اظهار كرد: تا پايان تعطيلات نوروز اين اثر همه روزه از ساعت هشت تا 19 آماده براي بازديد مسافران و ميهمانان نوروزي و شهروندان باز است .
باغ جهاني پهلوان پور از باغ هاي متعلق به دوره هاي اواخر زنديه و اوايل قاجار است كه در محله مزويرآباد مهريز قرار دارد.
اين باغ زيبا و تاريخي كه در نوع خود در مهريز و حتي استان يزد كم نظير است متعلق به يكي از تجار يزدي به نام علي پهلوان پور است.
مساحت باغ بيش از پنج هكتار و عمده ساخت و ساز آن شامل برج گلين و فضاهاي خدماتي مرتبط با آن در جبهه جنوب شرقي، عمارت زمستانخانه در جبهه غربي، عمارت شربت خانه (كوشك) در بخش مركزي، فضاهاي خدماتي (اصطبل، انبار، سرايداري ) و كارگاه ريسندگي و قالي بافي در جبهه جنوبي است.
ارزشمندترين بخش باغ پهلوانپور كه نمونه اي از باغ هاي ايراني در مناطق مركزي ايران است ، عمارت كوشك يا شربت خانه در سه طبقه و به مساحت هزار و 500 مترمربع است.
شهرستان مهريز شش هزار و 700 كيلومتر مربع مساحت دارد و مركز آن در 30 كيلومتري جنوب شهر يزد و در مجاورت جاده اصلي تهران - يزد - بندرعباس - كرمان قرار دارد.
اين شهرستان داراي يك بخش مركزي و پنج دهستان به نام هاي ارنان، بهادران، تنگچنار، خورمير و ميانكوه است.
بناي مهريز را به «مهرنگار» دختر «انوشيروان» ساساني نسبت داده اند و تاكنون بيش از 600 اثر تاريخي در زمينه هاي مختلف در اين شهرستان شناسايي شد .
7541/ 2047/