۲۷ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۹:۱۴
کد خبر: 82865613
۰ نفر
موزه مردم شناسي آستارا ايجاد مي شود

آستارا - ايرنا - فرماندار آستارا از برنامه ريزي براي ايجاد موزه مردم شناسي در سال 97 با هدف معرفي قابليت ها و توانمندي هاي فرهنگي اين شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا يونس رنجكش غروب شنبه در جلسه شوراي آموزش و پرورش در فرمانداري اين شهرستان گفت: مدرسه تاريخي شهيد مدني (داريوش سابق) آستارا در سال 1310 احداث و در فهرست آثار ملي ثبت شده و اكنون بلااستفاده است و با مشاركت ادارات كل آموزش و پرورش و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان به موزه مردم شناسي تبديل خواهد شد.
وي افزود: اجراي برنامه هاي فرهنگي و تربيتي در مدارس آستارا بايد در دستور كار قرار گيرد تا با ايجاد نشاط اجتماعي، انگيزه علم آموزي را در دانش آموزان ارتقا دهيم و به آموزش در مدارس توجه ويزه اي اعمال شود.
وي بر بررسي آخرين وضعيت بازماندگان از تحصيل، نقش خيران مدرسه ساز، مديريت فضاهاي آموزشي، كلاس هاي كنكور، عدالت آموزشي، توجه بيشتر به مراكز آموزشي عادي، حاشيه شهر و روستاهاي كمتر برخوردار و جلوگيري از هزينه هاي غير ضروري براي خانواده ها و دانش آموزان تاكيد كرد.
امام جمعه آستارا نيز در اين جلسه گفت: بايد به مشكلات فرهنگيان رسيدگي شود تا آنان با كمترين دغدغه و نگراني به تعليم و تربيت دانش آموزان بپردازند.
حجت الاسلام كاظم حافظ نيا بر هوشمندسازي و استفاده از امكانات جديد در مدارس آستارا تاكيد كرد و افزود: ساختمان برخي از مدارس غيردولتي آستارا فرسوده است و آموزش و پرورش بايد به اين مدارس توجه بيشتر داشته باشد.
سجاد موسوي مدير آموزش و پرورش آستارا نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه شوراي آموزش و پرورش آستارا در سال 96 به دليل عملكرد خوب به عنوان يكي از شوراهاي برتر استان گيلان شناخته شد، گفت: آموزش و پرورش آستارا 20 مدرسه را براي اسكان مسافران نوروزي آماده كرده و در صورت نياز از ظرفيت سه مدرسه غير دولتي نيز استفاده خواهد شد.
وي جمعيت باسواد شهر آستارا را حدود 57 هزار نفر و جمعيت بي‌سواد را حدود 2 هزار نفر عنوان و اظهار كرد: نهضت سوادآموزي آستارا با برنامه ريزي مدون از طريق شوراي آموزش ‌و پرورش، براي سوادآموزي بي سوادان تلاش مي كند و در سال جاري براي 478 نفر از شهروندان، دوره سواد آموزي برگزار شد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت و 16 هزار دانش آموز در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124 / 2007