۲۷ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۱۹
کد خبر: 82865690
۰ نفر
گليم، سوغات فرهنگي آستارا در نوروز

آستارا - ايرنا - هنرمندان صنايع دستي آستارا با توليد گليم و عرضه آن، گام مهمي در جهت شناساندن فرهنگ اين شهرستان برداشته اند تا گردشگران نوروزي با تهيه آن، سوغات ارزشمندي را با خود به يادگار ببرند.

گليم از ديرباز بين مردم روستاي عنبران آستارا جايگاه خاصي داشته و هنرمندان اين روستا از طريق توليد و عرضه آن امرار معاش مي كنند و تمام زندگي آنها در دار و تار و پود گليم خلاصه مي شود؛ طرح هايي برگرفته از طبيعت و نقش و نگارهاي محلي در گليم، چشم هر بيننده اي را به سمت خود جلب مي كند و بسياري از خريداران به دليل پي بردن به زحمت هاي كار گليم بافان، اين آثار را بجاي پهن كردن بر روي زمين، از ديوار خانه هاي خود آويزان مي كنند.
در همين ارتباط گلبهار خوش ريحان بافنده گليم در آستارا به ايرنا گفت: هم زمان با آغاز فصل بهار و طولاني شدن روزها، كار گليم بافان نيز چند برابر مي شود و بسياري از اهالي در حياط خانه هاي خود اقدام به بافت گليم مي كنند.
وي افزود: بهار و تابستان از جمله فصول گردشگر پذير در شهرستان آستاراست و خوشبختانه با برپايي نمايشگاه در اين ايام و عرضه گليم، بخشي از زحمت هاي هنرمندان اين عرصه جبران مي شود.
وي اضافه كرد: نبود نمايشگاه بزرگ و دائمي از جمله مهم ترين دغدغه هاي هنرمندان اين عرصه است و با اختصاص زمين براي راه اندازي مركز عرضه گليم در يكي از نقاط پرتردد شهر نظير بازار ساحلي، مي توان به آينده اين حرفه در شهرستان آستارا اميدوار شد.
فرح بيدار از ديگر بافندگان گليم در آستارا گفت: مسئولان اداره ها و دستگاه هاي دولتي با خريد گليم و اهداي آن به عنوان هديه در جشنواره ها و برنامه هاي مختلف، مي توانند به حمايت از اين قشر برخيزند.
وي افزود: بايد گليم روستاي عنبران با برگزاري جشنواره هاي مختلف در ايام پرتردد سال به گردشگران معرفي شود و گليم هاي اين منطقه به دليل بهره گيري از طرح هاي بومي و محلي در نوع خود كم نظير است.
وي اضافه كرد: اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با برگزاري كارگاه هاي آموزشي مي تواند زمينه تشويق اهالي مناطق روستايي و شهري را به گليم بافي فراهم كند.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آستارا در اين ارتباط اظهار كرد: در ايام نوروز 97، نمايشگاه گليم و ديگر محصولات صنايع دستي در محل نمايشگاه هاي دائمي آستارا در رو به روي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اين شهرستان و همچنين درمبادي ورودي آستارا در سه راهي عنبران و فلكه شهداي گمنام بر پا خواهد شد.
داريوش ملك زاده با اشاره به اينكه 700 نفر در روستاي عنبران به گليم بافي مشغول هستند، افزود: هر بافنده گليم در عنبران سالانه حدود 90 مترمربع گليم مي بافد و به طور كلي در اين روستا سالانه 63 هزار متر مربع گليم توليد و در حدود بيش از 25 ميليارد ريال از بابت فروش آنها، درآمد حاصل مي شود.
وي ادامه داد: براي ايجاد نمايشگاه دائمي صنايع دستي و گليم در آستارا نيازمند حدود 2 هزار متر مربع زمين هستيم و از سرمايه گذاران بخش خصوصي براي تحقق اين امر دعوت مي شود.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آستارا از پرداخت پنج ميليارد و 400 ميليون ريال تسهيلات كم بهره به 108 هنرمند صنايع دستي اين شهرستان در سال جاري خبر داد و بيان كرد: 230 هنرمند صنايع دستي تحت پوشش بيمه هستند و برندسازي گليم دهكده صنايع دستي عنبران، تشكيل سازمان مردم ‌نهاد با هدف توليد كيفي، بازاريابي و فروش صنايع‌ دستي با راه اندازي محل عرضه آنها در دستور كار اين اداره قرار دارد.
آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان واقع شده و بيش از يك هزار هنرمند در 15 رشته صنايع دستي آن فعاليت مي كنند و روستاي عنبران بخش مركزي آستارا به لحاظ كثرت توليد گليم، به دهكده صنايع دستي مشهور است.
7105 / 7124 / 2007