۲۹ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۷:۰۷
کد خبر: 82867398
T T
۰ نفر
قم براي استقبال از زائران نوروزي آماده است

قم – ايرنا – استان قم هر ساله با نزديك شدن به ايام نوروز ضمن تشكيل ستاد تسهيلات زائران براي استقبال از زائران و مسافران اين ايام كه بيش از 12 ميليون تن تخمين زده مي شود، آماده مي شود و امسال نيز اين ستاد برنامه هاي ويژه اي را براي پذيرايي از زائران كريمه اهل بيت (ع) تدارك ديده است.

به گزارش ايرنا، اين ستاد در قالب 12 كميته تخصصي به رياست استاندار، قبل از فرارسيدن ايام نوروز تشكيل مي شود و تا پايان نيمه نخست فروردين ماه فعال است.
كميته هاي اجرايي، نظارت و ارزيابي، فرهنگي، امنيتي و انتظامي، حمل و نقل و ترافيك، پشتيباني و هماهنگي ادارات، تنظيم بازار و تامين ارزاق، خدمات شهري و رفاه عمومي، امور امدادي و درمان، زائران غير ايراني، اطلاع رساني و راهنمايي و كميته اسكان زير مجموعه ستاد مي باشد.
در همين رابطه معاون هماهنگي امور زائران استانداري قم به خبرنگار ايرنا، گفت: وضعيت خدمت رساني ستاد تسهيلات زائران هر ساله با استفاده از نظر زائراني كه به قم آمده اند، مورد واكاوي و بازبيني قرار مي گيرد تا نقاط قوت آن تقويت و نقاط ضعف آن با همكاري دستگاه هاي اجرايي استان، برطرف شود.
يونس عالي پور افزود: امسال با جمع بندي كامل از نتايج نظرسنجي هاي سال گذشته، به دنبال ارائه بهترين خدمات و استقبال مطلوب از زائران در ايام نوروز هستيم و در همين راستا بهبود وضعيت اسكان، اختصاص فضا براي پاركينگ خودروها، كنترل ترافيك و زيبايي سطح شهر، اطلاع رساني در خصوص برنامه هاي اين ايام، كنترل قيمت ها در بازار، ارائه خدمات مطلوب بهداشتي و درماني و آمادگي كامل دستگاه هاي اجرايي براي خدمت رساني به زائران، مورد توجه قرار گرفته است.
وي ادامه داد: قم در طول سال پذيراي بيش از 20 ميليون زائر در طول سال است كه 12 ميليون تن از آنان درايام نوروز به اين استان سفر مي كنند.
وي افزود: استقبال بي نظير زائران از سفر به قم در مدت كوتاه ايام نوروز، وظيفه مسئولان را براي پذيرايي مناسب از آنان دشوار كرده است، به همين منظور بازرسي كارشناسان كميته نظارتي ستاد تسهيلات زائران در اين ايام به طور مستمر و ميداني انجام مي شود و همه بخش هاي قم از جمله ورودي ها، سطح شهر، مكان هاي اسكان، بازارها، بيمارستان ها، مجتمع هاي پذيرايي و هر جايي كه زائران در آن حضور پيدا مي كنند مورد بازرسي و نظارت قرار مي گيرد تا سطح تخلف ها كاهش و ميزان رضايت مندي زائران از خدمات ستاد تسهيلات زائران افزايش يابد.
عالي پور گفت: تقويت خطوط راه آهن و افزايش حمل و نقل ريلي در كنار آماده سازي جاده هاي استان از جمله اقدام هايي بود كه در سال جاري به منظور پذيرايي از زائران بيشتر انجام شد.
وي افزود: همچنين با تجهيز مكان هاي اقامتي به امكانات رفاهي بيشتر به دنبال افزايش زمان ماندگاري زائران نوروزي در شهر قم هستيم چرا كه اين كار موجب درآمدزايي و رونق اقتصادي بيشتر استان مي شود.
وي با اشاره به اهميت ترويج فرهنگ استقبال از زائر در ميان مردم و مسئولان بيان كرد: قم امكانات خوبي براي پذيرايي از زائران دارد و مي توان اقتصاد اين استان را بر مبناي توسعه گردشگري و خدمات كه سالم ترين درآمد است و ارتباط معنا داري با اقتصاد مقاومتي دارد، به شكوفايي رساند.
عالي پور در خصوص قابليت هاي قم براي پذيرايي از زائران، گفت: اين استان در مسير تردد 17 استان كشور قرار دارد و دسترسي زائران به آن آسان است، مكان هاي اسكان دايم، موقت و اضطراري براي پذيرايي از زائران وجود دارد و نيروهاي انتظامي، امدادي و خدمت رسان از سطح آمادگي خوبي برخوردارند.
وي بيان كرد: البته لازم است ظرفيت هاي مغفول مانده در حوزه گردشگري استان فعال شود كه از آن جمله مي توان به ايجاد مراكز اقامتي ارزان قيمت، گسترش مكان هاي درنظر گرفته شده براي پارك خودروها، معرفي آثار تاريخي، معنوي و ظرفيت هاي گردشگري قم، گسترش فضاسازي هاي بصري و تبليغات فرهنگي در سطح جاده ها و خيابان ها و همچنين ايجاد مكان هاي تفريحي بيشتر در سطح شهر اشاره كرد.
عالي پور همچنين گفت: با توجه به تجربه سال هاي گذشته و جايگاه ويژه قم، در برخي ايام تعطيلات نوروز تا 100 هزار تن در اين استان نياز به اسكان است، كه تمام تمهيدات لازم در اين زمينه صورت گرفته و در صورت نياز برنامه ريزي براي اسكان مسافران در مساجد، حسينيه ها، حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمكران، مصلا و نمايشگاه قم نيز انجام شده است.
وي با بيان اينكه ستاد تسهيلات زائران قم، درطول سال فعال است، افزود: 80 دستگاه اجرايي استان در قالب 12 كارگروه در اين ستاد فعاليت مي كنند كه با توجه به تجربيات سال هاي گذشته، فعاليت اين ستاد براي نوروز از سه ماه گذشته جدي تر آغاز شده است.
وي با اشاره به اين كه براي رفع مشكل ترافيك و پاركينگ به ويژه در هسته مركزي شهر برنامه ريزي هايي صورت گرفته ولي رفع كامل اين مشكل ها زمان بر است، بيان كرد: ستاد تسهيلات زائران وضعيت ترافيكي را رصد كرده و نسبت به رفع مشكلات موجود اقدام هاي لازم را انجام خواهد داد.
عالي پور با بيان اينكه مشكلي براي اسكان مسافران و مهمانان نوروزي در قم وجود ندارد گفت: اولويت، اسكان مسافران نوروزي در هتل ها و مسافرخانه ها است ولي اگر شرايط ايجاب كند، اسكان در اماكن عمومي از جمله مدارس، مساجد و حسينيه ها نيز صورت مي گيرد.

** 57 دستگاه آمبولانس درطرح نوروزي اورژانس قم فعال خواهد بود
رئيس مركز حوادث و فوريت هاي پزشكي قم نيز در گفت و گو با ايرنا با اشاره به آغاز طرح امداد نوروزي و آماده باش كامل اورژانس گفت: يك فروند بالگرد ، 57 دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس دراين استان فعال خواهد بود.
دكتر محمد شهيدي افزود: اورژانس 115 قم با 300 نفر نيروي عملياتي، ستادي و مديريتي به صورت تمام وقت در خدمت زائران و مسافران است.
وي بابيان اينكه طرح امداد نوروزي از 24 اسفند سال آغاز و تا 15 فروردين سال 97 ادامه دارد، گفت: در اجراي اين طرح همچنين 10 دستگاه موتورلانس نيز مشاركت دارد.
رئيس مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي اظهار داشت: از 57 دستگاه آمبولانس مشاركت كننده در اين طرح 43 دستگاه در حاشيه امن جاده ها مستقر مي شوند و مابقي نيز به صورت آمبولانس هاي پشتيبان فعال خواهند بود.
شهيدي افزود: سه ايستگاه سلامت در محورهاي قم-تهران، قم-سلفچگان و قم-كاشان ايجاد شده كه خدمات سرپايي معمولي و درمانگاهي را ارائه و با تشخيص امدادگران حاضر در اين ايستگاه ها براي نياز قطعي بيمار به بيمارستان، فرد مراجعه كننده به مراكز درماني اعزام مي شود.
در حال حاضر 20 پايگاه شهري، 18 پايگاه جاده اي و يك پايگاه هوايي در استان قم فعال مي باشد

** 300 واحد آموزشي قم براي اسكان زائران درنوروز اختصاص يافت
رئيس اداره تعاون و رفاه آموزش و پرورش قم نيز در گفت و گو با ايرنا، افزود: 300 مدرسه با 2 هزار و 866 كلاس در اين استان براي اسكان زائران در نوروز اختصاص يافت.
حسن عبداللهي مهر بيان كرد: اين مدارس در سه گروه ويژه، الف و ب تقسيم بندي شده كه 72 كلاس در گروه ويژه، 919 كلاس در گروه الف و يك هزار و 875 كلاس نيز در گروه ب قرار دارد.
وي با بيان اين كه اين مدارس ظرفيت پذيرش 15 هزار تن در شبانه روز را دارد، اضافه كرد: گروه ويژه شامل مدارسي است كه اتاق هاي آن مجهز به تخت، فرش، يخچال، تلويزيون، وسايل گرمايشي، سرمايشي و پتو است و حمام و آشپزخانه نيز مشترك است.
وي ادامه داد: با تدابير انديشيده شده اردوگاه فرهنگي- تربيتي 15 خرداد نيز با داشتن سوييت هاي ويژه در فهرست مكان هاي اسكاني آموزش و پرورش قم قرار گرفته كه مي تواند خدمات خوبي به زائران ارائه دهد.
عبداللهي مهر بيان كرد: در راستاي تكريم شايسته تر از زائران، امسال تعداد كلاس هاي نوع الف نسبت به سال گذشته حدود 300 كلاس افزايش يافته است و همه كلاس هاي اين گروه مجهز به فرش، پتو، وسايل خنك كننده و گرمازا ، يخچال و تلويزيون بوده و حمام و آشپزخانه آن مشترك است.
وي ادامه داد: گروه نوع ب نيز مدارسي است كه اتاق هاي آن مجهز به فرش، پتو، وسايل گرم كننده و خنك كننده است و يخچال، تلويزيون، حمام و آشپزخانه مشترك است.
وي با اشاره به فعاليت هفت پايگاه در نواحي چهار گانه آموزش و پرورش قم براي ثبت نام حضوري اسكان فرهنگيان در تعطيلات نوروز، خاطرنشان كرد: امسال اسكان مدارس از 26 اسفندماه آغاز مي شود و تا پايان 13 فروردين ماه سال آينده ادامه دارد.

** معاون هلال احمر: 19 پايگاه ثابت و سيار طي نوروز 97 در قم فعال است
معاون امداد و نجات هلال احمر قم در گفت و گو با ايرنا، افزود: 19 پايگاه ثابت و سيار براي امدادرساني به مسافران نوروزي از 24 اسفندماه سال جاري تا 15 فروردين ماه سال 97 در قم و محورهاي مواصلاتي اين استان فعال است.
محمدرضا بهرامي، بيان داشت: اين پايگاه ها با فعاليت روزانه 95 امدادگر، نجاتگر، پزشك و پرستار و تجهيزات كامل امدادي در محورهاي حادثه خيز و پر آمد و شد و همچنين مبادي ورودي شهر قم آماده خدمات رساني مي باشد.
وي افزود: همچنين امداد هوايي براي سرعت بخشي به خدمات امدادي به مسافران نوروزي فعال مي شود.
معاون امداد و نجات هلال احمر قم ادامه داد: محور قم - گرمسار نيازمند استقرار پايگاه ثابت امدادي است تا خدمات در اين محور با سرعت بيشتري ارائه شود، البته پايگاه هاي سيار امداد و نجات در اين محور مستقر مي باشد.
در حال حاضر چهار پايگاه جاده اي و 2 پايگاه كوهستاني در استان قم فعال است، اين پايگاه ها در محورهاي سلفچگان، كهك و جعفريه و آزادراه قم – تهران، منطقه كوهستاني برف انبار و محدوده كوه حضرت خضرنبي(ع) آماده امدادرساني به مردم است.

**49 بقاع متبرك امامزادگان در قم ميزبان طرح آرامش بهاري است
مديركل اوقاف و امور خيريه استان قم نيز در گفت و گويي افزود: 49 بقاع متبرك امامزادگان در قم ميزبان برگزاري طرح آرامش بهاري تا 15 فرودين ماه سال آينده است.
حجت الاسلام سيد اسماعيل حسيني مقدم بيان داشت: در اين طرح روزانه 156 مبلغ و روحاني برنامه هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي را اجرا مي كنند.
وي، خيمه هاي معرفت، غرفه هاي كودك و نوجوان، عفاف و حجاب، شهيد و شهادت، مشاوره فردي و خانوادگي، احكام، چندرسانه اي، ترويج فرهنگ وقف، قرآن، اقتصاد مقاومتي و معرفي اماكن زيارتي و فرهنگي قم را از جمله بخش هاي مختلف طرح آرامش بهاري برشمرد.

** آستان حضرت معصومه با 260 برنامه آماده خدمات رساني به مسافران نوروزي است
معاون فرهنگي حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) با 260 برنامه فرهنگي و هنري به صورت حضوري و در فضاي مجازي آماده خدمات رساني زائران و مسافران نوروزي است.
حجت الاسلام والمسلمين صفر فلاحي در گفت و گويي، افزود: اين برنامه ها با هدف تكريم زائران ، معرفي شخصيت حضرت معصومه(س) و جايگاه معنوي قم، ارائه محتواي مناسب براي مخاطبان در حوزه مسائل ديني و تربيتي و ايجاد شور و نشاط بين خانواده ها برگزار مي شود.
وي اضافه كرد: آستان مقدس با تشكيل هفت كارگروه در حوزه هاي مختلف از جمله فرهنگي، تبليغي، انتظامي، امنيتي، پشتيباني، نظارت و ارزيابي، امور مربوط به خانواده، محافل و مراسم و اطلاع رساني با حضور بيش از يك هزار و 300 نيروي ستادي و خادم از زائران استقبال مي كند.
وي شعار نوروزي عتبات مقدس در كشور را « بهار را با محبت تو آغاز مي كنم» عنوان كرد و گفت: فعاليت هاي نوروزي حرم حضرت معصومه(س) تا 13 فروردين ماه ادامه دارد.

** 16 قرارگاه براي تامين امنيت مسافران نوروزي درقم فعال شد
فرمانده انتظامي قم گفت: علاوه بر يگان هاي مستقر ، 16 قرارگاه نوروزي در قالب فرماندهي، انتظامي، عملياتي و ترافيكي براي تامين امنيت مسافران نوروزي دراين استان فعال شد.
سردار كاظم مجتبايي در گفت و گويي، افزود: اين قرارگاه ها در نشانگاه هاي مهم استان از جمله پارك ها، معابر و ميادين مستقر شده است تا امنيت مردم بيش از پيش برقرار شود.
وي با اشاره به طرح انتظامي، ترافيكي و عملياتي پليس در نوروز 97، گفت: اين طرح همزمان با سراسر كشور از 24اسفندماه امسال در قم آغاز شده و تا 15 فروردين ماه سال آينده ادامه خواهد داشت.
وي شعار نوروزي پليس در سال جديد را «آرامش بهاري با نظم و امنيت» عنوان كرد و افزود: علاوه بر اقدام هاي پليس، براي تامين نظم و امنيت نيازمند مشاركت مردم هستيم و اميدواريم آنان با عمل به توصيه هاي پليس، ماموران انتظامي را در اين امر ياري كنند.
7405/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها