تاكید مسقط بر استفاده از پول ملی عمان و ایران بدون اتكا به ارز خارجی

تهران- ایرنا- وزیر امورخارجه عمان گفت: تدوین برنامه عملیاتی و كاربردی با روش ایجاد حساب های مشترك و استفاده از پول های ملی ایران و عمان بدون اتكا به ارزهای خارجی باید به عنوان یكی از الزام های توسعه روابط بانكی و تجاری دیده شود.

به گزارش شنبه تارنمای بانك مركزی، «یوسف بن علوی» وزیرامورخارجه عمان در دیدار با رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران افزود: بدون تردید این دیدار فرصت مناسبی برای روابط بانكی 2 طرف است و تلاش می شود روابط بانكی و اقتصادی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: ارتباطات بانكی بر اساس خواست و اراده مقام های بلندپایه 2 كشور در حال انجام است و امیدواریم در كنار روابط دیپماتیك، ارتباطات اقتصادی و بانكی با توجه به همسایگی ما رشد و توسعه یابد.
یوسف بن علوی از سرمایه گذاری های مشترك استقبال كرد و ادامه داد: از دیگر مزیت ها، حضور در بازارهای نفت، گاز و پتروشیمی 2 كشور است و همكاری در این زمینه ها با توجه به بنادر 2 طرف به ارتباطات بانكی نیاز دارد. بر این اساس باید به توسعه روابط بانكی به عنوان یك اصل توجه كرد.

** استقبال از تشكیل كمیته مشترك بانكی
وزیر امورخارجه عمان تشكیل كمیته مشترك بانكی برای رفع موانع را «ایده مناسبی» دانست و گفت: باید نمایندگان بانك های تجاری 2كشور علاوه بر نمایندگان بانك های مركزی در این كمیته حضور داشته باشند و با طرح سوال ها و ابهام ها و رفع موانع، زمینه همكاری های بانكی را فراهم آورند.
وی افزود: اكنون روابط بانكی ایران و عمان در مسیر گسترش است و مسائل 2 طرف باید در كمیته های مشترك بررسی شود.

** بررسی شیوه های اتصال سوئیچ های كارت بانكی 2 كشور
معاون رییس شورای روسای كل بانك مركزی عمان نیز در این دیدار تاكید كرد در بحث ارتباطات بانكی توجه به سیستم های پرداخت و تسویه از الزامات است.
«سلطان بن سالم الحبسی» گفت: یك گروه فنی و كارشناسی در حال بررسی شیوه های اتصال سوئیچ های كارت های بانكی 2كشورند و امیدواریم با اجرای این طرح، شاهد فضای جدیدی در این حوزه باشیم.
وی افزود: بانك مركزی عمان با آغوش باز از همكاری های متقابل با ایران استقبال می كند و حامی بانك های تجاری عمان در این زمینه است.
این مقام عمانی یادآوری كرد بانك مركزی عمان به صورت مستقیم در زمینه سرمایه گذاری ورود نمی كند اما پس از كاهش قیمت نفت، برخی مقررات بانكی را تعدیل كرد كه شرایط برای كشورهای مایل به سرمایه گذاری خارجی فراهم شود.
«بر این اساس انتظار بر این است كه بانك های مركزی ایران و عمان با تعدیل برخی مقررات، بستر سرمایه گذاری فعالان اقتصادی را تسهیل كنند».
وی همچنین برگزاری نشست های كمیته مشترك بانكی به صورت دوره ای و مستمر برای تفاهم بیشتر و ارایه راه كارهای مناسب را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، وزیر امورخارجه عمان و هیات همراه دیروز (جمعه) با هدف دیدار و گفت وگو با وزیر امور خارجه و دیگر مقام های ایرانی درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای به تهران وارد شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز مهرماه امسال در سفر منطقه ای به كشورهای جنوب خلیج فارس به عمان سفر كرده بود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*1961*