1500 میلیارد تومان ارز حاصل از فروش پسته وارد كشور می شود

كرمان- ایرنا- نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه با صادرات پسته به كشورهای خارجی بیش از یكهزار و 500 میلیارد تومان ارز وارد كشور می شود.

احمد اناركی محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: سالانه نیمی از ارز حاصل از فروش كل محصولات كشاورزی ایران مربوط به پسته است.
وی افزود: سال گذشته در كشور 170 هزار تن و امسال بیش از 250 هزار تن پسته در كشور تولید و برداشت شد.
وی با بیان اینكه صادرات محصول پسته باید ساماندهی شود تصریح كرد: صادرات این محصول به طور فله نباید انجام گیرد زیرا این محصول پس از خارج شدن از كشور فراوری شده و با برند خارجی در بازارهای جهانی با ارزش افزوده بالایی به فروش می رسد.
اناركی محمدی اضافه كرد: چه خوب است كه این محصول در داخل ایران به محصولات دیگر از جمله شیر و شكلات پسته، كره و حلوای پسته، شیرینی پسته و ... تبدیل و با برند ایران به خارج از كشور صادر شود این كار ارزش افزوده بالا و اشتغالزایی خوبی هم در بر دارد.
وی خاطرنشان كرد: پسته از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و در صنعت غذایی، صنعت دارویی و ... كاربرد دارد.
*بیش از 70هزارتن پسته در رفسنجان و اندار برداشت شد
وی با اشاره به اینكه سال 96در شهرستانهای انار و رفسنجان افزون بر60 هزار تن پسته برداشت شد اظهارداشت: بیش از 80 هزار هكتار باغ پسته در رفسنجان و بیش از 40 هزار هكتار باغ در انار وجود دارد كه باید با مدیریت صحیح منابع آبی در حفظ و نگهداری این اراضی كوشش كرد.
اناركی محمدی گفت:كمبود منابع آبی در رفسنجان و انار موجب بروز خشكسالی های پی در پی شده است كه می توان با اجرای سیستم های نوین آبیاری هم میزان تولید محصول پسته را افزایش داد .
وی ادامه داد: برای اجرای سیستم های نوین آبیاری دولت تسهیلات بلاعوض به كشاورزان و پسته كاران اعطا می كند به طوری كه امسال با اجرای آبیاری زیر سطحی در هر هكتار دولت 10 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض ارائه می دهد كه كشاورزان می توانند با مراجعه به جهاد كشاورزی منطقه خود از این مزایا بهره مند شوند.
اناركی محمدی بیان كرد: بیش از 40 هزار هكتار از باغات پسته در رفسنجان و انار فاقد سند هستند كه صاحبان این اراضی هم به منظور استفاده از تسهیلات و اجرای سیستم آبیاری نوین می توانند تسهیلات دریافت كنند.
وی یادآور شد: در رفسنجان كشت هایی نظیر زعفران، گل محمدی، زرشك، آلوئه ورا و ... انجام می شود و در زمینه زعفران كاری در این شهرستان از هر هكتاری بالغ بر 12 كیلوگرم محصول برداشت می شود و سطح زیر كشت این محصول از چند سال اخیر تاكنون به 28.5 هكتار رسیده كه در حال افزایش است.
وی تأكید كرد: به افراد و كشاورزانی كه به كشت های كم آب از جمله زعفران، زرشك و ... روی آروند تسهیلات دولتی با سود كم اعطا می شود.
رفسنجان با جمعیت بالای 311 هزار نفر در 110 كیلومتری كرمان قرار دارد.
7433/ 5054