۲۶ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۴۰
کد خبر: 82865049
۰ نفر
ساعات كار موزه ها در ایام نوروز از ساعت 9 تا 19 اعلام شد

تهران- ایرنا- مدیركل موزه ها و اموال فرهنگی تاریخی گفت: موزه ها و اماكن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایام نوروز از ساعت 9 صبح تا 7 شب پذیرای بازدیدكنندگان خواهند بود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی كشور، محمدرضا كارگر درباره وضعیت موزه های زیر نظر این سازمان در ایام نوروز عنوان كرد: بر اساس بخشنامه صادره از سوی این اداره كل روز سه شنبه 29 فروردین ماه موزه ها و اماكن تاریخی فرهنگی تا ساعت 15و اول فروردین 1397 تمامی مراكز اعلام شده باز خواهند بود.
به گفته وی در صورتی‌كه موزه‌ها یا مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی امكان اجرای برنامه‌های فرهنگی متناسب با تحویل سال داشته باشند، افزایش ساعت كاری مجموعه‌ها بر اساس صلاحدید و نظر مدیران‌كل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و كاخ‌موزه‌های تهران خواهد بود.
كارگر با اشاره به اینكه افزایش ساعات كاری یاد شده در ایام نوروز با توجه به ظرفیت بازدید و صلاح‌دید مدیران كل استانها، مدیران موزه ها و كاخ موزه های تهران بلامانع است، افزود: هزینه ورودی موزه‌ها و اماكن تاریخی فرهنگی زیر پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد داشت و این اماكن موظفند نسبت به نصب هزینه ورودی در محل مناسب و در معرض دید بازدیدكنندگان اقدام كنند.
وی در خصوص تعطیلی روز 13 فروردین نیز اظهار داشت: موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در 13 فروردین 97 نیز باز خواهند بود و باید مدیران مجموعه‌های دارای باغ تاریخی و محوطه‌های سبز با برنامه ریزی از برگزاری مراسم سنتی سیزدهم فررودین در این محوطه‌ها جلوگیری كنند.
مدیركل موزها همچنین از درخواست این اداره كل از همه‌ موزه‌های زیر پوشش سازمان میراث‌فرهنگی مبنی بر توزیع بروشور و كاتالوگ و لوح فشرده دو زبانه، نمایش فیلم كوتاه از موزه و آثار تاریخی استان در مدت زمانِ تقریبی 15دقیقه خبر داد و گفت:‌ بر اساس بخشنامه ارسالی موزه ها موظف به نصب زیرنویس و تابلوهای دوزبانه برای معرفی اشیا و اماكن و بناهای تاریخی‌فرهنگی شده اند.
این مسئول برگزاری نمایشگاه های مرتبط با موزه ها، جشن های نوروزی متناسب با موضوع موزه مانند چیدن سفره هفت‌سین، مسابقات فرهنگی ‌و هنری مانند مسابقه نقاشی، طراحی و عكاسی، خاطره‌نویسی در زمینه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در موزه‌های سطح استان و برنامه ریزی برای اجرای برنامه های فرهنگی همچون شبی با موزه را از دیگر موضوعات بخشنامه ارسالی عنوان كرد.
وی با تاكید لزوم استفاده از توان گروه‌های مردم‌نهاد و دوستداران میراث‌فرهنگی برای راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه‌ها یا محوطه‌ها، اعلام كرد: مدیران موزه ها و اماكن تاریخی از بكارگیری نیروهای غیر متخصص در امر راهنمایی بازدیدكنندگان منع شده اند.
كارگر عنوان كرد: از مدیران موزها و اماكن تاریخی فرهنگی خواسته شده است تا از پذیرش هرگونه تقاضای فیلمبرداری و عكسبرداری از موزه ها و اماكن فرهنگی- تاریخی در ایام نوروز به غیر از گروه های خبری و برنامه های مناسبتی زنده صدا و سیما مرتبط با نوروز خودداری شود.
مدیر كل موزها و اموال منقول تاریخی راه اندازی باجه‌های بلیت‌فروشی در نقاط مختلف شهرهای‌ پر بازدیدكننده به‌منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت از سوی بازدیدكنندگان را از دیگر موارد درخواستی اعلام كرد.
فراهنگ**3079**1055