جبهه غربی در شورای امنیت ناكام ماند

نیویورك- ایرنا- نشست شورای امنیت كه با دعوت جبهه غربی به سركردگی آمریكا با هدف كشاندن موضوعات حقوق بشری سوریه به شورای امنیت تشكیل شد، اما دستور جلسه آن با مخالفت جدی روسیه و چین روبرو شد و در كمتر از 20 دقیقه به پایان رسید.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، 6 عضو شورای امنیت درخواست كرده بودند كه به وضعیت حقوق بشری به خصوص در غوطه شرقی رسیدگی شود اما در همان ابتدا، معاون اول نمایندگی روسیه كه در جلسه حضور داشت نسبت به این دستوركار ایراد گرفت و گفت كه موضوع حقوق بشری باید در كمیساریای حقوق بشر و در ژنو بررسی شود.
دا پولیانسكی افزود: فدراسیون روسیه مخالف برگزاری نشست امروز است و ما در روز جمعه 16 مارس به اطلاع همكاران خود رساندیم كه هیچ توجیهی برای این جلسه وجود ندارد.
وی ادامه داد: موضوعات حقوق بشری جزو وظایف شورای امنیت نیست و باید در كمیساریای عالی حقوق بشر در ژنو رسیدگی شود. حضور آقای رعد الحسین در نیویورك دلیل قانع كننده ای نیست كه صحبت كند و شورای امنیت هم تایید كند.
سفیر روسیه در سازمان ملل اضافه كرد: من همچنین تعهدات دیگری دارم و می خواهم به چگونگی برخورد با رژیم های ناقض حقوق بشر اشاره كنم؛ افراط گرایانی كه از آنها حمایت می كنند و مردم سوریه هشت سال از آن ها هراس دارند.
پولیانسكی تاكید كرد: تصور نشود ما نگران وضعیت خاورمیانه نیستیم بلكه آنچه كه ما با آن مخالفت كردیم شكل برگزاری نشست امروز است و می خواهم درباره آن رای گیری شود.
**فرانسه
فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد با اشاره به حمایت 6 عضو شورا از برگزاری این نشست، گفت: ما برای پاسخ دادن به بحران سوریه نیاز به اطلاعات داریم از جمله موارد مربوط به حقوق بشر. همه ما از حقوق بشر در سوریه آگاه هستیم كه می توان آن را از پویایی درگیری ها و منشاء آنها تشخیص داد.
وی افزود: كمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال 2014 نقض حقوق بشر را یكی از جنبه های اساسی بحران دانسته بود. از آن روز، نقض حقوق بشر، اصل منازعه و اصل منشا آن است كه بدتر شدن آن، به ضرر و زیان صلح و امنیت بین المللی است.
نماینده فرانسه ادامه داد: آنچه كه در این جلسه می خواهیم این است كه در مورد وضعیت بشردوستانه و استفاده از سلاح های شیمیایی بررسی شود.
دلاتره با بیان این كه نمی توان حقوق بشر را از راه حل های سیاسی منازعه جدا كرد، گفت: اگر شورا بخواهد با اطمینان به كار خود ادامه دهد تا از تكرار جنایات مشابه جلوگیری كند، باید به راه حل سیاسی مبتنی بر جامعۀ سوریه با احترام به حقوق اساسی و آزادی های مردم سوریه، كمك كند.
وی اظهار كرد: به همین دلیل فرانسه خواسته است این نشست برگزار شود.
**آمریكا
كوری كلی سفیر آمریكا در شورای اجتماعی-اقتصادی سازمان ملل هم در اظهارات كوتاهی گفت: تلاش های فدراسیون روسیه برای جلوگیری از كار این شورا و مانع تراشی، توجه به ناخوشایندی رژیم های ناقض حقوق بشر متحدان خود است.
**چین
نماینده چین هم در این نشست با اشاره به تقسیم وظایف اركان سازمان ملل گفت: نقش اصلی شورای امنیت، حفظ صلح و امنیت بین المللی است.
وی افزود: موضوعات حقوق بشری به سازمان های تابعه خود ارتباط دارد و برگزاری این نشست ها به آن كمكی نمی كند.
پس از این گفت و گوها روسیه خواستار رای گیری درباره موضوع نشست شد تا در صورت موافقت، شورا به كار خود ادامه دهد.
در این رای گیری، 8 كشور موافق، 4 كشور همچون روسیه، بولیوی و چین مخالف و 3 كشور اتیوپی، ساحل عاج و گینه استوایی هم ممتنع بودند و به این صورت نتوانست حد نصاب لازم را به دست آورده و جلسه با گذشت تنها 20 دقیقه پایان یافت.
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان