خانه تاریخی نصیرالملك به عنوان جاذبه جدید گردشگری شیراز معرفی شد

شیراز- ایرنا – خانه تاریخی نصیرالملك به یادگار مانده از دوران قاجاریه روز سه شنبه و همزمان با بازدید معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان جاذبه جدید شهر شیراز معرفی شد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز سه شنبه از این بنای تاریخی واقع در بافت فرهنگی تاریخی شهر شیراز بازدید كرد.
خانه نصیرالملك از خانه های دوران قاجاریه در شیراز است كه در محله گود عربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در كنار مسجد نصیر الملك واقع شده است.
این خانه بخشی از مجموعه بزرگ جلو خان (فضایی شبیه به میدان) حمام، آب انبار و مسجد است و توسط حاجی میرزا حسنعلی خان نصیر الملك، فرزند سوم حاجی قوام الملك و از حاكمان فارس در دوره قاجاریه ساخته شده است.
منزل نصیر الملك دارای زیرزمین وسیع و پیچ در پیچی است كه قوس ها و نورگیری های مشبك سنگی زیبایی دارد.
این مشبك های سنگی به همراه تزیینات پیچك و گلدان، ارسی های گره چینی با شیشه های رنگی، طاق های اطراف و حوض مستطیل شكل بزرگ مقابل تالار، به تالار زیبایی بخشیده است.تزیینات گچ و آینه عمده ترین تزیینات منزل نصیر الملك را تشكیل می دهند. اتاق های طبقه دوم دارای 2 ردیف طاقچه با تزیینات گچ و آینه است. تالار و اتاق ها شامل طاقچه ها، رف ها با تزیینات گچ و آینه با نقوش تركیبی ایرانی و اروپایی است.
سقف این خانه تاریخی در 2 طبقه به صورت تخت كوبی و دارای نقاشی هایی به سبك اروپایی است.
در سال های اخیر این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی فارس مرمت شده است و اكنون از آن به عنوان پایگاه پژوهشی بافت قدیم شیراز استفاده می شود.
این خانه در سال 1354 با شماره 1068 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
معاون رئیس جمهوری روز سه شنبه همچنین از ارگ كریمخان زند و مسجد تاریخی وكیل بازدید و در جریان وضعیت آمادگی این مكان های تاریخی به یادگار مانده از دوره زندیه برای بازدید گردشگران نوروزی قرار گرفت.
ارگ كریم‌خانی، مهمترین و بزرگترین بنای برجا مانده از دوران زندیه است. این بنا در سال 1180 هجری قمری به دستور كریم‌خان زند ساخته شده است و به عنوان مركز حكومت وی و خاندان زندیه و همچنین محل سكونت آنان مورد استفاده قرار گرفت. این ساختمان با زیر بنای چهار هزار متر مربع، در زمینی به گستردگی 12800متر مربع بنا شده است.
ارگ كریم خانی در مركز شهر شیراز واقع شده و در سال 1351 با شماره 918 در فهرست آثار ملی كشور ثبت شده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شامگاه دوشنبه با استقبال اسماعیل تبادار استاندار فارس وارد شیراز شد.
7369 / 2027