رئيس جمهوري: به وعده هاي خود متعهد هستم/ با همه توان به رونق توليد بپردازيم

تهران - ايرنا - حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري ايران در پيام خود به مناسب آغاز سال 1397 هجري شمسي، با تاكيد بر پايبندي به وعده هاي انتخاباتي خود به ويژه در امور زنان و جوانان و نيز بهبود وضعيت اقتصاد، از همه ايرانيان خواست كه در سال جديد با همه توان به رونق توليد بپردازند.

به گزارش ايرنا، رئيس جمهوري در ابتداي سخنان خود گفت: شادباش عرض مي كنم خدمت ملت بزرگ ايران در جاي جاي اين كشور و همه ايرانيان در سراسر گيتي و همچنين به اقوام و همسايگاني كه نوروز را پاس مي دارند.
وي افزود: همراه شدن نوروز و شكوفايي طبيعت با ماه پربركت رجب، ايام ميلاد ائمه هدي به ويژه اميرالمومنين، بعثت پيامبر اسلام و ايام عبادت و اعتكاف كه شكوفايي معنوي است را به فال نيك مي گيرم.
روحاني خاطرنشان كرد: بايد ياد كنيم از آنهايي كه در اين لحظه به جاي سفره نوروزي، سفره خدمت به ملت را برگزيده اند؛ پزشكان، پرستاران، خلبانان، رانندگان، مرزداران، پليس و همه آنهايي كه در سراسر ايران در كنار سكوها، چاه هاي نفت، تلمبه خانه ها، اتاق هاي كنترل، در كنار آمبولانس ها و ماشين هاي آتش نشاني، راه خدمت را براي خود به عنوان وظيفه بزرگ برگزيده اند.
رئيس جمهوري اظهار داشت: ملت ما خود را شريك در اندوه و غم عزيزاني مي داند كه در سال گذشته در اثر سيل، زلزله يا حوادث هوايي و دريايي به سوگ عزيزانشان نشستند. همه ملت ايران را در غم خود شريك و سهيم بدانند و خداوند بزرگ را به عنوان ولي، در كنار خود ببينند و صبر و مقاومت و راه زندگي توام با معنويت را ادامه دهند.
روحاني با اشاره به انتخابات رياست جمهوري سال گذشته گفت: در صحنه انتخابات شاهد پيروزي شكوهمند، حضور تكان دهنده، رقابت بي نظير و حضور توام با امنيت بوديم در حالي كه بدخواهان چيز ديگري مي خواستند.
وي افزود: دشمنان ما نزاع و دودستگي را مي خواستند، پيروزي گروهي بر گروهي ديگر را مي خواستند؛ اما در انتخابات يك پيروز بيشتر نداشتيم و آن ملت بزرگ ايران بود.
روحاني گفت: ملت ايران آن زمان كه حوادثي غمبار در كرمانشاه، كرمان، دنا و دريا پيش آمد، موفقيت ديگري را به رخ جهانيان كشيد. مردم اعلام كردند كه حادثه ديدگان تنها نيستند. اين همدلي و همنوايي به عنوان يك موفقيت اجتماعي و اخلاقي و انساني براي ملت بزرگ ايران ثبت شد.
وي افزود: مردم ما هنگامي كه ديدند در خيابان اغتشاشاتي در جريان است و ممكن است امنيت جامعه به خطر بيفتد، به صحنه آمدند و با صداي رسا اعلام كردند كه انتقاد و اعتراض حق مردم است، اما ملت فهيم ايران بي قانوني و خشونت را تحمل نخواهد كرد.
روحاني يادآور شد: دشمنان ما در دنيا در فكر بودند كه از آن بهانه براي شكستن ملت ايران استفاده كنند، اما اتحاد ملت ايران همه دشمنان را به اعجاب واداشت و به عظمت اين ملت اعتراف كردند.
وي اضافه كرد: ملت ما كه هميشه آفريننده صلح و آرامش در منطقه و جهان بودند، در سال گذشته با تلاش پيگير خود، سربازان مخلص و ديپلمات پرتلاش خود توانستند در كنار ملت عراق، سوريه و لبنان ثبات و امنيت بيشتري را براي منطقه به همراه بياورند.
رئيس جمهوري ادامه داد: در سال گذشته همه كشور شور و شعف و كار تلاش بود. همانطور كه رهبر معظم انقلاب اعلام كردند؛ سال نو، سال نو سال توليد ملي و حمايت از كالاي ايراني است. سال اشتغال و رونق است.
روحاني گفت: ملت ما در سال گذشته قدم هاي خوبي برداشت. كارآفرينان، كارگران، مهندسان و كشاورزان قدم هاي خوبي برداشتند.
وي افزود: گرچه با عارضه كم آبي مواجه بوديم، اما كشاورزان ما سرافرازي ملت بزرگ ما را آفريدند و باز هم در گندم ما را خودكفا كردند و در سال نو هم ما را خودكفا خواهند كرد.
رئيس جمهوري يادآور شد: در بسياري از زمينه ها، ركوردي را براي تحول در زراعت، كشاورزي و خود اتكايي به وجود آوردند و اين راه را ملت ما ادامه خواهد داد.
روحاني گفت: مهندسين و كارگران ما با تلاش، استان هاي مختلف را به راه آهن سراسري متصل كردند. استان هاي همدان و كرمانشاه به راه آهن سراسري وصل شد و در سال آينده نيز سه استان ديگر متصل خواهد شد.
رئيس جمهوري گفت: ما دو هدف بلند را در كنار ملتمان در سال گذشته آغاز كرديم و در سال نو به كمك شما ملت بزرگ ايران اين دو را ادامه خواهيم داد.
روحاني افزود: موضوع اول، اشتغال و مبارزه با غول بيكاري بود. گرچه هنوز مشكلات فراواني باقي مانده است و جبران گذشته نياز به زمان دارد، اما اشتغال سال گذشته ما در تاريخ كشور، يا بي نظير يا كم نظير بوده است. در سال نو بايد اشتغال بالاتري را بيافرينيم و اين كار را با كمك شما مردم انجام خواهيم داد. سال توليد ملي است و در كنار آن اشتغال، خودكفايي و نشاط هم در جامعه خواهد بود.
رئيس جمهوري ادامه داد: موضوع دوم، مبارزه با فقر بود. دولت دوازدهم مبارزه با فقر را ادامه خواهد داد. در سال 96، مددجويان و مستمري بگيران كميته امداد و بهزيستي مستمري آنها بيش از سه برابر شد و اين گام اول در مبارزه با فقر بود.
روحاني اظهار داشت: در همه مشاغل، كارگران و كارمندان، حداقل اقدامي كرده ايم كه حقوق ها متعدل شود و اين را ادامه خواهيم داد. گام ديگري را در مبارزه با فقر تا پايان دولت دوازدهم برخواهيم داشت.
رئيس جمهوري گفت: دو درخواست و خواهش از ملت بزرگ ايران دارم. خواهش اول در سال جديد از همه كارآفرينان، كارگران، سرمايه گذاران و ايرانيان داخل و خارج است؛ سال نو، سال سرمايه گذاري و توليد است و همه بايد با همه توان به رونق توليد بپردازيم.
وي افزود: قدرت ملي ما در كنار توليد ما خواهد بود و اين كارآفرينانند كه مي توانند قدم هاي مهمي را در سال جديد بردارند.
روحاني اظهار داشت: خواهش دوم من از جوانان عزيز است. جواناني كه كشور ما تعلق به آنها دارد و آينده كشور تعلق به آنها دارد و جواناني كه بايد راه سربلندي كشور را ادامه دهند. آنچه براي همه مهم است عزت اسلام، سربلندي ايران، آسايش و رفاه ملت ايران است.
وي تاكيد كرد: براي اين سه هدف بلند همه ما تلاش كنيم. اميد ما به جوانان عزيز است و آنچه به جوانان و زنان از آغاز دولت دوازدهم وعده كردم و قول دادم و دولت ما متعهد شده است، ادامه خواهيم داد.
رئيس جمهوري گفت: ما مي دانيم نسل جوان ما خواست بالاتري دارد. مي دانيم با دنياي ديگري مي خواهد شرايط جديدي را براي كشور ببينيد. نشاط بيشتري را مي خواهد. دولت متعهد به اشتغال، نشاط، آزادي جوانان و ادامه دسترسي آنها به اطلاعات است.
روحاني اظهار داشت: اطلاعات آزاد براي مردم، به معني به روز بودن مردم نسبت به تحولات جهاني است. به معني اتصال دانشجويان و دانش پژوهان ما با علم جديد دنيا است. به معني اتصال و ارتباط نزديك تر با مردم و اشتغال نو در اين فضا است.
وي تاكيد كرد: البته ما فضاي مجازي امن، آسان و ارزان توام با اخلاق و معنويت مي خواهيم. در سايه اين فضاست كه مبارزه با فساد و شفافيت را ادامه مي دهيم. مردم ما شاهد شفافيت بيشتر در سال جديد خواهند بود.
رئيس جمهوري سخنان خود را با اين نيايش به پايان برد: خدايا باران پربركت و رحمتت را بر ملت ما نازل گردان، در اين ساعات زيباي آغاز سال، از تو مي خواهيم كه باران فتوت، باران اخلاق، باران تحمل، باران وحدت و انسجام، باران تلاش براي توسعه و پيشرفت كشور بر ما نازل بفرما و خادمين مردم، رهبر معظم انقلاب، دولت و نظام را براي تلاش بيشتر براي به اهتزاز درآوردن پرچم پيشرفت، آرامش، آسايش و رفاه در كشور، بيش از پيش موفق بگردان.
شبس **9386 ** 1859

سرخط اخبار استان‌ها