معاون وزیر بهداشت:تاثیرمستقیم ریزگردها برافزایش سرطان، ثابت نشده است

شیراز - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: هر چند ریز گردها می تواند تاثیر مستقیم در بسیاری از حوزه های سلامت داشته باشد اما آنچه مردم پیرامون تاثیر ریزگردها در خوزستان و استان های دیگر بر افزایش سرطان می گویند، هنوز به اثبات نرسیده است.

رضا ملك زاده دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شیراز اظهار كرد: به طور قطع برای دستیابی به پاسخ مطمئن و مستند می بایست در این زمینه مطالعات و پژوهش های بیشتری انجام شود هر چند احتمال این موضوع كم و بعید نیست اما هنوز ارتباط مستقیم سرطان با ریزگردها در خوزستان و دیگر استان هایی كه آلودگی ریزگرد دارند به اثبات نرسیده است.
وی تاكید كرد: البته ریزگردها و آلودگی های هوا ناشی از بروز این پدیده می تواند در ایجاد بیماری های تنفسی و بیماری های قلبی و ریوی و همچنین بیماری های كبدی به ویژه ابتلا به كبد چرب نقش آفرین و تاثیر مستقیم داشته باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در بخش دیگری از سخنانش برگزاری كنگره بین المللی سلامت برای صلح در سال 97 در شیراز را یادآور شد و گفت: بر اساس آمارهای مستند در فاصله سال های 2007 تا 2012 حدود 500 هزار نفر در جهان جان خود را در اثر جنگ ها و نا آرامی ها از دست داده اند، و برابر این تعداد معلول یا مجروح شده اند، در این سال ها 2 هزار میلیارد دلار خسارت جنگ بر جای مانده است.
ملك زاده با بیان اینكه در این كنگره ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جنگ ها بررسی می شود گفت: شیراز كه از دیرباز شهر مهرورزی و الفت بین ملت ها بوده برای برگزاری این كنگره بین المللی انتخاب شده است.
به گفته وی، شبكه سازی سازمان های غیردولتی برای صلح از طریق سلامت، همكاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح، نقش دولت ها و سیستم های بهداشت ملی در ایجاد صلح، نقش متخصصان بهداشت در ساختار صلح، سلامت برای صلح در خاورمیانه، آموزش پزشكی و صلح، اخلاق پزشكی و صلح از جمله محورهای این كنگره است.
ملك زاده ادامه داد: كنگره سلامت برای صلح 23 تا 25 آبان 97 در شیراز برگزار می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز با بیان اینكه شیراز شهر مناسبی برای رساندن پیام صلح و دوستی كشورمان به جهانیان است گفت: این كنگره به این منظور در شیراز برگزار می شود كه شیراز همواره در طول تاریخ خاستگاه مهر و دوستی بوده است و از سویی این شهر نقش بی بدیل در توسعه سلامت و ترویج پیام سلامت در كشور دارد.
علی بهادر افزود: افزون بر جنبه های اجتماعی و فرهنگی اثرات جنگ ها در این كنگره، شاخص هایی از سلامت كه تاثیر منفی از جنگ و خشونت می گیرند نیز تحلیل می شود.
6113/1876