۲ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۴
کد خبر: 82868799
۰ نفر
شاهرود و میامی شهری برای آرامش گردشگران

سمنان -ایرنا - شهرستان های شاهرود و میامی با جاذبه های طبیعی و تاریخی مكان مناسبی برای مسافران نوروزی است كه هر گردشگر با دیدن آنها علاوه بر اخذ آرامش خاص ، سفر خوشی را برای خود ترسیم خواهد كرد.

به گزارش ایرنا،شهرستان شاهرود یكی از بزرگترین شهرستان های ایران است و شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است، این 2 شهرستان در مسیر زایران مشهد مقدس قرار دارند.
**شاهرود:
- بسطام، بوی یار می آید
شهر بسطام زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ بایزید بسطامی از شهرهای نمونه گردشگری استان سمنان است كه در شش كیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود - آزادشهر قرار دارد.
این شهر در طول سال پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف كشور و حتی خارج از كشور است.
وجود آرمگاه بایزید بسطامی موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از كشورهای مسلمان همسایه مانند پاكستان و كشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن كنند.
درختان پرشكوفه، باغ گردشگری اورس و مناظر زیبای طبیعی بر جاذبه های تاریخی و مذهبی این شهر افزوده است.
- جنگل ابر، تجربه فراموش نشدنی قدم گذاشتن روی ابرها
جنگل زیبا و خوش آب و هوای 'ابر' در 45 كیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگل های بكر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگل های هیركانی كشور است و به دلیل اینكه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد،جنگل ابر نامیده می شود.ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه سارهای فراوان از ویژگی های این جنگل است.
در این جنگل می توانید علاوه بر دیدن مناظر زیبای طبیعی و پوشش جنگلی متنوع، روی ابرها قدم بگذارید.
- قطری، جایی برای سیاحت و زیارت
منطقه 'قطری' در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزدیك روستای ابر واقع شده است.: این منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده و به دلیل اقلیم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گیاهی آن زیبا و چشم نواز است.
وجود آستان مقدس امامزاده سراوین قطری بر گردشگری مذهبی- طبیعی این منطقه افزوده است.
- جنگل اولنگ، جایی برای آرامش
جنگل 'اولنگ' در 85 كیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.
- ذخیره گاه زیستكره توران، پارك ملی - پناهگاه حیات وحش - منطقه حفاظت شده
مجموعه توران از سه قسمت پارك ملی (هشت درصد) پناهگاه حیات وحش (17درصد) و منطقه حفاظت شده (75درصد) تشكیل شده است.
این منطقه در قسمت جنوب جاده تهران - مشهد، شمالی شرقی دشت كویر، غرب منطقه «خوارتوران» و شرق منطقه طرود واقع است.
ذخیره گاه توران در جنوب شهرستان شاهرود و 28 كیلومتری جنوب شرقی شهر بیارجمند واقع شده است. مجموعۀ توران با بیش از یك میلیون 400 هزار هكتار وسعت دومین ذخیره گاه زیستكره جهان از نظر وسعت محسوب می شود، این مجموعه پس از پناهگاه حیات وحش نایبندان دومین منطقه بزرگ تحت حفاطت سازمان محیط زیست است .
این منطقه خشك و بیابانی، به طور ویژه ای برای زیست جانوران و گیاهان مناسب است و تنوع گونه ای قابل ملاحظه ای در آن یافت می شود. این ذخیره گاه زیستگاه مهمی برای 41 گونه پستاندار، 167 گونه پرنده، 42 گونه خزنده و 2 گونه دوزیست و یك گونه ماهی و در عین حال رویشگاهی مهم برای 654 گونه گیاهی است. این ذخیره گاه محل زیست گونه های نادر و در معرض خطر تهدید به انقراض از جمله یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی و همچنین پرنده اندمیك ایران به نام زاغ بور است كه بیشتر محققان برای تحقیق در زمینه این پرنده باید در این ذخیره گاه حضور پیدا كنند.
- رضا آباد خوارتوران، به لطافت و نرمی تپه های رملی و ماسه ای
روستای عشایر نشین رضا آباد از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، در 250 كیلومتری جنوب غربی شاهرود و 123 كیلومتری جنوب بیارجمند واقع شده است.
مهم ترین جاذبه گردشگری این منطقه وجود تپه های ماسه ای به اشكال مختلف، سیاه چادر عشایری و نقوش بافته های زنان ایل است و این روستا را تپه های رمل در بر گرفته است.
* مُجن، ماسوله كویر
شهر مجن در فاصله 35 كیلومتری غرب شاهرود و در منطقه ای كوهستانی واقع شده است. تنگه معروف 'داستان' در فاصله 10 كیلومتری شهر مجن قرار گرفته كه آبشار این تنگه در زمره جاذبه های طبیعی شهرستان شاهرود است. پوشش گیاهی و جانوری متنوع و آب و هوای مطلوب را از جاذبه های گردشگری این منطقه است. علاوه بر این، شهر مجن به عنوان یك منطقه تاریخی در دامنه كوه های البرز با ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاص به عنوان 'ماسوله كویر' شهرت دارد به طوری كه بافت قدیمی شهر در شیب ارتفاع شكل گرفته و خانه ها به گونه ای ساخته شده اند كه بام هر خانه حیاط خانه ای دیگر است. برخی این شهر را نگین سرخ فام دامنه های البرز شرقی می نامند زیرا خاك اراضی و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و زنان مجنی همه ساله بنا بر رسمی كهن با تهیه دوغابی از گِل قرمز رنگ به تجدید نمای خانه های كاه گلی می پردازند.
- خوش ییلاق، پناه گاه حیات وحش بی نظیر
پناهگاه حیات وحش 'خوش ییلاق' در شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. زیستگاه های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است. این منطقه به دلیل وجود چشم اندازهای متفاوت طبیعی و تنوع اكوسیستمی شامل جنگل، كوهستان، مرطوب خزری، دشت خشك و بیابانی تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی دارد و از بی نظیرترین پناهگاه های حیات وحش ایران است.
- فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ، هفت رنگش می شود هفتاد رنگ
منطقه 'فرحزاد' ، 'تاش' و 'چشمه هفت رنگ' در شهرستان شاهرود واقع شده است،چشمه هفت رنگ به دلیل تنوع رنگ آب چشمه های جاری از مواد معدنی با خواص درمانی، از دیرباز مورد توجه اهالی منطقه بوده و دارای رنگهای متنوع است.علت نامگذاری این منطقه به نام 'فرحزاد' به دلیل سرسبزی مزارع و باغ های مثمر منطقه است.
**شهرستان میامی:
- جنگل دشت شاد، چشم انداز زیبا با گونه های جنگلی متنوع
این جنگل در فاصله 160 كیلومتری شهر میامی و حوزه آبریز شمالی كشور قرار دارد. و بهترین راه دسترسی به آن مسیر میامی به كالپوش (در مسیر میامی– جاجرم) است.تنوع گونه های جنگلی، طبیعت و چشم انداز زیبا از ویژگی های این منطقه است.
- جنگل و آبشار نام نیك، خاطره سازی نیك
جنگل های 'نام نیك' و حسین آباد در حوزه استحفاظی شهرستان شاهرود و در آبریز شمالی استان قرار دارند، واقع شدن این منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه دیگر بر جذابیت آن افزوده است.
اگر تمایل به بازدید از جنگل را دارید، سری به روستای نام نیك بزنید. برای بازدید از آبشار نیز باید وارد روستای نردین شده از داخل روستا عبور كرده و حدود 30 دقیقه پیاده روی كنید. آبشار نام نیك در روستای نردین از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود قرار دارد.
- دشت آفتابگردان و شقایق های كالپوش، بهشت روی زمین
جنگل های كالپوش و دیم زارهای منطقه كالپوش در 120 كیلومتری شمال میامی واقع اند، نمایش منحصر به فرد گل های شقایق در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز كالپوش می دهد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می كند و همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و كشتی محلی در منطقۀ كالپوش برپا می شود.
گل های آفتابگردان نیز كه بیشتر در دشت 'دانیال' تا ارتفاعات روستای'كُرنگ' می روید، در ماه های مرداد و شهریور به گل نشسته و زیبایی این منطقه را دوچندان می كند.
در استان سمنان بیش از 700 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بر اساس آمار منابع رسمی، حجم مسافران استان سمنان در ایام تعطیلات نوروز 95 در مقایسه با سال 94 بیش از 30 درصد افزایش داشته است.و این رقم در ایام نوروز سال 96 هم افزایش داشته است.
بر اساس آمار موجود سالانه 15 هزار تن گردشگر خارجی از استان سمنان دیدن می كنند كه این رقم به تاكید كارشناسان با فراهم كردن زیرساخت های صنعت گردشگری باید افزایش یابد.
660 كیلومتر از بزرگراه بیش از 850 كیلومتری تهران- مشهد در استان سمنان واقع شده است.
سالانه دستكم 15 میلیون تن از محورهای استان سمنان عبور می كنند.
6026/7339