۲۶ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۲۲
کد خبر: 82864725
۰ نفر
اتحادیه اروپا و ضرورت خروج از كج راهه آمریكا

تهران - ایرنا - هفته گذشته نمایندگان آمریكا و اتحادیه اروپا بر سر برجام در برلین گفت وگویی را انجام دادند. با اینكه رسانه ها خبری را در مورد خروجی این دیدار منتشر نكردند اما دو روز پس از پایان این دیدار، تصمیماتی از سوی سه كشور اروپایی اعلام شد كه به نظر می رسد با هماهنگی واشنگتن اتخاذ شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، رسانه های غربی مدعی هستند اتحدیه اروپا صرفا برای جلب نظر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این كشور و جلوگیری از خروج آمریكا از فروپاشی برجام، تلاش دارد چشم خود را به روی بسیاری از واقعیت ها ببندد.

** اروپا به دنبال جلب نظر ترامپ
گویا اروپا و آمریكا به نقاط مشتركی در زمینه توافق هسته ای با ایران و ترتیب اثر دادن به شروط مورد توجه دونالد ترامپ رسیده باشند. از نشانه های این امر سخنان رییس هیات آمریكایی در هشتمین نشست كمیسیون مشترك برجام در وین بود كه اظهار داشت دولت ترامپ به دنبال رسیدن به یك توافق تكمیلی با اروپایی ‌ها تا ضرب‌الاجل۲۲ اردیبهشت‌ است.
به نوشته تارنمای شبكه خبری بلومبرگ، «برایان هوك» در این نشست عنوان داشت گفت‌ وگوهای خوبی را با كشورهای اروپایی در زمینه برجام انجام داده است. در زمینه بسیاری از موارد توافق ایجاد شده اما اختلاف نظرهایی نیز میان اروپا و آمریكا وجود دارد كه قرار است در دیدارهای بعدی حل شوند.
در راستای همین توافقات پشت پرده بود كه خبرگزاری «رویترز» روز گذشته اعلام كرد به سندی محرمانه دست پیدا كرده است كه بر اساس آن سه كشور اروپایی عضو گروه 1+5 در مذاكره با آمریكا تحریم های تازه ای را علیه برنامه موشكی و سیاست های ایران در سوریه در دستور كار خود قرار داده اند.
فرانسه، انگلیس و آلمان اكنون پیشنهادات خود را به 28 پایتخت كشورهای اروپایی فرستاده اند و سعی دارند این تحریم ها را پس از دریافت نظر موافق رهبران كشورهای عضو اتحادیه، علیه ایران تصویب و اجرایی كنند.
این خبرگزاری مدعی شد هدف سه كشور اروپایی از اعمال تحریم ‌های جدید علیه تهران، متقاعد ساختن رئیس جمهوری آمریكا برای ادامه حضور در برجام و جلوگیری از فروپاشی این توافق است. از این رو اتحادیه اروپا فهرستی از اشخاص و نهادهای موثر ایرانی نقش آفرین در سوریه را تهیه می كند.
روزنامه «وال استریت ژورنال» هم اقدام قدرت های اروپایی را گامی برای افزایش فشار بر ایران جهت حفظ توافق هسته ای توصیف كرد و نوشت: برخی دیپلمات ها اعتقاد دارند اتحادیه اروپا با وجود برخی مخالفت های داخلی، می تواند به سرعت از روز دوشنبه دست به كار شود و اقدام هماهنگی را در مقابل ایران اتخاذ كند. همه 28 عضو این اتحادیه باید با پیشنهاد تحریم های جدید موافقت كنند.
به نوشته این گزارش، گفت وگوهای فشرده ای میان سه كشور اروپایی و آمریكا در جریان است تا فشارها بر ایران افزایش یابد. اروپا از چند جبهه به این موضوع می پردازد. از یك سو گفت وگوهای مستقیمی از سوی آلمان، ایتالیا، فرانسه و انگلیس با ایران در طول ماه گذشته انجام شده است. از طرف دیگر اتحادیه اروپا با آمریكا نیز مجموعه مذاكراتی را ترتیب داد. بنابر تحلیل این روزنامه، اروپایی ها تلاش دارند موضوع یمن، سوریه و حزب الله لبنان را در كنار فعالیت موشكی ایران قرار دهند و رویكردی جامع در مورد آن اتخاذ كنند.

**اروپا و مانعی به نام پمپئو
البته اروپایی ها می گویند هنوز نتوانسته اند رضایت آمریكا را جلب كنند اما مذاكرات فشرده ای را برای این كار انجام می دهند. ضمن اینكه در ماه آینده میلادی «آنگلا مركل» و «امانوئل مكرون» رهبران آلمان و فرانسه با دونالد ترامپ در واشنگتن دیدار خواهند كرد تا وی را مجاب كنند پیشنهاد اروپایی ها را بپذیرد.
تحلیل روزنامه چینی South China Morning Post حكایت از آن دارد كه با اقدام تازه اتحادیه اروپا امیدواری در غرب برای ماندن دونالد ترامپ در توافق هسته ای با ایران بیشتر شد. حتی نماینده آمریكا در كمیسیون برجام هم گفته است «ما فكر می كنیم می توانیم در چارچوب توافق هسته ای كار كنیم».
به نوشته این روزنامه، تحریم هایی كه فعالیت موشكی ایران را هدف گرفته و حتی در زمینه سیاست منطقه ای نام اشخاص نقش آفرین و فرماندهان نظامی ایران در سوریه را ذكر كرده اند، ممكن است بتواند رضایت ترامپ را جلب كند.
به نوشته وال استریت ژورنال، یكی از تردیدهای كشورهای اروپایی كه موجب تاخیر در دستیابی به نتیجه شد، این است كه وزیر امور خارجه جدید آمریكا گروه جدیدی را به كار گیرد. ممكن است با تغییر اعضای آمریكایی كمیسیون برجام روند گفت وگوها تغییر كند. احتمال كنار گذاشتن برایان هوك هم این گفت وگوها را بیهوده می كند زیرا ممكن است هر دستاوردی از مذاكره میان آمریكا با اروپا مورد قبول پومپئو قرار نگیرد زیرا وی از مخالفان جدی برجام است. پومپئو پیش از این نیز ضمن حمایت از دیدگاه ترامپ، از نابود كردن این توافق سخن گفته بود.
با این حال، بلومبرگ به نقل از «علی واعظ» از مدیران «گروه بحران بین المللی» در اروپا نوشت: توافق هسته ای اكنون به مویی بند است؛ تغییر وزیر امور خارجه آمریكا از تندتر شدن دیدگاه آمریكا به موضوع ایران خبر می دهد.
نكته اینجاست كه از یك سو ایران بارها با افزوده شدن شروط ترامپ به برجام مخالفت كرده و آن را اقدامی برای خروج آمریكا از توافق و نابودی آن می داند. از طرف دیگر این احتمال وجود دارد تلاش اروپایی ها در مقابل پافشاری دونالد ترامپ و همراهان وی موثر نباشد.
تحلیلگران اعتقاد دارند با بركناری ركس تیلرسون و انتخاب مایك پومپئو به عنوان وزیر امور خارجه آمریكا، كار برای نجات برجام بسیار سخت تر از گذشته خواهد بود. تیلرسون اختلاف دیدگاه شدیدی را با ترامپ داشت و بارها مانع از خروج كاخ سفید از توافق شده بود اما وزیر خارجه جدید ایالات متحده بسیار شبیه ترامپ فكر می كند. اكنون این احتمال وجود دارد حتی پیشنهاد سخاوتمندانه بروكسل به واشنگتن مورد پذیرش كاخ سفید واقع نشود.

پژوهشم**9130** 1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.