هند خواستار پایان تهدید دیپلمات ها در پاكستان شد

دهلی نو -ایرنا-هند پس از صدور سیزده اخطار شفاهی اكنون از پاكستان خواسته است امنیت كامل اعضای دیپلماتیك این كشور و خانواده هایشان در اسلام آباد را تامین كند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'ایندین اكسپرس' در روز سه شنبه، به دنبال افزایش تنش ها بین دو كشور در روزهای اخیر بر سر تهدیدات ادعایی نسبت به دیپلمات ها و خانواده هایشان، دهلی نو و اسلام آباد به انتشار هشدارهای متنوع نسبت به همدیگر ادامه می دهند.
مقامات دو كشور به انتشار فیلم های ویدئویی درباره موارد ارعاب و تهدید دیپلمات های خود در كشور همسایه پرداخته و خواستار واكنش مناسب دولت ها نسبت به این موضوع شده اند.
مقامات هند می گویند: به رغم اعتراضات متعدد به پاكستان، هنوز هم موارد بیشتری از ارعاب و تهدید دیپلمات های این كشور در اسلام آباد اتفاق می افتد كه تعقیب خودروهای اعضای سفارت از جمله آنهاست.
هند با اشاره به بندهایی از كنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیك كه در سال 1961 تصویب شده است رسما از پاكستان خواسته به این موارد رسیدگی كرده و روند تهدید دیپلمات ها را متوقف كنند.
در همین راستا، اسلام آباد نیز اعلام كرده است قصد دارد پس از پایان سال تحصیلی جاری، فرزندان دیپلمات های خود در هند را از مدارس این كشور خارج كند.
این درحالیست كه 'سهیل محمود' سفیر پاكستان در هند روز پنجشنبه به دستور دولت این كشور به اسلام آباد بازگشت تا با مقامات دولتی درخصوص ایجاد مزاحمت برای دیپلمات های پاكستانی در دهلی نو گفت وگو كند.
اسلام آباد ادعا می كند كه افرادی ناشناس در هفته جاری، خودرو یك دیپلمات ارشد پاكستانی كه مشغول رساندن كودكان به مدرسه بوده است را در خیابان متوقف كرده و با راننده این خودرو درگیری لفظی پیدا كرده اند. این اقدام سبب وحشت كودكان حاضر در این خودرو شده است.
دولت هند با تحصیل فرزندان دیپلمات های خود در مدارس پاكستانی مخالفت كرده است. هند اعلام كرده است دیپلمات های این كشور به اندازه كافی برای مدت طولانی توسط سازمان های اطلاعاتی پاكستانی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و زمان آن رسیده است كه پاكستان به این اقدامات خود پایان دهد.
هند و پاكستان یكدیگر را به بدرفتاری با دیپلمات های دو كشور متهم كرده و نسبت به این اقدامات اعتراض رسمی كرده اند.
به گفته مقامات هندی، ماه گذشته یك گروه هشت نفره از مقامات پاكستانی به یك ساختمان مسكونی متعلق به سفارت هند حمله كرده و برق و آب ساختمان را قطع كردند. دولت هند همچنین اعلام كرده است در ماه جاری خودرو سفیر هند در اسلام آباد توسط پلیس متوقف شده و به وی اجازه حضور در یك مراسم داده نشده است.
این اقدامات تقابلی نشان دهنده وخیم تر شدن روابط دوجانبه دهلی نو و اسلام آباد است. تنش اخیر در روابط دو كشور پس از آنكه سفارت پاكستان لیستی از موارد مزاحمت برای دیپلمات های پاكستانی به وزارت امور خارجه هند ارائه كرد، آغاز شد.
ماه گذشته وزارت امور خارجه پاكستان معاون سفیر هند را برای اعتراض به این موارد احضار كرد.
این نزاع دیپلماتیك میان هند و پاكستان درحالی شكل می گیرد كه در هفته گذشته دو كشور برای كاهش تنش میان خود تصمیم گرفتند در اقدامی بشردوستانه زندانیان هندی و پاكستانی سالخورده و زن را آزاد كنند.
هند و پاكستان به طور مكرر سفرای یكدیگر را برای اعتراض به موارد مختلف از جمله نقض آتش بس به وزارت خانه های خارجه خود احضار می كنند.
تنش میان هند و پاكستان از دو سال گذشته به علت خشونت های كشمیر و حمله شبه نظامیان به پایگاه ارتش در شمال هند افزایش یافت.
این تنش ها پس از حمله شبه نظامیان به پایگاه ارتش هند در شهر اوری و كشته شدن 19 سرباز هندی و همچنین عملیات انتقام جویانه هند علیه پایگاه های شبه نظامیان در خاك پاكستان در كشمیر تشدید شده است.
بخشی از كشمیر در خاك هند و بخشی دیگر درخاك پاكستان قرار دارد. هر دو كشور ادعای مالكیت بر تمام كشمیر را دارند و همین موضوع یكی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاكستان از هند در سال 1947میلادی تاكنون است.
آساق**1424**1392

سرخط اخبار جهان