۱ فروردین ۱۳۹۷،‏ ۴:۳۹
کد خبر: 82868012
۰ نفر
عراق به امارات در باره مخدوش شدن روابط دو كشور هشدار داد

تهران – ایرنا – سخنگوی دستگاه دیپلماسی عراق سه شنبه شب در پاسخ به ادعای «انور قرقاش » وزیر مشاور در امورخارجه امارات كه الحشد الشعبی (بسیج مردمی) را یك گروه تروریستی خوانده بود، پاسخ داد و گفت كه این اظهارات روابط دو جانبه را خدشه دار می كند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای وزارت امورخارجه عراق، «احمد محجوب» در این بیانیه اظهار كرد: اتهام قرقاش به سازمان بسیج مردمی مبنی بر دریافت كمك مالی از قطر و تروریستی خواندن آن از سوی این مقام ابوظبی، موجب شگفتی بغداد شده است.
سخنگوی وزارت امورخارجه عراق تصریح كرد: در برهه ای كه بغداد در صدد تقویت روابط با دوستان خود در امارات است، این گونه اظهارات می تواند مانعی در راه تقویت و بهبود روابط دوجانبه باشد.
محجوب گفت: وزارت امورخارجه عراق بارها تاكیده كرده كه بسیج مردمی بخش جدایی ناپذیر از دستگاه امنیتی این كشور است و این گروه به عنوان یك نهاد رسمی كه از فرماندهی كل قوای عراق تبعیت می كند، در مجلس به رسمیت شناخته شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی عراق در ادامه با اشاره به جان فشانی نیروهای بسیج مردمی، افزود: الحشد الشعبی در نابودی گروهك تروریستی داعش كه عراق و منطقه را تهدید می كرد، سهم بسزایی داشت.
وی گفت: تا پیش از آن كه الحشد الشعبی و نیروهای نظامی عراقی برای حمایت از منطقه هزاران شهید تقدیم كنند و جهان را از وجود این گروه تروریستی گمراه پاكسازی نمایند، تروریسم خود كشور امارات را نیز تهدید می كرد.
انور قرقاش كه به فعالیت در شبكه اجتماعی «توئیتر» شهره است، 27 اسفندماه در اظهار نظری مداخله جویانه و بدون ارائه دلیل و مدركی مدعی شد: دولت قطر 700 تا یك میلیارد دلار را به گروه های تروریستی چون الحشد الشعبی، حزب الله لبنان و جبهه النصره اختصاص داده است.
اظهارات مقام اماراتی درحالی مطرح می شود كه «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق هشتم مارس (17 اسفند 96) فرمان همطراز كردن حقوق و امتیازات نیروهای الحشد الشعبی با نیروهای ارتش عراق را صادر كرد.
پارلمان عراق نیز ششم آذرماه 95 با پیوستن نیروهای بسیج مردمی به بدنه ارتش این كشور موافقت كرده بود.
شبس**9363*1488**