۲۹ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۲:۵۲
کد خبر: 82867379
T T
۰ نفر
مردم نجف به ولیعهد سعودی «نه» گفتند

بغداد - ایرنا - مردم و عشایر شهر نجف اشرف همزمان با مخالفت گسترده محافل سیاسی، رسانه ای و كاربران فضای مجازی با سفر قریب الوقوع محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به عراق، به شاهزاده سعودی « نه» گفتند.

به گزارش ایرنا، مردم و عشایر استان نجف اشرف روز دوشنبه با نصب بنرها و پارچه نوشته هایی در سطح این شهر و شهرهای دیگر استان دیدار آتی محمد بن سلمان از عراق و احتمال سفر به این استان را محكوم كردند.
در یكی از این پارچه نوشته ها آمده است: هر كس كه با بن سلمان را به حضور بپذیرد و سرزمین امام علی ع را ارزان معامله كند داغ ننگ بر او خواهد بود.
در بنر دیگری از طرف مردم شهرستان المشخاب از توابع استان نجف آمده است: سرزمین استان نجف اشرف پاك است و از پذیرش سلاله جنایتكاران و حامی تروریسم و تكفیر یعنی محمد بن سلمان ابا دارد.
بنر دیگری از سوی عشیره 'الغزالات' در واكنش به این موضوع از همان شعار معروف این روزهای عراقی ها یعنی
'لا اهلا و لا مرحبا' (خوش نیامدی) استفاده كرده و محمد بن سلمان را قاتل انسان های بیگناه و خونریز و حامی تروریسم خوانده است.
در پارچه نوشته دیگری از طرف عشائر آل زیادی تاكید شده است: نجف اشرف پایتخت امام مهدی ع در روز ظهورش خواهد بود و مردم این شهر حاضر به پذیرش دشمن امام مهدی و اهل بیت ع نیستند.
بر اساس شنیده های تایید نشده محمد بن سلمان قرار است در جریان سفر به عراق همچنین از نجف دیدار كند و افتتاح سركنسولگری عربستان در این استان و دیدار با برخی مراجع نجف از برنامه های این سفر خواهد بود.
این درحالی است كه در اظهارات مقامات دو كشور تاكنون سخن از افتتاح كنسولگری عربستان در بصره مطرح بوده و در مورد نجف این موضوع و موافقت یا عدم موافقت بغداد با این امر سخنی در میان نبوده است.
پیش تر تعدادی كاربران فضای مجازی به نقل از برخی منابع از مخالفت آیت الله سیستانی مرجع عالی عراق از پذیرش ولیعهد عربستان در سفر احتمالی وی به نجف خبر داده بودند.
با آنكه هنوز تاریخ این سفر و جزییات آن اعلام نشده است مخالفت عراقی ها با این سفر در سطح محافل سیاسی، رسانه ای و فضای مجازی هر لحظه گسترش می یابد.
ناظران علت این واكنش شدید و گسترده عراقی ها را به سیاست های خصمانه و مخرب عربستان در قبال كشورشان طی پانزده سال گذشته مرتبط می دانند.
به گفته آنها، تغذیه فكری و حمایت های مالی و سیاسی عربستان از گروه های تروریستی بویژه القاعده و داعش در عراق باعث كشته شدن هزاران غیر نظامی عراقی در حملات تروریستی و انتحاری شده است و خسارت های مادی زیادی نیز به زیر ساخت های این كشور وارد كرده است.
این كاربران در میان اقدامات مخرب عربستان به اعزام و حمایت فكری و مالی پنج هزار تبعه سعودی اشاره می كنند كه در طول سال های اخیر در عراق اقدام به حركت های انتحاری علیه غیرنظامیان كرده اند.
در كنار اظهارنظرهای مختلف سیاسی و رسانه ای شخصیت های سیاسی، كاربران فضای مجازی نیز بطور گسترده در مخالفت با این سفر فعال شده و با داغ كردن هشتگ ''لا_هلا ولا_مرحبا' (خوش نیامدی) و بن سلمان قاتل جنایتكار و مسوول كشته شدن صدها هزار عراقی بیگناه است، با دیدار بن سلمان از كشورشان مخالفت كرده اند.
خاورم**380**

سرخط اخبار جهان