۲۸ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۸
کد خبر: 82866954
۰ نفر
2 خبر كوتاه از محيط زيست كردستان

سنندج - ايرنا - دستگيري شكارچي متخلف گراز در بيجار و نجات سگ آبي از تصفيه خانه فاضلاب در مريوان 2 خبر كوتاه از حفاظت محيط زيست استان كردستان است.

سرپرست اداره حفاظت محيط زيست بيجار گفت: ماموران يگان حفاظت اين اداره شكارچي متخلف گراز وحشي در روستاي قديم خان اين شهرستان را دستگير كردند.
صادق شهنواز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: محيطبانان در جريان گشت و كنترل مناطق و زيستگاه هاي اين شهرستان در روستاي قديم خان موفق به شناسايي و دستگيري يك شكارچي متخلف شدند كه 2 راس گراز را شكار كرده بود.
وي اضافه كرد: يكي از اين گرازها باردار بود و طبق قوانين شكار غير مجاز، اين متخلف بخاطر شكار گراز داراي جنين نيز جريمه مي شود.
شهنواز افزود: از اين شكارچي متخلف علاوه بر لاشه اين گرازها، يك قبضه اسلحه شكاري و 10 عدد فشنگ نيز كشف و ضبط شد.
وي با اشاره به اينكه هر گونه شكار وحوش در اين فصل ممنوع است و متخلفان برابر قانون جريمه مي شوند، يادآور شد: پرونده اين متخلف جهت رسيدگي و صدور حكم به مراجع قضايي ارجاع شده است.
گراز يا خوك وحشي اورآسيا نوعي خوك است كه نياي بيشتر خوك‌هاي اهلي به‌ شمار مي‌رود، بدن گراز بسيار متراكم و سر بزرگ و پاها كوتاه دارد، خز او از موهاي زبر و ضخيم و بلندي بوده كه در پشت سر و گردن تا شانه و تا وسط بدن بلندتر است و رنگ آن از خاكستري تيره تا سياه و قهوه‌اي متغير است.
گرازهاي نر بزرگسال با بيش از 70 كيلوگرم وزن، از 100 تا 150 سانتيمتر طول دارند و ارتفاع شان از شانه تا زمين به 90 سانتيمتر مي‌رسد.
روستاي قديم خان در 45 كيلومتري شمال بيجار و در مسير بيجار قروه قرار دارد.

**ماموران اجرايي محيط زيست مريوان يك سگ آبي را از تصفيه خانه فاضلاب شهري نجات دادند
رئيس اداره حفاظت محيط زيست مريوان گفت: ماموران يگان اجرايي يك سگ آبي را كه در تصفيه خانه فاضلاب شهري گرفتار شده بود، نجات دادند.
صباح پناهي اظهار كرد: در اين عمليات كه عصر يكشنبه و به مدت پنج ساعت طول كشيد يكي از ماموران از ناحيه پا توسط اين حيوان دچار گازگرفتگي شد كه براي درمان به بيمارستان منتقل شد.
وي يادآور شد: اين گونه از گونه هاي نادر و كمياب بوده كه در حال انقراض است پس از زنده گيري در زيستگاه خود رها سازي شد.
سگ آبي يا بيدَستَر (نام علمي: Castor) از جوندگان شب‌زي و نيمه‌آبزي شامل 2 گونه سگ آبي آمريكايي و سگ آبي اوراسيايي (بومي اروپا و بخشي از آسيا) است.
سگ‌هاي آبي بدليل ساخت سد، كانال و خانه‌هاي چوبي بسيار پرآوازه‌اند آنها پس از برگچه ‌خوار دومين جوندهٔ بزرگ دنيا هستند.
يك گروه از آنها معمولا به ساخت يك يا دو سد مي‌پردازند تا آب ساكن و عميق ايجاد كرده باشند تا بوسيله آن هم خانواده خود را از دسترس شكارچيان دور نگه داشته باشند و هم بتوانند غذا و مواد مورد نياز براي ساخت خانه را در آن آب شناور كنند و به آساني جابجا كنند.
3020/9102