۲۹ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۱۶
کد خبر: 82867502
T T
۰ نفر
رزمايش آمريكا و كره جنوبي 12 فروردين برگزار مي شود

پكن - ايرنا - بزرگترين رزمايش سالانه آمريكا و كره جنوبي موسوم به 'جوجه عقاب'، بر اساس اعلام وزارت دفاع كره جنوبي، اول آوريل 2018 برابر با 12 فروردين سال 97 برگزار مي شود.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از خبرگزاري يونهاپ كره جنوبي، دو كشور اين خبر را 2 روز پس از پايان رقابت هاي زمستاني المپيك و پارالمپيك پيونگ چانگ اعلام كردند.
به دليل برگزاري اين رقابت هاي بزرگ ورزشي، رزمايش سالانه دو كشور كه همواره در ماه مارس آغاز مي شد به تعويق افتاد.
اين وزارتخانه در بيانيه خود آورده است بزرگي و وسعت رزمايش بر خلاف برخي از گزارش ها، تغييري در مقايسه با گذشته نخواهد داشت.
وزارت دفاع در بيانيه خود به طور جزيي و مختصر به اين رزمايش اشاره كرده و برخلاف سال هاي قبل توضيحاتي در باره برگزاري دقيق آن از لحاظ شمار نيروها و تجهيزات نداده است.
فول ايگل (جوجه عقاب) و كي ريزالو (عزم آهنين) دو رزمايش بزرگ سالانه دو كشور محسوب مي شود كه در سال هاي اخير به رغم مخالفت هاي كره شمالي برگزار شده است.
امسال گزارش هايي منتشر شده است مبني بر اينكه به دليل بهبود روابط دو كره رزم ناوهاي هواپيمابر آمريكا و زيردريايي هاي اتمي آن در رزمايش شركت نخواهند كرد.
افزون بر اين انتظار مي رود زمان برگزاري رزمايش ها كمتر از دوره هاي قبلي باشدكه نزديك به دو ماه بود زيرا رهبران دو كره موافقت كرده اند تا پايان ماه آوريل با يكديگر اجلاس سران برگزار كنند.
همچنين گزارش شده است كه نزديك به 100 نفر از نيروهاي كميسيون نظارتي سازمان ملل در رزمايش حضور خواهند داشت.
در رزمايش هاي قبلي دو كشور، دهها هزار نفر از سربازان كره اي با بيش از 22 هزار سرباز و تفنگدار آمريكايي شركت داشته اند.
برخي رسانه ها پيشتر اعلام كرده بودند با توجه به برگزاري نشست سران دو كره و همچنين نشست سران آمريكا و كره شمالي اين رزمايش احتمالا برگزار نمي شود.
نشست سران دو كره قرار است ماه آوريل و نشست سران آمريكا و كره شمالي نيز ماه مي(ارديبهشت) برگزار مي شود.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان