تالاب ازگن دورود با چشم اندازی زیبا میزبان گردشگران نوروزی

خرم آباد - ایرنا - تالاب ازگن در شهرستان دورود با چشم اندازی زیبا همه ساله در ایام نوروز و فصل بهار میزبان گردشگران و مسافران نوروزی می باشد.

به گزارش ایرنا،شهرستان دورود در شرق استان لرستان با قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی می تواند منطقه ای برای گردشگران باشد تا بتوانند جلوه هایی از طبیعت زیبا را ببینند.
یكی از جلوه های زیبای طبیعت دورود تالاب ازگن است كه در فاصله 25 كیلومتری جنوب شهرستان دورود و در پای كوه ازگن قارون قرار گرفته است.
مسیر دسترسی تالاب ازگن از شهر دورود به سمت جاده پیرعبدالله است كه با رسیدن به پل خط آهن چم چید و روستای گوركش مسیر سمت راست به تالاب زیبای ازگن،روستای گوركش و غار و سراب منو ختم می شود.
یك مسیر دیگر از طریق راه آهن دورود به سمت جنوب است كه با پیاده شدن در ایستگاه چم چید و سوار شدن در خودرو و طی كردن مسافتی به طول چهار كیلومتر با 20 دقیقه پیاده روی به تالاب می رسید.
به منطقه چم چید كه می رسید طبعیت از شما می خواهد حریمش تا آن بهشت گمشده را قدم بزنی.
در مسیر رسیدن به این تالاب پریز كوه صلابتش را به رخ گردشگران می كشد و هر گردشگری مسخ زیبایی و مخمل سبز كوه های بكر و دست نخورده دورود پایتخت طبیعت ایران می شود.
در این مسیر دره ها و آبشارها دل هر دوست دار طبیعتی را با خود می برد و با رسیدن به روستای كوچك گوركش با خانه های كاهگلی آرزو می كنی بارها روزهای اردیبهشت را كنارشان زندگی كنی.

در حال و هوای طبیعت بكر مسیر غرق شده ای كه ناگهان تصویر روبرو شما را میخكوب خواهد كرد.تالابی كه آسمان و كوه ها را به آغوش می كشد و درخت ها خیال انگیر و زمین دریچه ای سبز رو به یك طراوت ابدی باز كرده است.

آب تالاب ازگن شیرین و به صورت فصلی می باشد كه از ذوب شدن آب باران و یا ذوب شدن برف ها در دامنه كوه ازگن شكل گرفته كه چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است كه هر دوستدار طبیعتی را شیفته خود می كند.
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دورود به خبرنگار ایرنا گفت:گونه های گیاهی این منطقه شامل نرگس،زنبق،میخك وحشی،نعناع،پونه كه به صورت خود رو هستند و همچنین گیاهان گندمین گه بلندای آنها به 50 سانتیمترمی رسد.
محمدباقر فهیم نیا با بیان اینكه پرندگان حیوانات وحشی و اهلی در منطقه دیده می شود افزود:از گونه های جانوری در منطقه می توان به خرس قهوه ای،پلنگ،گرگ،گراز،اسب های وحشی و بز كوهی اشاره كرد.
وی اظهار داشت:در ایام تعطیلات نوروز سال گذشته تور رایگان طبیعت گردی شهرستان دورود با هدف آشنایی مسافران نوروزی با طبیعت بكر و زیبای شهرستان برگزار گردید كه در این تور روزانه یك مسیر گردشگری به مسافران معرفی گردید
فهیم نیا با بیان اینكه این تور توسط اداره میراث فرهنگی،شهرداری و استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برگزار گردید افزود:یكی از مسیرها كه سال قبل به مسافران معرفی شد تالاب ازگن بود كه باعث شناخت منطقه شد به طوری كه تا اواسط خرداد میزبان گردشگران و طبیعت دوستان بود
وی با اشاره اینكه در ایام تعطیلات نوروز پارسال سه هزار نفر از این منطقه دیدن كردند افزود:در نزدیكی این تالاب جاذبه گردشگری دیگری به نام غار و سراب منو قرار دارد كه گردشگران می توانند از این جاذبه ها هم دیدن كنند.
وی تصریح كرد:در خصوص تخصیص اعتبار از سوی اداره كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان می توان زیرساخت های لازم گردشگری از جمله سرویس بهداشتی،سكو،آلاچیق و تابلوهای راهنمای مسیر را در منطقه ایجاد نمود.
معاون فرماندار دورود هم در گفت و گو با ایرنا گفت : شهرستان دورود به لحاظ داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان همه ساله در ایام نوروز میزبان گردشگران و طبیعت دوستان از سراسر كشور و خارج از كشور است
یعقوب بختیاری دریاچه گهر،دره نیگاه،چشمه و آبشار وقت ساعت،پریزكوه،آبشار ازنادر،بیشه تی،تنگه عزیزآباد،قله قارون،آبشار و بیشه آبگرم و دشت لاله های واژگون رزستان را از جاذبه های طبیعی دورود برشمرد و بیان داشت:تالاب ازگن نیز همه ساله میزبان هزاران نفر از گردشگران از سراسر كشور است.
وی با بیان اینكه در ایام تعطیلات نوروز سال گذشته تعداد 299 هزار نفر از جاذبه های طبیعی،تاریخی،فرهنگی و دست ساز دورود بازدید كردند اظهار داشت:امسال نیز شهرستان دورود با برنامه ریزی های صورت گرفته در ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان آماده میزبانی از مسافرین نوروزی می باشد.
/14847268