صادرات سیب با عبور از مرز 535 هزارتن،ركورد زد

تهران- ایرنا- معاون امور باغبانی وزیر جهاد كشاورزی گفت: هیچ مشكل و نگرانی در تامین و توزیع میوه های مورد نیاز در ایام عید وجود ندارد. صادرات سیب كشور تا 20 اسفند 96 از مرز 535 هزارتن گذشت كه این میزان در تاریخ كشور رقمی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، محمدعلی طهماسبی افزود: بیشتر صادرات سیب كشور به كشورهایی چون هند، پاكستان، عراق، افغانستان و روسیه است و پیش بینی می شود كه با ادامه روند كنونی بیش از 700 هزارتن سیب تولیدی كشور صادر شود.
وی ادامه داد: این موفقیت بی‌نظیر در سایه اتخاذ سیاست بازار در برابر بازار از سوی وزارت جهاد كشاورزی به ویژه زمینه سازی و تلاش های لازم از سوی معاونت بازرگانی و دفتر امور بین‌الملل این وزارتخانه حاصل شده است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد كشاورزی افزود: در سال 96 افزون بر 22 میلیون و 45 هزارتن انواع محصولات باغی و گلخانه ای در كشور تولید شده كه این میزان تولید نسبت به سال 95، یك میلیون و 250 هزار تن رشد داشته است.
وی تصریح كرد: با رصد صورت گرفته از باغات كشور، پیش بینی می شود میزان تولید محصولات باغی در سال 97 نیز از رشد مناسبی برخوردار باشد.
طهماسبی گفت: هیچ گونه مشكل و نگرانی برای تامین و توزیع میوه های مورد نیاز مردم از قبیل سیب، پرتقال و كیوی در ایام عید و پس از آن وجود نداشته و ما حتی با مازاد تولید نیز مواجه هستیم.
وی گفت: توسعه گلخانه‌ها، احداث باغات در اراضی شیبدار، توسعه كشت گیاهان دارویی و شناسنامه‌دار كردن نهال‌های استاندارد كه همه آن از سوی بخش خصوصی انجام خواهد شد از اولویت‌های كاری معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی محسوب می شود و دولت با اختصاص تسهیلات با كارمزد 6 درصد از طریق سامانه كارا از این فعالیت های تولیدی حمایت لازم را به عمل خواهد آورد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد كشاورزی با بیان اینكه سطح گلخانه های مدرن كشور تا پایان سال 96 به 12 هزار و 500 هكتار رسیده است،خاطرنشان كرد: در برنامه ششم توسعه 18 هزار و 500 هكتار و در افق 1404 بالغ بر 48 هزار هكتار به گلخانه های مدرن كشور افزوده خواهد شد.
طهماسبی یادآور شد: توسعه گلخانه های كشور با هدف تامین نیاز بازار، صنایع مرتبط و زنجیره‌های تولید با شیب مناسبی درحال اجرا است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*3063