۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۳
کد خبر: 82867499
T T
۰ نفر

قدمگاه بهار در شهر گنبدهای فیروزه ای

۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۳
کد خبر: 82867499
قدمگاه بهار در شهر گنبدهای فیروزه ای

اصفهان - ایرنا - اصفهان ، شهرگنبدهای فیروزه ای و خطه ای به وسعت تمامی تاریخ و تمدن ایران زمین با جلوه های بسیار زیبای طبیعی و تاریخی خود را برای نوروز 97 آماده كرده است.

استان اصفهان با مساحتی حدود 105 هزار و 937 كیلومترمربع بین 30 درجه و 43 دقیقه تا 34 درجه و 27دقیقه عرض شمالی خط استوا و 49 درجه و 36 دقیقه تا 55 درجه و 31 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و در مركز ایران قرار دارد كه از شمال به استانهای مركزی، قم و سمنان، از جنوب به استان های فارس و كهگیلویه و بویراحمد و از شرق به استانهای لرستان و چهارمحال و بختیاری محدود است.
اصفهان همانند ستاره ای درخشان بر تارك سرزمین كهنسال ایران می درخشد و با تنوع قومی خود از فرهنگ غنی در ابعاد ملی و مذهبی برخوردار است و به دلیل ویژگی های منحصر بفرد و جاذبه های بی نظیر خود همواره ودرطول سال گردشگران زیاد داخلی و خارجی را به خود جذب می كند.
این استان در ایام نوروز هدف ویژه بسیاری از هموطنان و نیز گردشگران خارجی می شود.
هم اكنون جشن حیات دوباره طبیعت در جای جای خطه اصفهان برپاست و گویی كه نوروز قدم بر چشم نصف جهان می گذارد.
اصفهان هم اینك با بیش از 20 هزار اثر تاریخی، خوان خود را برای استقبال از مسافران نوروزی گسترده است و با آثار تاریخی و باستانی بسیار زیبا شامل پلها، كاخها، مناره ها، مساجد و مدارس نظاره گر بازدید مسافران نوروزی است.

**میدان نقش جهان
چهار گوشه میدان تاریخی نقش جهان اصفهان قاب مستطیل شكل خود را برای ثبت تصویر گردشگران نوروزی گشوده تا خاطره ای خوش از مسجد امام، كاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه در اذهان تاریخ نصف جهان باقی گذارند.
' مسجد امام ' از زیباترین بناهای جهان اسلام و در ضلع جنوبی میدان نقش جهان به دستور شاه عباس اول صفوی و توسط استاد علی اكبر اصفهانی در قرن یازدهم هجری قمری به سبك مساجد چهار ایوانی بنا شده است.
'مسجد شیخ لطف الله' در سال 1011 هجری قمری به دستور شاه عباس اول صفوی برای تدریس علوم دینی توسط شیخ لطف الله جبل عاملی از علمای برجسته جهان تشیع كه از لبنان به اصفهان مهاجرت كرده بود آغاز شد و در سال 1028 هجری قمری پایان یافت.
'كاخ عالی قاپو' در زمره آثار باشكوه وعصر صفوی است كه در میدان امام اصفهان و روبروی بنای مسجد شیخ لطف الله قرار دارد، ارتفاع این بنا 48 متر است و 6 طبقه دارد كه با راه پله های مارپیچ می توان به آنها رسید.
'سردر قیصریه' بنایی مربوط به دوره صفویه است و در ورودی اصلی بازار اصفهان در ضلع شمالی میدان نقش جهان جای دارد و شامل چهار درب فرعی، یك دروازه اصلی و یك حوض بوده كه حوض آن حدود دهه 1340 شمسی به باغچه تبدیل شد ولی اكنون احیا شده‌است.

**عمارت های تاریخی
كاخ ها و عمارت های تاریخی و با صلابت شهر گنبدهای فیروزه ای بسان ستاره ای در سپهر تاریخ و پیشینه هنر آفرین اصفهان در چشم هر مسافری می درخشد.
' عمارت چهلستون ' به فرمان شاه عباس اول بصورت یك عمارت و به منظور انجام امور دیوانی و تفریحی در دولتخانه صفوی در قرن یازدهم هجری قمری بنا نهاده شد.
' عمارت هشت بهشت ' در عصر صفوی و به فرمان شاه سلیمان صفوی (صفی دوم) در سال 1669 میلادی بنا شده و از نظر معماری و كاربرد هنرهای تزئینی در نوع خود بی نظیر است.
' تالار اشرف ' ، یكی از زیباترین بناهای به جای مانده از عصر صفوی است كه بیانگر معماری اصیل ایرانی است.

**پل های تاریخی
پل های تاریخی زاینده رود كه از شگفتی ها و پیام های پررمز و راز معماری بناهای تاریخی اصفهان به شمار می آید برای عبور گردشگران به صف ایستاده اند تا موجب اتصال و ارتقای معنوی و بصیرت در وجود آنها باشند.
' سی و سه پل ' یا پل الله وردی خان شاهكار بی نظیر قرن یازدهم هجری و از آث‍‍ار دوره س‍ل‍طن‍ت ش‍‍اه ع‍ب‍‍اس اول در ح‍دود 300 م‍ت‍ر طول و 14 م‍ت‍ر ع‍رض دارد و طوی‍ل ت‍ری‍ن پ‍ل زای‍ن‍ده رود اس‍ت.
'پل خواجو'، پل شاهی از زیباترین پل های تاریخی جهان در عصر شاه عباس دوم صفوی در محور شرقی شهر اصفهان در سال 1060 هجری قمری با 133 متر طول و 12 متر عرض و 21 دهانه بنا شده است.
'پل جویی'، یا پل سعادت آباد در وسط دو پل الله وردی خان و پل خواجو به طول 147 متر و در سال 1065 هجری در دوره سلطنت شاه عباس دوم صفوی بنا شده است.
' پل مارنان ' در یكی از قدیمی ترین محلات شهر اصفهان یعنی ماربین واقع شده و برخی شالوده های پل را به دوران ساسانی نسبت می دهند.
' پل شهرستان ' یا پل جی یكی از پل های قدیمی زاینده رود و در سه كیلومتری مشرق پل خواجو و مقابل ناحیه جی واقع شده و به عقیده بعضی از مورخان و باستان شناسان این پل دارای اساس و بنیاد ساسانی است.

**مناره های تاریخی
مناره های تاریخی اصفهان نیز بعنوان نمادی از هنر اصیل اسلامی، آنچنان برافراشته اند كه هر گردشگری را به سوی خود می كشاند.
'' منار جنبان ' یكی از بناهای تاریخی و معروف اصفهان است كه در مسیر این شهر به نجف آباد قرار دارد ؛ زمان ساخت منارجنبان كه درواقع دو منار است، بطور دقیق مشخص نیست و تنها تاریخ قید شده برروی سنگ قبر یكی از صالحان معروف آن دوره به نام ˈعمو عبداللهˈ سال 716 هجری قمری و دوره حكومت ایلخانان مغول را نشان می دهد.
'منار ساربان' در انتهای شمالی محله جویباره شهر اصفهان واقع شده و زمان ساخت این منار در كتیبه های فعلی موجود نیست اما به دلیل شباهت زیاد آن با منار مسجد یمن از نظر تزیینات و همچنین از لحاظ معماری و نحوه نگارش كتیبه ها، كارشناسان میراث فرهنگی سال ساخت آن را بین 525 و550 هجری قمری تخمین زده اند.
' منارمسجد علی (ع)' جالب ترین و عظیم ترین منار موجود در اصفهان است كه با فاصله كمی از مسجد جامع عتیق در كنار مسجد علی در مركز شهر اصفهان قرار دارد و در سال 525 تا 515 هجری قمری بنا شده است.

**مدارس تاریخی
مدارس تاریخی اصفهان بعنوان یكی از بناهای باشكوه دوران صفویه نیز هم اینك در انتظار نمایش علم و فرهنگ نصف جهان به بینندگان این آثار عظیم و باشكوه تاریخی است.
مدرسه تاریخی ' نیماورد ' از مدارس مشهور و طلبه نشین شهر اصفهان به شمارمی رود كه در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی به وسیله زینب بیگم همسر حكیم الملك بانی مدرسه كاسه گران تاسیس شده است.
' مدرسه چهارباغ ' آخرین بنای با شكوه، مهم و با عظمت عهد صفویه در اصفهان است كه برای تدریس و تعلیم طلاب علوم دینی ساخته شده و در ضلع شرقی خیابان چهارباغ اصفهان قرار دارد.
' مدرسه فرانسوی ها ' با ساختار نیمه اروپایی، نیمه ایرانی یكی از بناهای مشهور در كوچه های سنگفرش شده جلفای اصفهان است.
آثار هنری و صنایع دستی دیار نصف جهان نیز در هر گوشه و كنار این شهر در انتظار جلب توجه گردشگران نوروزی است.
استان اصفهان بدلیل برخورداری از ویژگی های یادشده یكی از مقاصد اصلی گردشگران در ایام نوروز است.
در مجموع استان اصفهان نوروز امسال نیز همچون سال های گذشته با90 هتل و 65 مهمانپذیر است كه از این تعداد 57 هتل و 30 مهمانپذیر در شهر اصفهان قرار دارد، برای میزبانی پذیرایی از مسافران و مهمانان نوروزی آماده است.
گ/6994

سرخط اخبار استان‌ها